O‘zbekiston byudjet ko‘rsatkichlari yomonlashishining sabablaridan biri — elektr energiyasi tariflari islohoti keyinga qoldirilgani, deya qayd etdi “Fitch Ratings” xalqaro reyting agentligi. To‘liq miqyosdagi energetika islohoti qanchalik uzoqqa cho‘zilsa, yil oxirida 5,1 foiz bo‘lishi kutilayotgan byudjet taqchilligi shunchalik sekin pasayadi.
Fitch Ratings xalqaro reyting agentligi O‘zbekistonning xorijiy valyutadagi uzoq muddatli kredit reytingini “BB-” darajasida barqaror prognoz bilan tasdiqladi.
Tashkilotga ko‘ra, O‘zbekiston reytingi bir tomondan yaxshi tashqi va fiskal bufer zaxiralarini, davlat qarzi darajasi pastligini, shuningdek, xuddi shunday reytingga ega bo‘lgan boshqa davlatlar bilan solishtirganda yalpi ichki mahsulotning yuqori o‘sish tarixini hisobga oladi.
Boshqa tomondan, “xomashyo sektoriga yuqori darajada qaramlik va aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot tomondan tarkibiy kamchiliklar, davlatning iqtisodiyotdagi kamayib borayotgan bo‘lsada sezilarli darajadagi, raqobatbardosh bo‘lmagan ishtiroki, shuningdek, yaxshilanayotgan bo‘lsada haligacha zaif hisoblanadigan boshqaruv standartlari” kuzatilmoqda.
Agentlik hali ham hukumatda islohotlar o‘tkazish maqsadi jiddiy ekanligini ko‘rib turibdi. Hukumat asosiy tarkibiy iqtisodiy islohotlarni amalga oshirish, jumladan, davlat korxonalarini xususiylashtirish va iqtisodiyotda raqobatni rag‘batlantirish maqsadida imtiyozli kreditlash hajmini yanada qisqartirish yo‘lida harakat qilmoqda, deyiladi hisobotda.
Hukumat 2023-yil may oyida keyinga qoldirilgan elektr energiyasi tariflari islohotini qayta boshlashni rejalashtirmoqda, deya qayd etadi Fitch. “Ushbu islohotning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi uzoq muddatli istiqbolda davlat moliyasiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi va elektr energiyasini taqsimlovchi davlat kompaniyalarining shartli majburiyatlari bo‘yicha risklarni kamaytiradi”, — deyiladi xabarda.
Agentlik, shuningdek, siyosiy va geosiyosiy xatarlarni ham sanab o‘tgan. Iyul oyida Konstitutsiyaning prezidentlik muddatini 5 yildan 7 yilga uzaytirgan yangi tahririga mufoviq o‘tkazilgan navbatdan tashqari saylovda prezident Shavkat Mirziyoyev g‘alaba qozondi. O‘zbekiston tartibga solish sifati va hukumat samaradorligini oshirish orqali Jahon banki talqini bo‘yicha boshqaruv sifati ko‘rsatkichlarini yaxshiladi, deyiladi hisobotda.
Milliy iqtisodiyot Ukrainadagi harbiy harakatlar va Rossiyaga qarshi sanksiyalar oqibatlariga chidamliligini ko‘rsatmoqda, O‘zbekiston banklari esa G‘arb sanksiyalariga rioya qilish uchun nazorat choralarini ko‘rmoqda.
Agentlik qayd etishicha, O‘zbekiston hukumati avvalgidek Rossiya bilan yaqin savdo aloqalarini davom ettiradi, shu bilan birga ikkinchi darajali sanksiyalardan qochish maqsadida G‘arb davlatlari bilan ham mustahkam aloqalarni qo‘llab-quvvatlaydi.
Davlatning tashqi balansi kredit jalb qila olish bo‘yicha asosiy ijobiy omil hisoblanadi: iyul holatiga valyuta zaxiralari 9,4 oylik joriy to‘lovlarga teng bo‘ldi, davlat esa sof tashqi kreditor hisoblanadi. Chet elda ishlayotgan fuqarolar pul o‘tkazmalarining keskin o‘sishi eksportning kuchli o‘sishi (asosan Rossiyaga) bilan birgalikda 2022-yilda deyarli balanslangan joriy operatsiyalar hisobini keltirib chiqardi. 2023-yilning birinchi yarmida rublning volatilligi bunday o‘tkazmalarning 25 foizga pasayishiga olib keldi, ammo ular tarixiy standartlar bo‘yicha hali ham yuqori hisoblanadi.
Fitch kutilmalariga ko‘ra, joriy operatsiyalar hisobi taqchilligi 2023-yilda 4,8 foizgacha o‘sishi (chet elda ishlayotgan fuqarolarning pul o‘tkazmalari normallashishi va savdo defitsitining yomonlashishi tufayli) va 2024−2025-yillarda o‘rtacha 4,7 foizni tashkil etishi kutilmoqda. Bu agentlikning mart oyidagi prognozlaridan yomonroq hisoblanadi.
Joriy operatsiyalar hisobi mamlakat to‘lov balansining asosiy qismlaridan biri sanaladi. Bu balans rezidentlar va norezidentlar o‘rtasida amalga oshirilgan barcha operatsiyalarning pul ko‘rinishidagi qiymatini aks ettiradi. Ya’ni, mamlakatga olib kirilgan va undan olib chiqib ketilgan pullar o‘rtasidagi farqni ko‘rsatadi. Aynan joriy operatsiyalar hisobi tovarlar va xizmatlar eksporti hamda importi, sof investitsion daromadlar va boshqalar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga oladi.
Tashqi likvidlik ko‘rsatkichi 2023−2025-yillarda o‘rtacha 400 foiz atrofida bo‘ladi (“BB”ning joriy medianasi 144 foizni tashkil etadi).
Fitch davlat yalpi qarzi (shu jumladan hukumat tashqi kafolatlari) 2023−2025-yillarda YAIMning 37 foizidan ozgina yuqori darajada barqarorlashishini kutmoqda. Yilning birinchi yarmida ko‘rsatkich 33,4 foizni tashkil etgan.
Birinchi yarim yil yakunlari bo‘yicha davlat qarzining 91,3 foizi chet el valyutasida bo‘lishiga qaramay, risklar imtiyozli qarzlarning yuqori ulushi (tashqi qarzning 88,8 foizi) va so‘ndirish muddati uzoq ekani (9,3 yil) hisobiga yumshatilmoqda.
Agentlikning qayd etishicha, Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (TTJ, mamlakatning “suveren jamg‘armasi”) mablag‘lari birinchi yarim yillikda qariyb 6 foizni tashkil etgan (xarajatlar daromadlardan 2,5 mlrd dollarga ko‘proq bo‘lgan) taqchillikni qoplash manbai bo‘lib xizmat qilmoqda. Jamg‘arma mablag‘lari birinchi chorakda yalpi ichki mahsulotning 20 foizi darajasida bo‘lgan va uning 50 foizi xorijiy valyutada hisoblanadi.
QQS tushumlarining kamayishi, ijtimoiy xarajatlarning ko‘payishi va elektr energiyasi tariflari islohotining rejalashtirilgan muddatga kechiktirilishi tufayli birinchi yarim yillikda budjet ko‘rsatkichlari yomonlashdi.
Fitch yillik budjet taqchilligi yomonlashuv tomoniga qayta ko‘rib chiqilganidan keyin 5,1 foizni tashkil etishini kutmoqda (qonun bilan 2023-yil uchun 3 foizlik defitsit rejalashtirilganiga qaramay). Ko‘rsatkich yanada manzilli ijtimoiy xarajatlar va subsidiyalarni ratsionalizatsiya qilish bo‘yicha kutilmalarni inobatga olgan holda 2024-yilda 4,3 foiz va 2025-yilda 3,4 foizgacha tushishi prognoz qilingan.
Elektroenergetikadagi subsidiyalar bo‘yicha keng ko‘lamli islohot qancha kechiktirilsa, budjet taqchilligi shunchalik sekin kamayadi, deb hisoblamoqda agentlik tahlilchilari.
Tashkilot birinchi yarim yillikda real yillik iqtisodiy o‘sish 5,6 foizni (2022-yilda — 5,7 foiz) tashkil etganini ma’lum qilib, O‘zbekiston uchun yaxshi o‘sish istiqbollarini qayd etdi.
“Uy xo‘jaliklari iste’moli yaxshi darajada bo‘ldi, investitsiyalar va eksport ham kuchli natijalarni ko‘rsatdi. Fitch 2023-yilda o‘sish 5,9 foizga yetishini, keyinchalik 5,7 foiz atrofida barqarorlashishini kutmoqda, bu 2024−2025-yillardagi potensial darajadan biroz yuqoriroq hisoblanadi (hokimiyat kutilmalari — 5,5 foiz edi)”, — deyiladi hisobotda.
Bank depozitlari va kreditlarining dollarlashuv darajasi yil boshiga nisbatan past bo‘lsada, birinchi yarim yil yakuniga ko‘ra ancha yuqori darajada saqlanib turibdi — mos ravishda 44 foiz va 28,7 foiz. Direktiv kreditlash yilning birinchi olti oyida sezilarli darajada kamaydi va yangi kreditlarning 18 foizini tashkil etdi (2017-yildagi 51 foiz edi).
Chakana kreditlashning yillik o‘sishi iyun oyida 54 foizgacha oshdi, biroq 2018−2019-yillarda kuzatilgan o‘sish sur’atlaridan ancha past bo‘ldi va uy xo‘jaliklari kreditlarining YAIMga nisbati past bo‘lib, 12,4 fozini tashkil etayotgan bir vaqtda moliya bozorining rivojlanishini yetarlicha aks ettiradi.
Banklar yaxshi kapitalizatsiyaga ega va foydali hisoblanib, aktivlar sifati yaxshilanmoqda (ishlamayotgan kreditlar ulushi birinchi yarim yillikda 2021-yilning uchinchi choragidagi eng yuqori ko‘rsatkich — 5,8 foizdan 3,4 foizgacha kamaydi), biroq agentlik 2017-yildan boshlab, islohotlar boshlangan davrda berilgan kreditlar muddati o‘tishi bilan bog‘liq risklarni ko‘rmoqda.
Inflyatsiya bosimi omillariga kelinsa, inflyatsiya O‘zbekistondagi boshqa yondosh emitentlarga nisbatan tarixan yuqori bo‘lib kelgan, bu pul-kredit siyosati o‘tkazuvchanlik kanallarining zaifligini ko‘rsatadi, deya qayd etdi tashkilot.
Yanvar-fevral oylarida inflyatsiya darajasi 11,9 foizdan iyul oyida 8,6 foizgacha pasaygan bo‘lsada, elektr energiyasi tariflarining oshishi 2024-yilda inflyatsiya darajasining o‘rtacha 13 foizgacha, sezilarli darajada oshishiga olib keladi, keyinchalik 2025-yilda ko‘rsatkich 6,5 foizgacha pasayadi (target inflyatsiya darajasi — 5 foiz). Agentlik kutilmalariga ko‘ra, real foiz stavkalari (inflyatsiya darajasi hisobga olingan nominal foiz stavkasi) prognoz gorizonti davrida ijobiy bo‘ladi.
Fitch alohida olinganda yoki birgalikda O‘zbekiston reytingiga salbiy ta’sir qiluvchi, uning pasaytirilishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan omillarni sanab o‘tdi:
➖ tashqi moliyaning sezilarli darajada yomonlashishi, masalan, chet eldan pul o‘tkazmalarining sezilarli darajada kamayishi yoki savdo taqchilligining oshishi, bu o‘z navbatida valyuta zaxiralarining sezilarli darajada qisqarishiga olib keladi;
➖davlat qarzining yalpi ichki mahsulotga nisbatan sezilarli o‘sishi yoki hukumat fiskal bufer rezervlarining kamayishi (past tempda o‘sishning davomli kuzatilishi yoki shartli majburiyatlarning amalga oshirilishi ko‘rinishida).
Reytingni yaxshilashi mumkin bo‘lgan omillar:
➖ yalpi ichki mahsulot o‘sishi istiqbollarini mustahkamlash va makroiqtisodiy barqarorlikni oshirishga qaratilgan tarkibiy islohotlarning davomli amalga oshirilishi.
➖ budjetni konsolidatsiyalash (xarajat va daromadlarni optimallashtirish), bu o‘rta muddatli istiqbolda davlatning qarz yukiga nisbatan barqarorligini oshiradi.
➖ boshqaruv standartlarining sezilarli va barqaror yaxshilanishi va siyosiy xatarlarning yumshashi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Markaziy banki raisi o‘rinbosari Behzod Hamroyev elektr energiyasi, gaz va suv narxlarini erkinlashtirish va uning O‘zbekistonda narxlar o‘sishiga ta’siri 2023-yil uchun inflyatsiya prognoziga kiritilganini ta’kidlagandi.
Iqtisodchi Behzod Hoshimovning ta’kidlashicha, O‘zbekiston energetika sohasidagi joriy narx siyosati kambag‘allarning qashshoqlashishiga, boylarning yanada boyishiga olib kelmoqda. Energetika kompaniyalariga bozordan tashqari narxlarni qo‘llab-quvvatlash uchun berilgan milliardlab dollarlik subsidiyalar boylar uchun ko‘proq foydalidir, deydi u.
Bundan tashqari, past tariflar tufayli energetika kompaniyalari ko‘p milliard dollarlik zarar ko‘rmoqda.

«Реформа тарифов на электроэнергию положительно повлияет на финансы Узбекистана» — «Fitch Ratings»
• «Реформа тарифов на электроэнергию положительно повлияет на финансы Узбекистана» — «Fitch Ratings»
Бюджетные показатели Узбекистана ухудшились в том числе из-за переноса запланированной реформы тарифов на электроэнергию, заявили в агентстве «Fitch Ratings». Чем больше задерживается полномасштабная энергореформа, тем медленнее будет снижаться дефицит бюджета, который ожидается на уровне 5,1% к концу года.
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочный кредитный рейтинг Узбекистана в иностранной валюте на уровне «BB-» со стабильным прогнозом.
По данным организации, рейтинги Узбекистана учитывают, с одной стороны, хорошие внешние и фискальные буферные резервы, низкий государственный долг, а также историю высокого роста ВВП по сравнению с другими странами с похожим рейтингом.
С другой стороны, наблюдаются «высокая зависимость от сырьевого сектора и структурные недостатки в плане низкого ВВП на душу населения, внеконкурентное, значительное, хотя и сокращающееся, участие государства в экономике, а также слабые, хотя и улучшающиеся, стандарты качества управления».
Агентство всё ещё видит серьёзную нацеленность властей на проведение реформ. Правительство продвигается вперёд с реализацией ключевых структурных экономических реформ, включая приватизацию госпредприятий и дальнейшее сокращение объёма льготного кредитования для стимулирования конкуренции в экономике, говорится в отчёте.
Правительство планирует возобновить реформу тарифов на электроэнергию, проведение которой было отложено в мае 2023 года, отмечают в Fitch. «Успешное осуществление данной реформы окажет благоприятное влияние на государственные финансы в долгосрочной перспективе и снизит риски условных обязательств со стороны государственных электрораспределительных компаний», — говорится в сообщении.
Агентство также указало на политические и геополитические риски. В июле президент Шавкат Мирзиёев одержал победу на внеочередных выборах, проведённых согласно новой редакции Конституции, которая продлила срок президентских полномочий с пяти до семи лет.
Узбекистан улучшил индикаторы качества управления по версии Всемирного банка за счёт повышения качества регулирования и эффективности правительства, отмечается в отчёте.
Национальная экономика демонстрирует устойчивость к последствиям военных действий в Украине и санкциям в отношении России, а узбекистанские банки проводят контрольные меры для соблюдения западных санкций.
Правительство Узбекистана по-прежнему будет поддерживать тесные торговые связи с Россией, продолжая одновременно поддерживать сильные связи с западными странами в стремлении избежать вторичных санкций, указали в агентстве.
Внешний баланс государства является ключевым позитивным фактором кредитоспособности: валютные резервы эквивалентны 9,4 месяцев текущих платежей по состоянию на июль, и государство является внешним нетто-кредитором. Резкое увеличение объёма переводов денежных средств граждан, работающих за рубежом, в сочетании с хорошим ростом экспорта (в основном в Россию) обусловило близкий к сбалансированному счёт текущих операций в 2022 году. В первой половине 2023 года волатильность рубля привела к снижению на 25% таких переводов, но они по-прежнему являются высокими по историческим меркам.
По ожиданиям Fitch, дефицит счета текущих операций увеличится до 4,8% в 2023 году (по мере нормализации переводов денежных средств граждан, работающих за рубежом, и ухудшения торгового дефицита) и в среднем будет составлять 4,7% в 2024—2025 годах, что намного выше прогнозируемой медианы для стран с рейтингом «BB» на уровне 2,8%. Это хуже мартовских прогнозов агентства.
Счёт текущих операций — одна из основных частей платёжного баланса страны. Этот баланс отражает стоимость всех транзакций в денежном выражении, которые происходили между резидентами и нерезидентами. То есть он показывает разницу между деньгами, которые поступили в страну, и теми, которые были из неё выведены. Именно в счёте текущих операций содержатся данные по экспорту и импорту товаров и услуг, чистому доходу от инвестиций и т. д.
Показатель внешней ликвидности (совокупные потребности во внешнем финансировании / поступления по СТО + доступные резервы) в среднем составит около 400% в 2023—2025 годах (текущая медиана «BB»: 144%).
Fitch ожидает, что валовый долг расширенного правительства (включая внешние гарантии государства) стабилизируется на уровне чуть выше 37% от ВВП в 2023—2025 годов, по итогам первого полугодия показатель составил 33,4%.
Несмотря на то, что 91,3% госдолга номинировано в иностранной валюте на первое полугодие, риски сглаживаются высокой долей льготного долга (88,8% внешнего долга) и достаточно длительными сроками его погашения (9,3 года).
Агентство указало, что средства Фонда реконструкции и развития (ФРРУ, «суверенный фонд» страны) служат источником покрытия дефицита, который по итогам первого полугодия составил около 6% (расходы превысили доходы на 2,5 млрд долларов). Активы фонда составляли 20% от ВВП по состоянию на первый квартал и на 50% были номинированы в иностранной валюте.
Бюджетные показатели ухудшились в первом полугодии из-за сокращения поступлений от НДС, увеличения социальных расходов и переноса запланированной реформы тарифов на электроэнергию.
Fitch ожидает, что показатель дефицита бюджета за полный год с учётом ухудшения составит 5,1% (хотя по закону запланирован уровень в 3% на 2023 год), затем снизится до 4,3% в 2024 году и до 3,4% в 2025-м с учётом ожиданий агентства в отношении рационализации субсидий и более адресных социальных расходов.
Чем больше задерживается полномасштабная реформа субсидирования в электроэнергетике, тем медленнее будет снижаться дефицит бюджета, считают аналитики агентства.
Организация отмечает хорошие перспективы роста для Узбекистана, который показал реальный годовой экономический рост на уровне 5,6% в первом полугодии (в 2022 году — 5,7%).
«Потребление домохозяйств было на хорошем уровне, инвестиции и экспорт также демонстрировали сильные результаты. По ожиданиям Fitch, рост достигнет 5,9% в 2023 году, а затем стабилизируется на уровне около 5,7%, немногим выше потенциального уровня (по оценкам властей — 5,5%) в 2024—2025 годах», — говорится в докладе.
Уровень долларизации банковских депозитов и кредитов остаётся достаточно высоким, соответственно, 44% и 28,7% на конец первого полугодия, хотя и более низким по сравнению с началом года. Директивное кредитование существенно сократилось до 18% от объёма нового кредитования по итогам первых шести месяцев года (в 2017 году было 51%).
Годовой рост розничного кредитования увеличился до 54% в июне, но был существенно ниже темпов роста, наблюдавшихся в 2018—2019 годах, и в значительной мере отражает развитие финансового рынка, в то время как отношение кредитов домохозяйств к ВВП является низким, на уровне 12,4%.
Банки имеют хорошую капитализацию и являются прибыльными, при этом качество активов улучшается (показатель неработающих кредитов снизился до 3,4% по итогам первого полугодия с пикового уровня в 5,8% в третьем квартале 2021 года), но агентство видит риски, связанные с вызреванием кредитов, выданных в начале реформы с 2017 года.
Что касается факторов инфляционного давления, то инфляция исторически была высокой в сравнении с сопоставимыми эмитентами в Узбекистане, что свидетельствует о слабых каналах передачи монетарной политики, отметили в организации.
Несмотря на то, что уровень инфляции снизился до 8,6% в июле с пикового уровня в 11,9% в январе-феврале, повышение тарифов на электроэнергию приведёт к заметному увеличению уровня инфляции в 2024 году в среднем до 13%, а затем снизится до 6,5% в 2025 году (целевой уровень инфляции: 5%). По ожиданиям агентства, реальные процентные ставки (номинальная процентная ставка за вычетом темпов инфляции) будут положительными в течение прогнозного горизонта.
Fitch перечислило факторы, которые в отдельности или вместе могут привести к негативному рейтинговому действию/понижению рейтингов Узбекистана:
➖существенное ухудшение внешних финансов, например ввиду значительного снижения денежных переводов из-за границы, или увеличение торгового дефицита, что привело бы к существенному сокращению валютных резервов;
➖заметное увеличение отношения госдолга к ВВП или снижение фискальных буферных резервов у государства, например ввиду продолжительного периода низкого роста или материализации условных обязательств.
Факторы, которые могут улучшить рейтинг:
➖последовательное осуществление структурных реформ, направленных на укрепление перспектив роста ВВП и повышение макроэкономической стабильности.
➖консолидация бюджета (оптимизации расходов и доходов), что повысило бы устойчивость государства к долговой нагрузке в среднесрочной перспективе.
➖заметное и устойчивое улучшение стандартов качества управления и ослабление политического риска.
Напомним, заместитель председателя Центрального банка Узбекистана Бехзод Хамраев отмечал, что либерализация цен на электричество, газ и воду и её влияние на рост цен в Узбекистане включены в прогноз по инфляции на 2023 год.
Экономист Бехзод Хошимов отмечал, что текущая ценовая политика в энергетическом секторе Узбекистана приводит к тому, что бедные становятся беднее, а богатые — богаче. Миллиарды долларов субсидий, выделяемых энергетическим компаниям на поддержку нерыночных цен, в большей степени поощряют богатых, подчёркивал он.