Chilonzor tumani Oqtepa va Bog‘zor mahallalarida joylashgan 50 ta ko‘p qavatli uylar, 2 ta maktab, 3 ta maktabgacha ta’lim va 2 ta tibbiyot muassasalari uchun 22,4 Gkal issiqlik energiyasini ishlab chiqarish imkoniyatiga ega qozon hamda quvvati 4,6 MVt bo‘lgan 2 ta gazporshenli qurilmalar o‘rnatilmoqda.
Bugungi kunda 2 ta gazporshen qurilmalari, har bino uchun alohida issiqlik taqsimlash qurilmalari va issiqlik ta’minotini yopiq tizimga o‘tkazish uchun zarur bo‘lgan quvurlar tortish ishlari amalga oshirilmoqda.
Ushbu loyihani amalga oshirish maqsadida, Toshkent shahridagi issiqlik tarmoqlarining so‘nggi qismlarida joylashgan 5 ta mahalla hududida kogeneratsiya hamda gaz dvigatellarini o‘rnatish bo‘yicha “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ va “Iltekno Ileri Teknoloji Mühendislik ve Ticaret A.Ş.” (Turkiya Respublikasi) kompaniyasi o‘rtasida hamda 6 ta mahalla hududida ushbu loyihani amalga oshirish bo‘yicha “IMAGRO” s.p.a. (Italiya Respublikasi) kompaniyasi bilan “tayyor holda topshirish” sharti asosida shartnoma imzolandi.
Shuningdek, kogeneratsion va lokal qozonlarni o‘rnatish bo‘yicha zarur bo‘ladigan maydonlar aniqlandi hamda texnik topshiriqlar ishlab chiqilib, “Issiqlikelektrloyiha” AJga loyiha hujjatlarini ishlab chiqish uchun taqdim qilindi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 7-9-iyun kunlari Italiyaga amalga oshirgan tashriflari doirasida o‘tkazilgan biznes forum davomida “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ va Italiyaning «SACE» kredit agentligi o‘rtasida uchta yirik shartnoma va bitta memorandum imzolandi.
Ularga ko‘ra, jami 2263,3 mln yevroga teng 4 ta yirik loyiha, shu jumladan, Toshkent IESni modernizatsiya qilish, poytaxtning 6 ta tumanida gaz porshenli qurilma va suv isitish qozonlarini qurish loyihasi, Yunusobod tumanidagi 4-Issiqlik markazi hududida har birining quvvati 4,3 MVtga teng 24 ta gazporshenli qurilma va har birining quvvati 130 MVtga teng bo‘lgan 4 ta suv isitish qozonlarini bunyod etish ishlari amalga oshiriladi.
Memorandumga asosan esa 1-, 3-, 5-, 6-, 7-, 8-, 9-, 10-issiqlik markazlarida kogeneratsion qurilmalar barpo etish orqali poytaxt aholisini qo‘shimcha issiqlik va elektr energiyasi bilan ta’minlash imkoni yaratiladi. Mazkur loyiha ham EPC+F, ya’ni qurish va to‘liq ishga tushirish darajasida moliyalashtirish shartiga asoslangan.
Shuningdek, markazni 2023-2024-yillar kuz-qish mavsumiga tayyorlash maqsadida Shayxontohur, Uchtepa tumanlari qozonxonalari ta’mirlanmoqda. Ularni modernizatsiya qilish orqali qishgi mavsumda iste’molchilarni barqaror issiqlik energiyasi bilan ta’minlash choralari izchil davom ettirilmoqda.
Ushbu ishlarni sifatli bajarish maqsadida loyiha hujjatlarini ishlab chiqish uchun texnik topshiriqlar ishlab chiqildi va “Issiqlikelektrloyiha” AJ tomonidan loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilmoqda.

Предприятия теплоснабжения Ташкента готовятся к осенне-зимнему сезону
В АО «Тепловые электрические станции» в целях обеспечения исполнения поручений в постановлениях Кабинета Министров Республики Узбекистан №13 от 13 января 2023 года и №23 от 20 января 2023 года реализуются следующие проекты касательно теплоснабжения населения и объектов социальной сферы города Ташкента.
В махаллях Актепа и Богзор в Чиланзарском районе осуществляются установка 2-х газопоршневых устройств мощностью 4,6 МВт и котельной мощностью 22,4 Гкал тепловой энергии для 50 многоквартирных домов, 2 школ, 3 дошкольных образовательных и 2 медицинских учреждений района.
Сейчас выполняются работы по прокладке труб, необходимых для перевода в закрытую систему, двух газопоршневых устройств, теплораспределительных устройств по каждому зданию.
В целях реализации данного проекта между АО «Тепловые электрические станции» и «Iltekno Ileri Teknoloji Mühendislik ve Ticaret A.Ş.» (Турция) и компанией «IMAGRO” s.p.a.» (Италия) заключен контракт на условиях «под ключ» на установку 11-ти когенерационных и газовых двигателей на конечных участках теплотрасс. Реализация проекта в 5-ти махаллях г.Ташкента будет осуществляться турецкой компанией, а в 6-ти махаллях итальянской компанией.
Как известно, в ходе бизнес-форума, состоявшегося в рамках визита Главы нашего государства в Италию 7-9 июня с.г., между АО «Тепловые электрические станции» и итальянским кредитным агентством «SACE» были подписаны три крупных контракта и один меморандум.
Согласно им, будут реализованы 4 крупных проекта на общую сумму 2263,3 млн евро, в том числе проекты по модернизации Ташкентской ТЭС, строительству газопоршневых установок и водогрейных котлов в 6 районах столицы, строительству 24 газопоршневых установок мощностью по 4,3 МВт каждая и 4 водогрейных котлов мощностью по 130 МВт каждый на 4-й теплоцентрали в Юнусабадском районе столицы.
Согласно меморандуму будут созданы возможности обеспечения жителей столицы дополнительными теплом и электроэнергией за счет установки когенерационных устройств на 1-м, 3-м, 5-м, 6-м, 7-м, 8-м, 9-м и 10-м тепловых централях. Этот проект также основан на условиях EPC+F, т.е. на условиях финансирования строительства и полного ввода в эксплуатацию.
В рамках подготовительных работ к осенне-зимнему сезону 2023-2024 годов, ведется также ремонт котельных Шайхонтохурского и Учтепинского районов. Мероприятия по модернизации котельных, направленные на стабильное обеспечение потребителей тепловой энергией в зимний период, последовательно продолжаются.
По всем проектам разработаны технические задания, на основе которых АО «Иссикликэлектрлойиха» осуществляется разработка проектно-сметных документаций.
Примечательно, что каждый из проектов направлен на обеспечение потребителей стабильной качественной электрической и тепловой энергией.