“УЧТЕПА НЕФТ ВА ГАЗ КОНИ”НИНГ 13-СОНЛИ ГАЗ ҚУДУҒИ ИШГА ТУШИРИЛДИ
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 мартдаги “2017 – 2021 йилларда углеводород хом ашёсини қазиб олишни ошириш дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори доирасида амалга оширилган ишлар натижасида "Андижоннефт” АЖ томонидан “Учтепа нефт ва газ кони”да қазиб олинаётган газ миқдори оширилиб бугунги кунда нафақат туман аҳолисига балки “Ўзтрансгаз”АЖ магистрал линиялари орқали бошқа ҳудудларга етказиб берилмоқда.
Жорий йилнинг 26 декабрь куни “Андижоннефт”АЖ томонидан Андижон вилояти, Булоқбоши тумани, Учтепа қишлоғида жойлашган “Учтепа нефт ва газ кони”нинг 13-сонли газ қудуғи ҳам ишга қўшилиб, ундан саноат миқёсида газ олишга эришилди.
Қудуқдан газ қазиб олишнинг кунлик ҳажми 100-110 минг кубни ташкил қилмоқда.
“Учтепа нефт ва газ кони”нинг 13-сонли газ қудуғида амалга оширилаётган иш жараёни
Ушбу қудуқдан олинаётган газ ҳам “Ўзтрансгаз”АЖнинг магистрал линиялари орқали бошқа ҳудуд аҳолисига етказилади.
Аҳолини газ билан таъминлаш мақсадида “Андижоннефт” акциядорлик жамияти мутахассислари яна янги газ ўчоқларида қидирув ишларини ҳамда қазиб олинаётган газ ҳажмини янада оширишга эришиш учун изланишларда давом этмоқда.
Маълумот учун: айни пайтда Булоқбоши ҳудудига берилаётган газ миқдорининг бир кунлик ҳажми 270 минг кубни ташкил қилади.
“Учтепа нефт ва газ кони”дан олинаётган газ миқдори юқори бўлганлиги сабабли, қўшимча 200–230 минг куб ҳажмдаги газ “Ўзтрансгаз” АЖ магистрал линиясига узатилмоқда.

ЗАПУЩЕНА СКВАЖИНА №13 «УЧТЕПИНСКОГО НЕФТЕ-ГАЗОВОГО МЕСТОРОЖДЕНИЯ»
В результате выполненной работы в рамках постановления Президента Республики Узбекистан «Об утверждении программы по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017-2021 годы» от 9 марта 2017 года на Учтепинском нефтегазовом месторождении, АО «Андижаннефть» увеличен объем добываемого газа. Сегодня газ поставляется не только жителям близлежащего района, но и через магистральные линии АО «Узтрансгаз» в другие регионы.
26 декабря текущего года АО «Андижаннефть» была введена в строй газовая скважина №13 данного месторождения, расположенного в селе Учтепа Булакбашинского района Андижанской области, так же был получен промышленный приток газа 100-110 тыс. м3 в сутки.
В целях обеспечения населения газом специалисты АО «Андижаннефть» продолжают работы по увеличению углеводородного сырья.
К сведению: большой объем добываемого газа на Учтепинском нефтегазовом месторождении, в настоящее время позволяет поставлять суточный объем газа в Булакбашинский район в размере 270 тыс м3., а также в объеме 200-230 тыс м3 по магистральным путям АО «Узтрансгаз» дополнительно в другие районы.