Ўзбекистонда атом энергиясидан фойдаланишнинг миллий сиёсатини ва стратегик йўналишларини тайёрлаш ҳамда амалга оширишга масъул бўлган “Ўзатом” агентлиги Халқаро Атом Энергияси Агентлиги (МАГАТЭ) Бошқарув Кенгаши томонидан тўртта лойиҳа тасдиқлаганини эълон қилади.
Келишув Ўзбекистон ва МАГАТЭ ўртасидаги Техник ҳамкорлик дастури (кейинги ўринларда "Дастур" деб юритилади) доирасида амалга оширилган бўлиб, улар техник имкониятларни ва инсон ресурсларини ошириш, ядровий инфратузилмани ривожлантириш, Ўзбекистонда атом энергиясидан тинч фойдаланиш шароитида ядро/радиацион хавфсизликни кучайтиришга йўналтирилган.
Ўзбекистонда лойиҳа ижрочилари қуйидагилар ҳисобланади:
• «Ўзатом»;
• Саноат хавфсизлиги давлат қўмитаси;
• Ядро физикаси институти;
• Ўзбекистон миллий университети;
• Самарқанд давлат университети;
• Тошкент шаҳар онкология диспансери.
Дастур Ўзбекистондаги ядровий объектларни эксплуатация қилишда ядровий ва радиацион хавфсизликни кучайтириш, тиббиётда ва иқтисодиётнинг бошқа соҳаларида замонавий ядро технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш, шунингдек, ядро энергетикаси тўғрисидаги билимларни тарқатишни ўз ичига олади.
Ўзбекистон 2019 йил давомида Атом энергияси дастурини амалга ошириш бўйича МАГАТЭ билан яқиндан иш олиб борди ва эришилган келишувлар Ўзбекистоннинг ядро энергетикасини мувофиқлаштириш бўйича халқаро орган билан алоқаларини чуқурлаштириш ва мустаҳкамлашга имкон берди.
“Ўзатом” меъёрий ҳужжатларни ишлаб чиқиш борасида МАГАТЭ билан янада яқин ҳамкорлик қилишга умид қилмоқда. “Ўзатом” бошқарув органи қанчалик кучли бўлса, дастур шунчалик хавфсиз ва муваффақиятли бўлади деб ҳисоблайди.
Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари ва “Ўзатом” агентлиги Бош директори Жўрабек Мирзамаҳмудов бу ҳақда шундай деди:
“Биз ўз ядро энергетика дастуримизни амалга ошириш йўлида МАГАТЭ билан ёнма-ён бормоқдамиз. Энг юқори даражадаги хавфсизликни таъминлаш билан бирга Ўзбекистондаги ядро энергетикаси ва ядро технологиялари соҳасидаги билимларни такомиллаштириш бизнинг устувор вазифаларимиздир.
Биз эришилган келишувлар учун МАГАТЭдан жуда миннатдормиз ва бизни қўллаб-қувватлагани ҳамда ҳамкорлик қилаётгани учун миннатдормиз. Биз кейинги тавсиялар ва рухсатларни олишга умид қиламиз”.

МЕЖДУНАРОДНОЕ АГЕНТСТВО ПО АТОМНОЙ ЭНЕРГИИ УТВЕРДИЛО ЧЕТЫРЕ ПРОЕКТА ДЛЯ УЗБЕКИСТАНА
Агентство «Узатом», ответственное за подготовку и реализацию национальной политики и стратегических направлений использования атомной энергии в Узбекистане, объявляет об утверждении четырех проектов Советом управляющих Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ).
Согласования были получены в рамках Программы технического сотрудничества (далее по тексту именуемой «Программой») между Узбекистаном и МАГАТЭ и направлены на наращивание технического потенциала и человеческих ресурсов, развитие ядерной инфраструктуры, укрепление ядерной/радиационной безопасности в контексте мирного использования атомной энергии в Узбекистане.
Исполнителями проектов В Узбекистане являются:
·        «Узатом»;
·        Государственный комитет промышленной безопасности;
·        Институт ядерной физики;
·        Национальный университет Узбекистана;
·        Самаркандский государственный университет; и
·        Ташкентский городской онкологический диспансер
Программа предусматривает укрепление ядерной и радиационной безопасности при эксплуатации объектов использования ядерной энергии в Узбекистане, разработку и внедрение современных ядерных технологий в медицине и других отраслях экономики, а также распространение знаний о ядерной энергии.
В течение 2019 года Узбекистан тесно сотрудничал с МАГАТЭ касательно реализации своей программы атомной энергетики, и полученные согласования позволили углубить и укрепить отношения Узбекистана с международным регулирующим органом по вопросам атомной энергетики.
«Узатом» рассчитывает на более тесное сотрудничество с МАГАТЭ в области разработки нормативных актов. «Узатом» исходит из того, что чем сильнее регулирующий орган, тем безопаснее и успешнее будет реализовываться программа.
Первый заместитель министра энергетики и генеральный директор «Узатома» Джурабек Мирзамахмудов сообщил:
«Мы стоим плечом к плечу с МАГАТЭ на пути реализации всей нашей программы ядерной энергетики. Наши приоритеты – это совершенствование знаний в области ядерной энергетики и ядерных технологий Узбекистана при сохранении самого высокого уровня безопасности. Мы очень признательны за полученные согласования и благодарим МАГАТЭ за сотрудничество и поддержку. Мы с нетерпением ожидаем получения дальнейших рекомендаций и разрешений.»