“ЎНЕФТГАЗИНСПЕКЦИЯ” ТОМОНИДАН 4 МЛРД СЎМ МИҚДОРИДАГИ НОҚОНУНИЙ ГАЗДАН ФОЙДАЛАНИШ ҲОЛАТЛАРИ АНИҚЛАДИ
• “ЎНЕФТГАЗИНСПЕКЦИЯ” ТОМОНИДАН 4 МЛРД СЎМ МИҚДОРИДАГИ НОҚОНУНИЙ ГАЗДАН ФОЙДАЛАНИШ ҲОЛАТЛАРИ АНИҚЛАДИ
Жорий йилнинг 10-декабридан 19-декабрига қадар Ўзнефтгазинспекция томонидан Республикада табиий газдан ноқонуний фойдаланиш бўйича мунтазам тадбирлар ўтказилди. Тадбирлар натижасида дастлабки ҳисоб-китобларга кўра газ таъминоти корхонасига 4 млрд 48 млн сўм зарар етказилганлиги аниқланди.
Табиий газдан ноқонуний фойдаланиш бўйича асосий ҳуқуқбузарларликлар иссиқхоналар, оҳак ишлаб чиқариш цехи ва қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи цехларда кузатилган.
Хусусан, Навоий вилояти оҳак ишлаб чиқариш цехида 259,2 млн сўмлик 259,2 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланган, шунингдек Самарқанд вилоятида жойлашган “Гулом Файз Барака Замин” МЧЖга тегишли иссиқхонада 422,4 млн сўмлик 422,4 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланган.  Яна бир йирик ўғирлик Тошкент вилояти Юқоричирчиқ туманидаги “Эхсон Майбод Мануфактуринг Гроуп” МЧЖ га қарашли қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчи цехида  кузатилган бўлиб жами 527,6 млн сўмлик 527,6 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланган
Ўзнефтгазинспекция Республикада табиий газнинг етишмаслигининг асосоий сабабларидан бири дея табиий газ тармоқларига ноқонуний уланишлар эканлигини такидлайди.
Жорий йил бошидан буюн жами 3800 дан ортиқ табиий газдан ноқонуний истеъмол қилиш ҳолатлари аниқланган бўлиб, жами 71 млрд 310 млн сўм миқдорида зарар келтирган. Аниқланган ҳолатлар юзасидан расмийлаштирилган хужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига тақдим этилди.

УЗНЕФТЕГАЗИНСПЕКЦИЕЙ ВЫЯВЛЕНО ОЧЕРЕДНОЕ НЕЗАКОННОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ГАЗА НА СУММУ БОЛЕЕ 4 МЛРД СУМ
С 10 го по 19 ое декабря текущего года со стороны Узнефтегазинспекции были проведены очередные мероприятия на предмет соблюдения правил использования природного газа по Республике, в ходе которых было обнаружено незаконное использование природного газа. По предварительным подсчетам нанесенный ущерб газоснабжающей организации составляет 4 млрд 48 млн сум.
Наиболее злостными нарушителями правил пользования природным газом являются тепличные хозяйства, цеха по производству извести и цеха по производству стройматериалов.
В частности, в Навоийской области был выявлен факт незаконного использования газа в цеху по производству извести в объёме 259,2 тыс. кубометров на сумму более 259,2 млн. сум, а так же в Самаркандской области были выявлены факты незаконного использования природного газа в тепличном хозяйстве принадлежащий ООО «Гулом Файз Барака Замин» объёмом 422,4 тыс. кубометров на сумму более 422,4 млн. сум. Одним из крупных примеров является факт хищения природного газа в Юкоричирчикском районе, Ташкентской области объёмом 527,6 тыс. кубометров, в цеху по производству строительных материалов принадлежащий ООО «Эхсон Майбод Мануфактуринг Гроуп», что составило ущерб в размере 527,6 млн. сум.
Узнефтегазинспекция напоминает о том, что одной из основных причин нехватки и сбоев газоснабжения является беспорядочное, несанкционированное подключение к газовым сетям.
Всего с начала текущего года было выявлено более 3800 случаев незаконного потребления природного газа, которые повлекли за собой ущерб в размере 71 млрд 310 млн сум. В связи с чем документы были переданы в правоохранительные органы для принятия соответствующих мер.