“Issiqlik elektr stansiyalari” AJning Moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlari asosida tuzilgan hisoboti va “Deloitte&Touche” tomonidan berilgan ijobiy auditorlik xulosasi kelgusida jahondagi nufuzli reyting agentliklari: “Fitch Ratings”, “S&P Global Ratings”, “Moody’s” va boshqa potensial xorijiy investorlarga, xalqaro konsalting va yuridik kompaniyalarga ham taqdim etiladi.
Ta’kidlash joizki, 2022-yil uchun Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS) asosidagi konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisobotni tayyorlash va auditdan o‘tkazish ishlari 2023-yilning mart oyida boshlangan edi. Hisobot loyihasi iyun oyida “Deloitte&Touche” xalqaro auditorlik kompaniyasiga taqdim etildi.
“Issiqlik elektr stansiyalari” AJning MHXS asosida 2022-yil uchun tuzilgan konsolidatsiyalashgan moliyaviy hisoboti joriy yilning 16-avgustida “Deloitte&Touche” xalqaro auditorlik kompaniyasining ijobiy auditorlik xulosasiga ega bo‘ldi. Bu xorijiy yirik investorlar uchun ma’lumot manbai bo‘lib, avvalo MHXS asosida tayyorlangan va jahon miqyosidagi “Katta to‘rtlik”ga kiruvchi auditorlik kompaniyasining ijobiy auditorlik xulosasiga ega bo‘lgan moliyaviy hisobot sanaladi. Qolaversa, u reyting agentliklarining reytingini olishda, aksiyadorlik jamiyatiga xalqaro fond bozorlarida o‘z aksiyalarini birlamchi joylashtirishda va boshqa manbalardan xorijiy investitsiyalarni jalb etishda muhim ahamiyatga ega.
Ma’lumot o‘rnida, 2023-yilning yanvar oyida “Fitch Ratings” agentligi “Issiqlik elektr stansiyalari” AJga “BB-” “barqaror” xalqaro reytingini bergan edi.
Mazkur sa’yi-harakatlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-fevraldagi “Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlariga o‘tish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4611-sonli qarori ijrosini ta’minlashga qaratilgan.

«Deloitte & Touche» положительно оценило деятельность АО «Тепловые электрические станции» за 2022 год
• «Deloitte & Touche» положительно оценило деятельность АО «Тепловые электрические станции» за 2022 год
Отчет АО «Тепловые электрические станции» и аудиторское заключение, подготовленное компанией «Deloitte & Touche» на основе международных стандартов финансовой отчетности в дальнейшем будут представлены в самые престижные мировые рейтинговые агентства: «Fitch Ratings», «S&P Global Ratings», «Moody’s» и другим потенциальным зарубежным инвесторам, международным консалтинговым и юридическим компаниям.
Следует отметить, что подготовка и аудит консолидированной финансовой отчетности по Международным стандартам финансовой отчетности (МСФО) за 2022 год начались в марте 2023 года. Проект отчета был представлен международной аудиторской компании «Deloitte & Touche» в июне.
На консолидированный финансовый отчет АО «Тепловые электрические станции» за 2022 год 16 августа текущего года получено положительное аудиторское заключение от международной аудиторской компании «Deloitte & Touche» на основе МСФО. Оно является источником информации для крупных иностранных инвесторов, в первую очередь считается финансовым отчетом, подготовленным в соответствии с  MСФО и имеющим положительное аудиторское заключение аудиторской компании из числа «Большой четверки». Кроме того, он служит важным источником информации при получении рейтинга рейтинговых агентств, первичном размещении акций акционерного общества на международных фондовых рынках и привлечения из других источников иностранных инвестиций.
Для информации, в январе 2023 года агентство «Fitch Ratings» присвоило АО «Тепловые электрические станции» международный рейтинг «ВВ-» «стабильный».
Эти усилия направлены на обеспечение выполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 24 февраля 2020 года №ПП-4611 «О дополнительных мерах по переходу на международные стандарты финансовой отчетности».