“O‘zbekenergota’mir” AJ Toshkent issiqlik markazlarini mavsumga tayyorlamoqda
2023-2024-yillar kuz-qish mavsumi oldidan “Toshkent issiqlik markazi” korxonasining  ikkita issiqlik markazida modernizatsiya va rekonstruksiya ishlari amalga oshirilmoqda. Ushbu jarayonda “O‘zbekenergota’mir” AJ bosh pudratchi sifatida ishtirok etmoqda.
Ayni paytda olib borilayotgan ishlarni o‘z muddatida va sifatli bajarish maqsadida ishlar tunu-kun tashkil etilgan.
Sir emaski, kuz-qish mavsumida aholining issiqlik energiyasiga bo‘lgan ehtiyoji yilning qolgan oylariga nisbatan sezilarli darajada oshadi. Havo harorati keskin pasayganda tabiiy gaz bilan parallel ravishda zahira yoqilg‘isi bo‘lgan mazut yordamida issiqlik energiyasi ishlab chiqarishga to‘g‘ri keladi. Bunga esa faqatgina issiqlik markazlari qozon qurilmalarini modernizatsiya qilish orqali erishiladi.
Shuni inobatga olgan holda, “O‘zbekenergota’mir” AJ mutaxassislari Toshkent issiqlik markazining Shayxontohur tumanidagi “G‘arbiy” 3-son va Uchtepa tumanidagi “Chilonzor” 5-son issiqlik markazlarining har birida 2 ta qozonni rekonstruksiya qilish orqali mazut yoqishga moslashtirish loyihasini amalga oshiryaptilar.
Ayni kungacha yer tayyorlash ishlari va mavjud eski binolarni buzish ishlari to‘liq bajarildi. Belgilangan maydon sathi ko‘tarilib, zichlash va tekislash ishlari yakunlandi. Mazut saqlash rezervuarining poydevoriga armokarkas yasalib, beton quyildi. Hozirda poydevor o‘rtasini zichlash va rezervuarlarni yasash ishlari 90 foizga bajarildi. Mazut nasoslarini o‘rnatish uchun mo‘ljallangan joy poydevorlarini quyish uchun kotlovan qazilib, beton quyish ishlari olib borilmokda.
Mazkur loyiha Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 14-martdagi 122-F farmoyishi ijrosiga qaratilgan bo‘lib, ishlab chiqilgan maxsus reja-jadval asosida amalga oshirilmoqda.
Ta’kidlash joizki, joriy yilning 1-oktabriga qadar yakunlanishi ko‘zlangan loyihadan asosiy maqsad 2023-2024-yillar kuz-qish mavsumini barqaror o‘tkazish va bu orqali iste’molchilarning issiqlik energiyasiga bo‘lgan talabini qondirishdan iborat.

АО «Узбекэнерготаъмир» готовит к сезону теплоцентрали города Ташкента
Перед осенне-зимним сезоном 2023-2024 годов в двух предприятиях ООО «Тошкент иссиқлик маркази» реализуются работы по модернизации и реконструкции. АО «Узбекэнерготаъмир» принимает участие в качестве генерального подрядчика.
В эти дни с целью своевременного и качественного выполнения проводимых мероприятий, работы организованы круглосуточно.
Не секрет, что в осенне-зимнее время потребность населения в тепловой энергии значительно возрастает по сравнению с остальными временами года. В период резкого похолодания воздуха выработка тепловой энергии осуществляется параллельно как и с помощью природного газа, так и с помощью мазута. Это достигается только путем модернизации котельного оборудования теплоцентралей.
Принимая во внимание это, специалисты АО «Узбекэнерготаъмир» реализуют проект реконструкции котлов в теплоцентралях «Тошкент иссиклик маркази» - №3 «Гарбий» в Шайхантахурском районе и №5 «Чилонзор» в Учтепинском районе по адаптации их к мазуту. В каждом из этих теплоцентралей реконструируются по 2 котла.
До сегодняшнего дня полностью выполнены земляные работы и работа по сносу существующих старых помещений. Поднят уровень отведенной площади, завершена работа по уплотнению и выравниванию поверхности. На фундаменте резервуара для хранения мазута сконструирован армокаркас, после чего он залит бетоном. К сегодняшнему дню работы по уплотнению середины фундамента и созданию резервуаров выполнены на 90 процентов. Вырыт котлован для заливки фундамента на месте, где запланирована установка мазутных насосов, ведется работа по заливке бетона.
Данный проект осуществляется в рамках исполнения распоряжения Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14 марта 2023 года за №122-ф и реализуется на основании специально разработанного план-графика.
Стоит отметить, что основной целью проекта, которого планируется завершить к 1 октября текущего года, является проведение устойчивого осенне-зимнего сезона 2023-2024 годов и удовлетворение спроса потребителей на тепловую энергию.