Qator vazirlik va idoralar xodimlari Jahon bankining “Gidroenergetika sektorini rivojlantirish va davlat-xususiy sheriklik” dasturining birinchi bosqichi doirasida Sertifikatlangan davlat-xususiy sheriklik mutaxassisligi (CP3P) o‘quv-trening dasturi
• Qator vazirlik va idoralar xodimlari Jahon bankining “Gidroenergetika sektorini rivojlantirish va davlat-xususiy sheriklik” dasturining birinchi bosqichi doirasida Sertifikatlangan davlat-xususiy sheriklik mutaxassisligi (CP3P) o‘quv-trening dasturi
Qator vazirlik va idoralar xodimlari Jahon bankining “Gidroenergetika sektorini rivojlantirish va davlat-xususiy sheriklik” dasturining birinchi bosqichi doirasida Sertifikatlangan davlat-xususiy sheriklik mutaxassisligi (CP3P) o‘quv-trening dasturini yakunladi.
CP3P sertifikatlash jarayoni uch bosqichdan iborat bo‘lib, uning doirasida quyidagi yo‘nalishlar o‘rganiladi: DXSh asoslari, DXSh loyihalarini tayyorlash va DXSh loyihalarini amalga oshirish. Ushbu bosqich treninglarini muvaffaqiyatli tugatgan va imtihonlardan o‘tgan mutaxassislar xalqaro tan olingan CP3P sertifikatiga ega bo‘ladilar.
CP3P dasturi Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK - Jahon banki tarkibidagi xususiy sektorni rivojlantirishga ko‘maklashuvchi tashkilot) va boshqa yetakchi xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlikda turli mamlakatlarda DXSh elementlari mavjud bo‘lgan loyihalarni boshqarish bo‘yicha mutaxassislarni tayyorlash uchun mo‘ljallangan. APMG International (Buyuk Britaniya) ushbu ta'lim dasturini amalga oshirish uchun javobgardir.
Yaqinda manfaatdor vazirlik va idoralar xodimlari uchun oʻtkazilgan trening Jahon banki va Oʻzbekiston hukumati oʻrtasida mamlakat gidroenergetika sohasida DXShni rivojlantirish boʻyicha kengroq hamkorlikning bir qismidir.
PPP Expertise Eurasia konsalting kompaniyasining (@ppp_uzb) APMG tomonidan akkreditatsiyadan o‘tgan trenerlar boshchiligida o‘tkazilgan trening davomida ishtirokchilar iqtisodiyotning yuqorida qayd etilgan sektorida DXSh loyihalarini tayyorlash va amalga oshirish uchun zarur bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, ishtirokchilar Jahon banki va XMK koʻmagida dunyoning turli mamlakatlarida gidroenergetika sohasida amalga oshirilgan DXSh loyihalari misollari bilan tanishdilar.

Ряд сотрудников заинтересованных министерств и ведомств Узбекистана завершили первый этап в рамках мероприятий Всемирного банка по поддержке развития гидроэнергетического сектора и государственно-частного партнерства (ГЧП).
• Ряд сотрудников заинтересованных министерств и ведомств Узбекистана завершили первый этап в рамках мероприятий Всемирного банка по поддержке развития гидроэнергетического сектора и государственно-частного партнерства (ГЧП).
Ряд сотрудников заинтересованных министерств и ведомств Узбекистана завершили первый этап в рамках мероприятий Всемирного банка по поддержке развития гидроэнергетического сектора и государственно-частного партнерства (ГЧП). Они включают в себя образовательную программу «Сертифицированный специалист по ГЧП» (CP3P).
Они включают в себя образовательную программу «Сертифицированный специалист по ГЧП» (CP3P).
Процесс сертификации CP3P состоит из трех этапов, в рамках которых изучаются следующие направления: основы ГЧП, подготовка проектов ГЧП, а также реализация проектов ГЧП. Профессионалы, успешно прошедшие тренинги и сдавшие экзамены в рамках этих этапов, получат международный сертификат CP3P.
В партнерстве со Всемирным банком, Международной финансовой корпорацией (МФК - организация в составе Всемирного банка, содействующая развитию частного сектора) и другими международными финансовыми институтами, CP3P призвана подготовить специалистов в различных странах для управления проектами с элементами ГЧП. Компания APMG International (Великобритания) ответственна за осуществление данной образовательной программы.
Недавной состоявшийся тренинг для сотрудников заинтересованных министерств и ведомств является частью более широкого сотрудничества между Всемирным банком и правительством Узбекистана с целью развития ГЧП в гидроэнергетике страны.
В ходе обучения под руководством тренеров из компании PPP Expertise Eurasia (@ppp_uzb), аккредитованных компанией APMG, участники тренинга получили необходимые знания для подготовки и реализации проектов ГЧП в вышеназванном секторе экономики.
Участники также были ознакомлены с примерами проектов ГЧП в гидроэнергетике, реализованных при содействии Всемирного банка и МФК в различных странах мира.