Bu majmua 1972-yilda qurilgan. Bu yerdagi 5 ta qozonxona umumiy qiymati 400 Gkal quvvatga ega. Jami 491 ta ko‘p qavatli uy, 150 dan ortiq ijtimoiy soha muassasalarga issiqlik yetkazib beradi.
O‘tgan qishda havo keskin sovib ketishi oqibatida tabiiy gaz bosimi pasayib, iste’molchilarga issiqlik yetkazish qiyin bo‘lgan edi. Shuning uchun joriy yilda issiqlik markazida muqobil yoqilg‘idan foydalanish imkoni yaratildi. Xususan, mazut xo‘jaligi qurilib, qozonlarning ikkitasi aralash shaklda – gaz va mazutda ishlashga moslashtirildi. Barcha qozonxonalar ta’mirlandi. Shuningdek, gaz bosimini ta’minlash maqsadida inshootga 4,6 kilometr alohida quvur tortildi.
Bu sa’y-harakatlar natijasida kuz-qish mavsumida iste’molchilarni issiqlik bilan uzluksiz ta’minlash imkoni yaratildi. Xususan, tarmoq 30 daraja sovuq haroratgacha barqaror ishlaydi. Bunday paytlarda zaxiralangan mazutdan ishlatiladi. Quvurlar izolyatsiyasi mustahkamlangani uchun issiqlik yo‘qotilishi kamaytirilgan. Natijada aholiga 65 darajadan kam bo‘lmagan issiqlik yetkazib beriladi.
Xuddi shu tartibda 5-sonli issiqlik markazi ham modernizatsiya qilingan.
- Ochig‘i, uzoq yillar davomida bu tizimga e’tibor bo‘lmagan. Issiqlik korxonalari eski resursda, eskicha uslubda ishlab kelgan. Lekin olingan issiqlik sarflangan xarajatga nisbatan o‘zini oqlamadi. Bundan odamlar ham rozi bo‘lmadi, korxonalar ham manfaat topmadi. O‘tgan yilgi sinovdan va imkoniyatlarimizdan kelib chiqib, issiqlik ta’minotini modernizatsiya qilayapmiz. Endi issiqlikni saqlash va tejash choralarini ko‘rish kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

Президент Шавкат Мирзиёев в Шайхантахурском районе посетил теплоцентраль №3 предприятия «Тошкент иссиклик маркази»
• Президент Шавкат Мирзиёев в Шайхантахурском районе посетил теплоцентраль №3 предприятия «Тошкент иссиклик маркази»
Президент Шавкат Мирзиёев в Шайхантахурском районе посетил теплоцентраль №3 предприятия «Тошкент иссиклик маркази».
Данный комплекс был построен в 1972 году. Действующие здесь 5 котельных вырабатывают 400 Гкал тепла и обеспечивают им 491 многоквартирный дом, более 150 учреждений социальной сферы.
Прошлой зимой в результате резкого похолодания давление подачи природного газа в теплоцентраль снизилось, что негативно отразилось на теплоснабжении потребителей. В связи с этим в текущем году создана возможность выработки тепла из альтернативного топлива. В частности, построено мазутное хозяйство, два котла приспособлены к гибридной работе – на газе и мазуте. Все котельные были отремонтированы. Для обеспечения нормального давления газа к теплоцентрали подведен отдельный газопровод протяженностью 4,6 километра.
В результате проделанной работы создана возможность бесперебойного теплоснабжения потребителей в осенне-зимний сезон. В частности, теплосети могут стабильно работать при температуре до 30 градусов холода. В этом процессе будут задействованы резервы мазута. Усилена изоляция труб, что позволило снизить потери тепла. В результате населению будет подаваться тепловая энергия температурой не менее 65 градусов.
Аналогичным образом модернизирована и теплоцентраль №5.
- Следует признать, что долгие годы этой системе не уделялось должного внимания. Тепловые предприятия работали на старом ресурсе, устаревшими методами. И объемы производимого тепла не оправдывали расходы. Не удалось ни удовлетворить людей, ни обеспечить состоятельность предприятий. С учетом прошлогодних испытаний и используя имеющие возможности, мы проводим модернизацию теплоснабжения. Теперь необходимо принять меры сохранения и экономии тепла, - сказал Шавкат Мирзиёев.