“ЎЗНЕФТГАЗИНСПЕКЦИЯ” ТОМОНИДАН 2019 ЙИЛ ДАВОМИДА АМАЛГА ОШИРИЛГАН ИШЛАР
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги таркибига кирувчи “Ўзнефтгазинспекция” 2019 йилдаги ўз соҳасидаги ҳуқуқбузарликларни аниқлаш ва уларнинг олдини олишга қаратилган иш натижаларини сарҳисоб қилди.
Суюлтирилган газ етказиб берилиши бўйича:
Тасдиқланган профилактик тадбирларга асосан 279 та газ тарқатиш станциялари ва газ тарқатиш пунктларида ўтказилган ўрганишларда 450 дан ортиқ қўпол қоида бузилишлари аниқланиб уларни олдини олиш натижасида 31 минг тн хажмдаги суюлтирилган газни иқтисод қилиниши мумкин бўлган манбаалар аниқланди.
Табиий газдан фойдаланиш ҳолатлари бўйича:
Табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолатларини аниқлаш бўйича олиб борилган ўрганишларда жами 4 513 та ҳолатлар аниқланиб, уларни бартараф этиш чоралари кўрилди. Улар томондан фойдаланилган газ ҳажми 124 млн куб метр (124 млрд сўм)ни ташкил этди;
Тошкент вилоятнинг Охангарон туманида жойлашган, “RUN ТОNG METAL INDUSTRIAL” МЧЖ корхонасида табиий газнинг умумий соатбай сарфи 3600 метр куб / соатни ташкил этади. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, табиий газдан 30 кун давомида ноқонуний фойдаланилганлик ҳажми 2 млн 592 минг метр кубни ташкил этиб, бу 1 млрд 710 млн сўм миқдордаги зарар етказилган;
Тошкент вилоятнинг Ангрен шахрида жойлашган “Lyux granit” МЧЖ керамика маҳсулотларини ишлаб чиқариш цехига келадиган бўлсак, техник шартга кўра, табиий газнинг умумий соатлик сарфи 1683,4 метр куб / соатни ташкил этади. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, табиий газдан 45 кун давомида ноқонуний фойдаланилган ҳажми 3 млн. 156 минг метр кубни ташкил этиб, бу еса 3 млрд 156 млн сўм миқдордаги зарар етказилганлиги маълум булди;
Бундан ташқари яна бир ўғирлик Ангрен шаҳридаги “Ангрен Нефть Бизнес” корхонасига қарашли автомобилларга газ тўлдириш шохобчасида ҳам аниқланди. Ушбу корхонада газ ҳисоблаш ускунасига ташқи таъсир кўрсатилганлиги аниқланиб, дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, табиий газдан 53 кун давомида ноқонуний фойдаланилганлик ҳажми 1 млн 272 минг метр кублик, 1 млрд 272 млн сўмлик зарар етказган;
Уларниг орасида Янгийул туманида жойлашган “Бинокор” МЧЖ рахбарияти томонидан бир неча бор табиий газдан ноқонуний равишда фойдалангани учун жавобгарликка тортилган. Ушбу цех газ таъминоти корхонасига бир неча марта зарар етказган. Сўнги аниқлаш натижасига кўра 1 млрд 790 млн сўм зарар етказилганлиги аниқланди.
Автомобилларга газ тўлдириш шохобчалари фаолияти бўйича:
Республика бўйича 790 та Автомобилларга газ тўлдириш компрессор шахобчаларида технологик жараёнларга риоя этилишини бўйича ўрганиш ўтказилди ва аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан бажарилиши мажбурий бўлган ёзма огохлантиришлар берилди;
Қўпол камчиликларга йўл қўйган 39 та Автомобилларга газ тўлдириш компрессор шахобчалари, аниқланган камчиликларни бартараф этилгунга қадар 10 кун муддатга фаолияти тўхтатилди;
Куз-қишга тайёргарлик бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 30 июлдаги ПҚ-4407-сонли қарори ижросини таъминлаш юзасидан, Республикадаги ижтимоий соҳа муасссалари ва иқтисодиёт тармоқларида қишга тайёргарлик ишларини амалга оширилишига доир масалалар юзасидан ўтказилган ўрганишларда, жами 3 454 та (28%) қозонхоналарнинг ва 10 509 та (40%) қозонларнинг холати техник талабларга жавоб бермаслиги маълум бўлди. Бу борада, камчиликларни бартараф этиш ва куз-қиш мавсумига пухта тайёрларлик кўриш юзасидан тегишли вазирлик ва идораларга кўрсатмалар берилди. Жумладан:
Иссиқлик манбаи корхоналарида ҳатловдан ўтказилган 495 та қозонхона ва улардаги 1 458 та қозонлардан 128 та (25,6%) қозонхона ва 250 та (17,1%) қозонлар (қўлбола, ностандарт) техник талабларга жавоб бермаслиги;
Халқ таълими муассасаларида ҳатловдан ўтказилган 6 147 та қозонхона ва улардаги 14 014 та қозонлардан 2 249 та (36,6%) қозонхона ва 6 562 та (46,8%) қозонлар (қўлбола, ностандарт) техник талабларга жавоб бермаслиги;
Мактабгача таълим муассасаларида ҳатловдан ўтказилган 3 703 та қозонхона ва 7 601 та қозонлардан 1 079 та (29,1%) қозонхона ва 2 371 та қозонлар (31,2%) (қўлбола, ностандарт) техник талабларга жавоб бермаслиги;
Соғлиқни сақлаш муассасаларида ҳатловдан ўтказилган 2 035 та қозонхона ва улардаги 3 424 та қозонлардан 1 та (0,05%) қозонхона ва 1 326 та (38,7%) қозонлар (қўлбола, ностандарт) техник талабларга жавоб бермаслиги маълум бўлди.
“Ҳудудгазтаъминот” АЖнинг газ қувурлари ва қурилмаларида қишга тайёргарлик ишларини амалга оширилиши бўйича ўтказилган ўрганишларда ҳам бартараф этилиши лозим бўлган камчиликлар аниқланди, жумладан:
Газ қувурларини мукаммал таъмирлаш режаси      85,1 км, амалда 56,73 км (66,53%) бажарилганлиги қайд этилган, жойига чиқиб ўрганилганида 25 та ҳолатда жиддий камчиликларга йўл қўйилганлиги;
Газ тақсимлаш пунктларини (ГТП) жорий таъмирлаш режаси 71 016 дона, амалда 70 159 дона (98%) бажарилганлиги қайд этилган, жойига чиқиб ўрганилганида 303 та ГТПда “байпас” линияси орқали газ берилаётганлиги, 35 та ГТПда умуман назорат-тафтиш ишлари ўтказилмаганлиги, 34 та ГТПда газ сизиб чиқаётганлиги,      483 та ГТПларда газ босимини ўлчашга мўлжалланган манометрлар ўрнатилмаганлиги, 356 та ГТПда қулф йўқлиги ва 568 та ГТПнинг атрофи ўралмаганлиги, 226 та ГТПда ўтказилган назорат-тафтиш ишлари қониқарсиз ўтказилганлиги ва 100 та ГТПда бир қатор бошқа техник камчиликлар мавжуд эканлиги аниқланди.

«УЗНЕФТЕГАЗИНСПЕКЦИЯ» ОТЧИТАЛАСЬ ПО ИТОГАМ ГОДА
«Узнефтегазинспекция», входящая в структуру Министерства энергетики Республики Узбекистан, подвела итоги работы в 2019 году, направленной на выявление правонарушений в своей сфере и их профилактику.
О поставке сжжиженного газа:
В ходе проведенных изучений в соответствии с утвержденными профилактическими мероприятиями, на 279 газораспределительных станциях и пунктах раздачи газовых баллонов выявлено более 490 грубых правонарушений, и в результате их предупреждения определены источники, которые способствуют экономии 31 тысячи тонн сжжиженного газа.
По состоянию использования природного газа:
В процессе изучения незаконного использования природного газа выявлено всего 4 513 случаев, и приняты меры по их устранению. Объем использованного при этом газа составляет 124 млн кубометров (124 млрд сумов).
В частности, на ООО “RUN ТОNG METAL INDUSTRIAL”, расположенном в Ахангаранском районе Ташкентской области, общий почасовой расход природного газа составляет 3600 метр куб /часов. По предварительным расчетам, объем незаконного использованного природного газа в течении 30 дней составил 2 млн 592 тысяч кубометров, и тем самым нанесен ущерб в размере 1 млрд 710 млн сумов.
В ООО “Lyux granit”, расположенном в городе Ангрене Ташкентской области, по техническим условиям общий почасовой расход природного газа составляет 1683,4 метр куб / часов. По предварительным расчетам, объем незаконно использованного газа в течение 45 дней составил 3 млн. 156 тысяч кубометров, и нанесен ущерб в размере 3 млрд 156 млн сумов.
Имеющееся нарушение также установлено в результате проверки в пункте газовой заправки автомобителей при предприятиии “Ангрен Нефть Бизнес” города Ангрен. Было установлено, что на этом предприятии оказано внешнее воздействие на газовый счетчик, и по предварительным расчетам, объем незаконно использованного природного газа в течение 53 дней составляет 1 млн 272 тысяч кубометров, то есть нанесен ущерб в размере 1 млрд 272 млн.сумов.
Несколько раз привлекалось руководство ООО “Бинокор”, расположенного в Янгиюльском районе, к ответственности за незаконное использование природного газа. Этот цех уже неоднократно наносил ущерб предприятию газообеспечения. В последнем случае нанесенный ущерб оценен в размере 1 млрд 790 млн сумов.
По деятельности пунктов газовой заправки автомобителей:
По республике проведено изучение соблюдения технологических процессов на 790 компрессорных пунктах газовой заправки автомобилей и по установленным недостаткам внесены письменные предупреждения с обязательным исполнением.
В 39 компрессорных пунктах газовой заправки автомобилей, в которых допущены грубые нарушения, детельность приостановлена сроком на 10 дней до устранения этих недостатков.
По подготовке к осенно-зимнему периоду:
Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан № 4407 от 30 июля 2019 года, проведено изучение вопросов по подготовке к зимнему периоду в социальных учреждениях и экономических отраслях республики, в ходе которых установлено, что всего состояние 3 454 котелен (28%) и 10 509 котлов (40%) не отвечает техническим требованиям. Соответствующим министерствам и ведомствам даны указания по устранению этих недостатков и проведению тщательной подготовки к осенне-зимнему периоду. В частности:
Было установлено, что 128 котельных (25%) из 495 котельных, зарегистрированных на предприятиях теплоэнерго и и 250 котлов (17,1%) из имеющихся 1 458 котлов не отвечают техническим требованиям (самодельные, нестандартные);
В учреждениях народного образования 2 249 котельных (36,6%) из 6 147 котельных, зарегистрированных в предприятиях теплоэнерго и 6562 котлов (46,8%) из имеющихся в них 14 014 котлов не отвечают техническим требованиям (самодельные, нестандартные);
В учреждениях дошкольного образования  1079 котелеьных (29,1%) из 3 703 котельных, зарегистрированных на предприятиях Теплоэнерго и 2371 котлов (46,8%) из имеющихся в них 7 601 котлов, не отвечают техническим требованиям (самодельные, нестандартные);
В учреждениях здравоохранения 1 котельная (0,05 %) из 20365 котельных, зарегистрированных на предприятиях Теплоэнерго и 1326 котлов (46,8%) из имеющихся 3424 котлов, не отвечают техническим требованиям (самодельные, нестандартные);
В ходе изучения проведенной работы по подготовке к зиме на газопроводах и устройствах АО “Худудгазтаъминот” также были выявлены недостатки, которые следует устранить, в частности:
Указано, что проведен капитальный ремонт 85,1 км газопроводов, в то время, когда практически отремонтировано 56,73 км (66,53%). При изучении с выездом на места, устновлено, что в 25 случаях допущены серьезные просчеты;
По плану должен быть выполнен текущий ремонт 71 016 газораспределительных пунктов (ГРП), в реальности отремонтировано 70 159 ед. (98%). При изучении с выездом на места, выявлено, что газ подается через линию “байпас”, в 35 ГРП вообще не проводились контрольно-ревизонные проверки, в 34 ГРП имеется утечка газа, 483 ГРП отсутствуют монометры дл измерения давления газа, в 356 ГРП отсутствуют замки, 568 ГРП – отсутствует ограда, в 226 ГРП контрольно-ревизионные работы выполнены некачественно и в 100 ГРП имеются другие технические нарушения.