Ma’lumki, o‘tgan qishdagi anomal sovuqda issiqlik ta’minotida uzilishlar ro‘y berdi. Chilonzor tumanining Oqtepa va Bog‘zor mahallalari vaziyat murakkab bo‘lgan hududlardan edi. Bu yerda 50 ta ko‘p qavatli uy, 7 ta ijtimoiy muassasa va o‘nlab tadbirkorlik shoxobchalari bor.
Ushbu holatning takrorlanishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun bu yerda bir vaqtning o‘zida issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqaradigan kogeneratsion qurilmalar ishga tushirildi. Ular soatiga 4,6 MVt elektr energiyasi hamda 29 gigakaloriyadan ortiq issiqlik ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Turkiyaning «Iltekno» kompaniyasi bilan birgalikda amalga oshirilgan loyihaga Germaniyadan gaz-porshenlar hamda “Bosch” qozonlari keltirib o‘rnatildi. Shuningdek, qozonxonadan iste’molchilargacha bo‘lgan barcha issiqlik ta’minoti infratuzilmasi rekonstruksiya qilindi. Issiqlik magistrali almashtirildi, har bir turar joy binosi va ijtimoiy obyektlarda alohida issiqlik taqsimlash punktlari o‘rnatildi. Jami 13 ming metr uzunlikdagi issiqlik tarmoqlarini yangi, izolyatsiyali quvurlarga almashtirish hisobiga to‘liq yopiq tizimga o‘tkazildi va yo‘qotishlardan himoya qilindi.
Loyihaning yana bir samarali jihati - issiqlik taqsimlash punktlari maxsus datchiklar bilan jihozlangan. Havo sovib yoki isib ketishiga qarab, uy ichidagi harorat mo‘tadil saqlab turiladi.
Majmua ishga tushirilishi natijasida yiliga 5,3 million metr kub tabiiy gaz iqtisod qilinadi. Atmosferaga chiqadigan ifloslantiruvchi moddalar 67 foiz kamayadi, oqova suv tashlanmalari esa umuman bo‘lmaydi.
Bog‘zor va Oqtepa mahallalaridagi transformatorlar almashtirildi, elektr uzatish tarmoqlari yangidan tortildi. Bunga qo‘shimcha, ko‘p qavatli uylar tepasiga quyosh panellari o‘rnatilmoqda.
Shu yerda Toshkent shahri va tegishli sohalar mutasaddilari kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik bo‘yicha axborot berdi. Davlatimiz rahbari energetika, kommunal, qurilish va servis kompaniyalari kabi barcha vositalarni safarbar qilib, ta’mirlash ishlarini yakuniga yetkazish, energiya va issiqlik ta’minoti barqaror qilish, bu borada xalq nazoratini yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел когенерационную станцию, запущенную в Чиланзарском районе города Ташкента.
• Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел когенерационную станцию, запущенную в Чиланзарском районе города Ташкента.
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел когенерационную станцию, установленную в Чиланзарском районе города Ташкента.
Во время аномальных холодов прошлой зимой случились перебои в теплоснабжении. Сложная ситуация наблюдалась также в махаллях Октепа и Богзор Чиланзарского района. Здесь расположено 50 многоквартирных домов, 7 социальных учреждений и десятки объектов бизнеса.
Чтобы не допустить повторения подобной ситуации, здесь запущены когенерационные установки для совместного производства электричества и тепла. Они способны вырабатывать 4,6 мегаватт электроэнергии и более 29 гигакалорий тепла в час.
В рамках проекта, реализованного совместно с турецкой компанией «Iltekno», были установлены газопоршневые установки и котлы «Bosch» из Германии. Также была реконструирована вся инфраструктура теплоснабжения от котельной до потребителей. Заменена теплотрасса, установлены отдельные теплораспределительные пункты в каждом жилом доме и социальном объекте. Всего 13 тысяч метров тепловых сетей переведены на замкнутую систему и защищены от потерь путем замены старых труб на новые изолированные трубы.
Еще одной эффективной особенностью проекта является то, что пункты распределения тепла оснащены специальными датчиками. В зависимости от изменения температуры внешней среды тепло в домах регулируется на оптимальном уровне.
В результате ввода комплекса в эксплуатацию будет экономиться 5,3 миллиона кубометров природного газа в год. Выбросы загрязняющих веществ в атмосферу сократятся на 67 процентов, не будет необходимости в утилизации сточных вод.
В махаллях Богзор и Октепа также заменены трансформаторы, заново проложены линии электропередачи. Кроме того, на крышах многоэтажных зданий устанавливаются солнечные панели.
Здесь же ответственные лица отчитались о подготовке жилых и социальных объектов города Ташкента к осенне-зимнему сезону. Глава нашего государства указал на необходимость скорейшего завершения ремонтных работ, мобилизовав все средства энергетических, коммунальных, строительных и сервисных компаний, стабилизировать энерго- и теплоснабжение, установить общественный контроль в этой сфере.