ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА «ANSALDO ENERGIA» БИЛАН МУЗОКАРАЛАР БЎЛИБ ЎТДИ
Жорий йилнинг 12 декабрида Тошкентда Ўзбекистон Республикаси энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Жўрабек Мирзамаҳмудовнинг «AnsaldoEnergia» (Италия) ва «StoneCityEnergy» (Голландия) компаниялари вакиллари билан музокаралари бўлиб ўтди.
Учрашув давомида «AnsaldoEnergia» компанияси томонидан ўз фаолиятининг тақдимоти ўтказилди, бунда хусусан, электр энергия генерацияси бўйича энг янги технологияларга оид ишланмалар, шунингдек водороддан фойдаланган ҳолда уларнинг барқарорлигини ошириш бўйича маълумотлар келтирилди.
Музокаралар якуни бўйича электр энергия генерацияси бўйича инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик бўйича таклифларни биргаликда ўрганиш ва таклифларни тайёрлаш бўйича келишувга эришилди.
Таъкидлаш керакки, «AnsaldoEnergia» энергетика соҳасида электр станцияларни “калити билан” қурилиши, энергетика ускуналарини (газ ва буғ турбиналари, генераторлар ва микротурбиналар) етказиб бериш, ишлаб чиқариш ва хизматлар, шунингдек ядровий энергетикани қамраб олувчи интеграцияланган моделли етакчи халқаро иштирокчилардан бири ҳисобланади.
AnsaldoEnergia газ трубина соҳасининг етакчи вакили ҳисобланади, шунингдек водородни куйдириш бўйича инновацион технология йўналишида етакчи роль ўйнайди.
Ҳозирги кунда «AnsaldoEnergiaSpA» акцияларининг 59,8% Италиянинг CassaDepositi e Prestiti (CDP) давлат молиявий холдингига ва 40% Хитой давлат холдинги ShanghaiElectricCompany га тегишли.
«AnsaldoEnergiaSpA» ўзининг халқаро доирадаги фаолиятини Хитой, Швейцария, Нидерландия, Буюк Британия, Россия, БАА, АҚШ даги 30 дан зиёд маҳаллий компания, қўшма корхона ва филиаллари орқали таъминлайди.

В МИНЭНЕРГО ПРОШЛИ ПЕРЕГОВОРЫ С ANSALDO ENERGIA
12 декабря т.г. В Ташкенте состоялись переговоры первого заместителя министра энергетики Республики Узбекистан Журабека Мирзамахмудова с представителями компаний Ansaldo Energia (Италия) и Stone City Energy (Голландия).
В ходе встречи компанией Ansaldo Energia проведена презентация своей деятельности, в том числе по разработке новейших технологий по генерации электроэнергии, возобновляемым источникам энергии, а также повышения их устойчивости путём использования водорода.
По итогам переговоров достигнута договорённость по совместному изучению и подготовке предложений по взаимовыгодному сотрудничеству в рамках реализации инвестиционных проектов, направленных на генерацию электроэнергии.
Отметим, что Ansaldo Energia является одним из ведущих международных игроков в энергетической отрасли, с интегрированной моделью, охватывающей строительство электростанций «под ключ», поставку энергетического оборудования (газовые и паровые турбины, генераторы и микротурбины), производство и услуги, а также ядерную энергетику.
Ansaldo Energia является ведущим игроком в газотурбинной промышленности, а также играет ведущую роль в направлении инновационной технологии сжигания водорода.
В настоящее время 59,9% акций Ansaldo Energia SpA принадлежит итальянскому государственному финансовому холдингу Cassa Depositi e Prestiti (CDP) и 40% акций имеет китайский государственный холдинг Shanghai Electric Company.
Свое международное присутствие Ansaldo Energia SpA обеспечивает через более чем 30 местных компаний, совместных предприятий и филиалов по всему миру, в том числе в Китае, Швейцарии, Нидерландах, Великобритании, России, ОАЭ, США.