НЕФТЬ ВА ГАЗ СОҲАСИДА “РАҚАМЛИ КОН” ЛОЙИҲАСИ АНДИЖОНДАГИ КОНЛАРНИ РАҚАМЛАШТИРИШДАН БОШЛАНДИ
“Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан углеводород хом ашёси қазиб чиқаришнинг технологик жараёнларига, нефть ва газни қайта ишлашга, табиий газ етказилишига рақамли тизимларни тадбиқ этиш ва кенг қамровли жорий этиш мақсадида “Рақамли кон” Концепцияси ишлаб чиқилди.
Тажриба лойиҳа Андижондаги конларни рақамлаштиришдан бошланди.
“Рақамли кон” концепциясининг тажриба лойиҳалари «Андижоннефт» АЖга қарашли нефт ва газ конларида амалга оширила бошланди. Хусусан, Германиянинг “Siemens” ва АҚШнинг “Sensia” компаниялари ҳамкорлигида “Андижон” ва “Хўжаобод-Бостон” конларида ушбу лойиҳа тажриба сифатида тадбиқ этиладиган бўлди.
Жорий йилнинг 26 декабрь куни ўтказилган лойиҳа тақдимотида хорижлик ҳамкорлар томонидан “Андижоннефт”АЖ мутахассисларига конларда “Рақамли кон” концепциясини амалда қўллаш бўйича “Avoсet” дастурий платформа орқали маълумотларни чуқур таҳлил қилиш, бошқариш, ҳисобот бериш ва онлайн тарзда ишлаб чиқариш жараёнларини назорат қилиш бўйича маълумотлар берилди.
Шу билан бирга ушбу дастурий платформа орқали маьлумотларни турли хил интеграциялашувини ўз ичигаолиб, нефт қазиб олиш, қайта ишлаш ва хизмат кўрсатиш жараёнларида шаффофликни таъминлаши кўрсатилди.
Ушбу Концепцияда назарда тутилган мақсадлар нималардан иборат?
У.Назаров “O’ZLITINEFTGAZ» АЖ Бошқарув раиси:
— Концепцияда нефтни қайта ишлаш ва таҳлил қилишнинг замонавий усулларидан фойдаланган ҳолда нефт ва газ жараёнларининг сифат жиҳатидан янги даражага кўтариш кўзда тутилган. Бу эса нефт ва газ саноатининг техник-иқтисодий кўрсаткичларини оширишни таъминлайди.
Ишлаб чиқилган концептуал ечимлар нефт ва газ қазиб олишнинг барча босқичларида маҳсулотларни технологик ва тижорат ўлчаш сифатини сезиларли даражада яхшилаш, қудуқлар ва конлар ишлашининг технологик тартибларини ишончли бошқариш ва мониторинг қилишда тизимли ишларни ташкил этишга, ишлатиш кўрсаткичлари ва углеводород хом ашёсини қазиб чиқарилишининг параметрларини тезкор прогноз қилишга қаратилган.
Маълумот учун: Конларни рақамлаштириш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш стратегиясида кенг кўламли тизимни жорий этишнинг учта асосий босқичи кўзда тутилган:
I – босқич. Конлар бўйича углеводород хом ашёсини электрон технологик ва тижорат ҳисобини ташкил қилиш.
II-босқич. Қудуқларнинг технологик ишлаш тартибларининг электрон мониторингини олиб бориш.
III-босқич. Қудуқлар ва умуман коннинг ҳолатини баҳолаш бўйича қисқа ва ўрта муддатли истиқболда углеводород қазиб олиш кўрсаткичларини олдиндан кўрсатишга кўра эксперт-таҳлилий тартибларини амалга оширишга қаратилган.

ЦИФРОВОЕ МЕСТОРОЖДЕНИЕ ИЛИ КАК РАЗВИВАЮТСЯ ИННОВАЦИОННЫЕ МЕТОДЫ В НЕФТЕГАЗОВОЙ ОТРАСЛИ
В АО “Узбекнефтгаз” в целях использования и широкого внедрения цифровых технологий в технологические процессы добычи углеводородного сырья, переработки нефти и газа, поставки природного газа разработана Концепция «Цифровое месторождение».
Экспериментальный проект начался с цифровизации месторождения в Андижане.
Реализация экспериментальных проектов “Цифровое месторождение” началась с нефтяных и газовых месторождений, подведомственных АО «Андижаннефть». В частности, в сотрудничестве с компанией г “Siemens” (Германия) и “Sensia” (США) в качестве эксперимента этот проект будет реализован в месторождениях “Андижон” и “Хужаобод-Бостон”.
На состоявшейся 26 декабря презентации проекта, зарубежными партнерами были представлены сведения о реализуемой с помощью программной платформы “Avoсet” работе по глубокому анализу данных, контролю процессов управления, отчетности и онлайн производству в деле практического применения концепции «Цифровое месторождение».
Также отмечалось, что данная программная платформа охватывает различные виды интеграции, обеспечивает прозрачность в процессах нефтедобычи, переработки и обслуживания.
Председатель правления АО “O’ZLITINEFTGAZ» Назаров, говоря о цели данной концепции , отмечает: — В Концепции предусмотрено выведение на качественно новый уровень процессов нефте- и газодобычи с использованием современных методов переработки и анализа нефти. А это обеспечит повышение технических и экономических показателей нефтегазовой промышленности.
Разработанные концептуальные решения направлены на серьезное улучшение качества технологического и коммерческого измерения на всех этапах добычи нефти и газа, надежное управление технологической процедурой работы скважин и месторождений, организации системной работы мониторинга, оперативное прогнозирование параметров использования и добычи углеводородного сырья.
Для сведения: в Стратегии по реализации проектов цифровизации месторождений предусматриваются три основных этапа внедрения широкомасштабной стратегии:
I – этап. Организация электронного технологического и коммерческого учёта углеводородного сырья по месторождениям.
II-этап. Проведение электронного мониторинга порядка технологической работы месторождений.
III-этап. Осуществление экспертно-аналитической процедуры по прогнозированию добычи углеводорода в краткосрочной и долгосрочной перспективе по оценке состояния скважин и в целом, месторождения.
Все процессы осуществляется в онлайн порядке, и вносятся в корпоративную базу данных. Это инновационное новшество способствует дальнейшему развитию нефтяной и газовой промышленности.