«ҚУВВАТ» МУЛЬТСЕРИАЛИНИНГ ЯНГИ ЙИЛ СОНИ
Қиш фаслининг асосий байрамида «Қувват» мультфильмининг Янги йилга бағишланган сони болажонлар учун яна бир туҳфа бўлди. Ушбу болаларга мўлжалланган мультсериал Энергетика вазирлиги ва «Ўзбкнефтегаз» АЖ ташаббусига кўра яратилмоқда.
Мультсериал қаҳрамонлари Тохир ва Зуҳра бу гал Янги йилни кутишга тайёрланмоқда. Ҳали кичик бўлишига қармай, болалар ушбу муҳим байрамга қандай тайёргарлик кўриш кераклигини билади: пирог пишириш, уйни йиғиштириш ва албатта, кўркам чироқлари ёниб турган арчани ясатиш керак. Нуқул оёқ остида ўралашаётган Карамелька мушукчага қарамай, болалар ишга киришиб кетади.
Аммо ўйланган режаларни амалга оширишга сув, свет ва газ таъминоти билан боғлиқ айрим муаммолар халал беради, бу воқеа эса тушда содир бўлади. Бундай муаммолар нима сабабдан пайдо бўлганлигини болаларга уларнинг билимдон дўсти — робот Қувват тушунтириб беради. У болаларга сув ва табиий газ каби табиий ресурслар, шунингдек электр энергиясини тежаш, улардан тежамкорлик билан фойдаланиш зарурлигини тушунтиради. Электр энергияси, сув ва светдан самарасиз фойдаланиш уларни уйларга, шунингдек бошқа объектларга етказиб берилишда вақтинчалик узилишларга олиб келади. Буни тушунишга ўрганган болалар ва катталар тегишли шарт-шароитларни яратади, ана шунда газ ва сув, электр энергияси таъминотида узилишлар бўлмайди.
Қувват болаларга аввалги серияларда нималарни ўргатганлигини эслатади. Масалан, газдан фақат таом пишириш учун фойдаланилмайди, электрэнергия ҳам асосан, газдан фойдаланиб ишлайдиган ИЭС да ишлаб чиқарилади. Шу сабаби бизнинг юртимизда атом электрстанцияси қурилиши олиб борилмоқда, унинг фаолияти учун табиий газ талаб қилинмайди. Бундан ташқари, газдан автотранспорт, иситиш батареяларига иссиқ сув узатишда фойдаланилади. Яъни, газ тежаб ишлатилмаса, кўплаб муаммолар вужудга келиши мумкин. Худди шу қоида электр энергияси ва сувга нисбатан ҳам амал қилади.
Мультфильм қаҳрамонлари робот Қувватнинг сабоқларини яхши ўзлаштириб олади ва уларнинг уйида муаммолар ҳал бўлди — ранг баранг чироқлари ёниб турган арча кўзларни қувонтиради, пишаётган пирогнинг хушбўй ҳили таралмоқда, сув ёрдамида Зуҳра уйни янада тозалаб олади. Мультфильм қаҳрамонлари, улар билан бирга қизиқарли ва фойдали «Қувват» мультфильмининг кичик томошабинлари уйларидаги сув, газ ва электрэнергия каби қулайликлардан оқилона фойдаланишга ўрганади!

НОВОГОДНИЙ ВЫПУСК МУЛЬТСЕРИАЛА «КУВВАТ»
Еще одним подарком к главному зимнему празднику стал выход новогоднего мультфильма «Кувват». Этот сериал для детей готовится по инициативе Министерства энергетики и АО «Узбкнефтегаз».
Герои мультсериала брат и сестра Тахир и Зухра на этот раз готовятся к встрече Нового года. Несмотря на юный возраст, дети точно знают, что к этому важному празднику нужно испечь пирог, убрать дом и, конечно, нарядить нарядную и сверкающую огоньками ёлку. И, несмотря на вечно путающегося под ногами котенка Карамельку, ребята приступают к работе.
Но, осуществиться их планам мешают неожиданные проблемы со снабжением водой, светом, газом, которые в их ситуации произошли во сне. О том, почему такие проблемы появляются, детям объясняет их всезнающий друг – робот Кувват. Он напоминает ребятам, что природные ресурсы, такие как вода и природный газ, а также электроэнергию, необходимо экономить и потреблять разумно. Неэффективное потребление электроэнергии, воды, газа ведет к временным перебоям в снабжении ими домов, а также других объектов. Научившись понимать это, и дети, и взрослые создают для себя условия, когда таких перебоев в поступлении газа и воды не будет.
Кувват напоминает детям и о том, чему учил их в предыдущих сериях. Например, что газ нужен не только для того, чтобы готовить на нем, электроэнергия также вырабатывается в основном в ТЭС, которые работает на газе. Поэтому в нашей стране идет проект по строительству атомной электростанции, для работы которой природный газ не нужен. Кроме того, газ используется для автотранспорта, для подачи горячей воды в отопительные батареи, то есть, если его не экономить, возникнет немало проблем. Это же относится к электроэнергии и воде.
Герои мультфильма хорошо усвоили уроки от робота Куввата, и в их доме проблемы решаются – радует глаз сверкающая огоньками елочка, разносятся по кухне ароматы пекущегося пирога, а вода помогает Зухре сделать к Новому году ее дом еще более чистым. Герои мультфильма учатся экономно относиться к таким удобствам в доме, как вода, газ, электроэнергия, а с ними – и маленькие зрители полезного и увлекательного мультсериала «Кувват»!