Ularning fikricha, muhimi, inshoot ichidagi haroratni keskin tushirib yubormaslik kerak. Konditsionerni esa tunda 24-25 °C ga qoʻyish va oʻranmasdan uxlash kerak.
Shuningdek, sovuq suv bilan toʻldirilgan qishki isitkichlar, ventilyator oldiga muz boʻlaklari solingan idishni oʻrnatish va muzlatkich eshigini katta ochib qoʻyish ham ancha foydali. Chunki muzlatkich konditsionerga nisbatan elektr energiyasini kamroq isteʼmol qiladi. Bu haqda hatto memlar ham yaratildi.
Mana, bir haftadan oshdiki, Ispaniya aholisi yuqori haroratdan aziyat chekmoqda. Ayrim shaharlarda termometr ustunchalari +44 °C gacha koʻtarilgan.
AQSH kosmik agentligining maʼlum qilishicha esa, 2023-yilning iyul oyi butun dunyo miqyosida havo haroratini oʻlchash boshlangan qariyb 160-yillik davr ichida eng issiq oy boʻlmoqda.

Испанцы делятся способами, как справиться с экстремальной жарой и сэкономить на электричестве
Главное, по их мнению, — резко не понижать температуру в помещении, а ставить кондиционер на 24—25 °С ночью и спать без одеяла.
Также в ход идут зимние грелки, наполненные холодной водой, чаши со льдом напротив вентиляторов и открытые двери холодильника, так как он потребляет меньше электричества, чем кондиционер. На эту тему создали даже мем.
Более недели жители Испании изнывают от высоких температур. В некоторых городах столбики термометров поднялись до +44 °C.
Американское космическое агентство заявило, что июль 2023 года стал самым жарким месяцем за всю историю метеонаблюдений.