“O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” va “AzerEnergy” o‘rtasida memorandum imzolandi
Ozarbayjonda safarda bo‘lgan “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati rahbariyati “AzerEnergy” OAJning elektr stansiyalari, podstansiyalari, laboratoriya, o‘quv markazi va raqamli boshqaruv markazida bo‘lib, qator uchrashuvlarda ishtirok etdi.
“AzerEnerji” ochiq aksiyadorlik jamiyati (OAJ) Prezidenti Baba Rzayev va boshqa shaxslarning O‘zbekiston energetika tizimi rahbariyati bilan uchrashuvlarida ikki mamlakat yenergetika tuzilmalari o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ va “AzerEnergy” OAJ o‘rtasida memorandum imzolandi. Memorandumdan koʻzlangan maqsad – Ozarbayjon energetika tizimi tajribasidan foydalanish va ikki davlat oʻrtasida energetika sohasida hamkorlikni kengaytirishdan iborat.
Tashrif davomida O‘zbekiston delegatsiyasiga elektr stansiyalari, podstansiyalar, raqamli boshqaruv tizimi va “AzerEnergy” OAJning yangi SCADA tizimi, ushbu tizimlarni qo‘llash uchun zarur bo‘lgan muhim omillar, dasturiy ta’minot, avtomatlashtirish va boshqa sohalar haqida batafsil ma’lumotlar berildi.

Подписан меморандум между «Национальные электрические сети Узбекистана» и «АзерЭнержи»
Находящееся с визитом в Азербайджане руководство АО «Национальные электрические сети Узбекистана» посетило электростанции, подстанции, лабораторию, учебный центр и центр цифрового управления ОАО «АзерЭнержи», приняло участие в ряде встреч.
На встречах президента Открытого акционерного общества (ОАО) «АзерЭнержи» Бабы Рзаева и других лиц с руководством энергосистемы Узбекистана состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах сотрудничества между энергетическими структурами обеих стран.
По итогам визита был подписан меморандум между ОАО «АзерЭнержи» и АО «Национальные электрические сети Узбекистана». Целью меморандума является использование опыта энергетической системы Азербайджана и расширение сотрудничества между двумя странами в энергетическом секторе.
В рамках визита узбекской делегации была представлена подробная информация об электростанциях, подстанциях, системе цифрового управления и новой системе SCADA ОАО «АзерЭнержи», важных факторах, необходимых при применении этих систем, программном обеспечении, автоматизации и других областях.