ЎЗБЕКИСТОН ЭНЕРГИЯ САМАРАДОРЛИГИ БЎЙИЧА КОРЕЯ ТАЖРИБАСИГА ҚИЗИҚИШ БИЛДИРМОҚДА
Жорий йилнинг 19 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Корея Республикасининг “Korea Energy Agency” (KEA) ва “Korea Industrial Consulting Center” (KICC) компанияси вакиллари билан музокара ўтказилди.
Учрашувда томонлар энергетика соҳасида қўшма лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилаётганини қайд этдилар ва келгусида бу борада ҳамкорликни янада ривожланишига умид билдирдилар.
Корея компаниялари вакиллари Корея Республикаси 2020 йилдан бошлаб Ўзбекистоннинг энергетика соҳасини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш учун йилига ўртача 200 минг АҚШ доллари миқдорида грант маблағлари ажратиш ниятида эканини маълум қилдилар.
Учрашув давомида кореялик ҳамкорлар энергия самарадорлигини ошириш соҳасида кадрлар тайёрлашда Ўзбекистонга кўмаклашиш масаласига алоҳида эътибор қаратдилар.
Бундан ташқари, KICC компанияси ҳамкорликнинг яна бир йўналишига айланиши мумкин бўлган энергия самарадорлиги соҳасида истиқболли техник-иқтисодий асослаш лойиҳасини тайёрлаганлиги қайд этилди.
Томонлар 2020 йилнинг февраль ойигача имзоланиши режалаштирилган ҳамкорлик йўналишлари ва истиқболли лойиҳалар рўйхати акс этган меморандумни ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқ,  деган хулосага келдилар.
Қайд этиш керак, Корея Энергетика агентлиги 1980 йилда ташкил этилган бўлиб, унинг фаолияти энергия тежамкор корхоналарда энергия тежаш имкониятини белгилайдиган, АКТдан фойдаланган ҳолда бинолар ва саноат корхоналарининг энергия истеъмоли таркибини тизимли оптималлаштиришга қадар бўлган энергия аудити хизмати соҳаларини қамраб олади. Корея Республикаси КЕА фаолияти туфайли кам энергия сарфловчи давлатдан энергия истеъмоли маданияти шаклланган давлатга айланди.

УЗБЕКИСТАН ИНТЕРЕСУЕТСЯ КОРЕЙСКИМ ОПЫТОМ ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 19 декабря т.г. состоялись переговоры с представителями южнокорейских компаний Korea Energy Agency (KEA) и Korea Industrial Consulting Center (KICC).
В ходе встречи стороны отметили успешно реализованные совместные проекты в сфере энергетики и выразили надежду на продолжение дальнейшего сотрудничества.
Представители корейских компаний отметили о намерении Республики Корея выделять с 2020 года на безвозмездной основе грантовые средства в среднем по 200 тыс. долл. США в год в рамках поддержки развития энергетической отрасли Узбекистана.
Особое внимание в ходе встречи корейскими партнерами было уделено вопросу оказания поддержки Узбекистану в подготовке кадров в сфере энергоэффективности.
Было также отмечено, что компанией KICC подготовлен перспективный проект технико-экономического обоснования в сфере энергоэффективности, который может стать еще одним направлением сотрудничества.
Стороны пришли к выводу о целесообразности разработки меморандума с указанием перечня направлений и перспективных проектов для дальнейшего сотрудничества, который планируется подписать до февраля 2020 года.
Отметим, что Korea Energy Agency создано в 1980 году, его деятельность охватывает сферы от службы энергоаудита, определяющей потенциал энергосбережения в энергоемких предприятиях, до системной оптимизации структуры энергопотребления зданий и промышленных предприятий с использованием ИКТ. В Республике Корея деятельность KEA направлена и уже во многом привела к трансформации общества с низким энергопотреблением до государства с эффективной культурой энергопотребления.