ҚИБРАЙ ТУМАНИДА ЭНЕРГИЯ САМАРАДОРЛИГИ БЎЙИЧА ДАВРА СУҲБАТИ ВА САВДО ЯРМАРКАСИ
Қибрай туман ҳокимлиги биносида 25 декабрь куни энергия тежайдиган ускуналар савдоси ярмаркаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги ПҚ-4422-сонли Қарорига ва «Саноат корхоналарининг энергия самарадорлигини ошириш» лойиҳасига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Энергия самарадорлигини ошириш масалалари нафақат ишлаб чиқариш, қайта ишлаш, балки истеъмол нуқтаи назаридан янги воситалардан фойдаланишни талаб қилади.
Ярмаркада маҳаллий ва хорижий компаниялар қатнашдилар Polius Energo System, Mir Solar, Glory Gas service, Penoplex, Endustriyel Elektrik, E-cover, QIE қуёш технологиялари ва бошқалар. Тадбирда 100 дан ортиқ киши иштирок этди.
Давра суҳбатида энергия ва ресурсларни тежаш, шунингдек, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни молиявий ва кредит билан таъминлаш механизмлари муҳокама қилинди.
Шу билан 2019 йилда энергия самарадорлигини ошириш бўйича бир қатор давра суҳбатлари якунланди.
Тадбир ташкилотчилари,оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилган корхоналарда энергия самарадорлигини ошириш бўйича муваффақиятли тажриба Ўзбекистоннинг бошқа тармоқлари корхоналари учун намуна бўлиб хизмат қилади деб ҳисоблайди.

КРУГЛЫЙ СТОЛ ПО ПОВЫШЕНИЮ ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ И ЯРМАРКА ПРОДАЖ В КИБРАЙСКОМ РАЙОНЕ
В здании Хокимиата Кибрайского района 25 декабря прошла ярмарка продаж энергоэффективного оборудования, а также круглый стол, посвященный Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-4422 от 22.08.2019 г. и Проекту «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
Вопросы повышения энергоэффективности не только в части производства, переработки и транспортировки, но и потребления требуют применения новых инструментов.
В ярмарке приняли участие отечественные и зарубежные компании: «Polius Energo System», «Mir Solar», «Glory Gas service», «Пеноплэкс», «Endüstriyel Elektrik», «E-cover», «QIE solar technology» и другие. Мероприятие посетило более 100 человек.
В рамках круглого стола рассматривались такие вопросы, как энерго- и ресурсосбережение, а также финансовые и кредитные механизмы поддержки отечественного производителя.
На этом ряд круглых столов по энергоэффективности в 2019г. был завершён.
Организаторы мероприятия надеются, что успешный опыт по повышению энергоэффективности на предприятиях, широко освещённый в национальных средствах массовой информации, послужит примером для предприятий других отраслей промышленности Узбекистана.