Samarqandda Markaziy Osiyo elektr energetika sohasi mutaxassislarining ishchi tartibdagi muhokamalari boʻlib oʻtmoqda
• Samarqandda Markaziy Osiyo elektr energetika sohasi mutaxassislarining ishchi tartibdagi muhokamalari boʻlib oʻtmoqda
Avval xabar berganimizdek, Muvofiqlashtiruvchi komissiyaning 42-yigʻilishi oʻz ishini boshladi. Kun tartibidagi masalalarga muvofiq, dastlab 2023-yil vegetatsiya, yaʼni qishloq xoʻjaligining sugʻorish mavsumida Markaziy Osiyoda mavjud suv resurslarini samarali boshqarish masalalari muhokama etildi.
Soʻng 2023/2024-yil kuz-qish mavsumida kutilayotgan muammolar va ularning yechimlari, bundan tashqari, mintaqada qurilayotgan yangi energiya bloklari (stansiyalar), qayta tiklanuvchi energiya manbalarini Markaziy Osiyo elektr energetika halqa tizimiga ulash hamda ulardan oqilona foydalanish masalalari koʻrib chiqildi.
Eslatib oʻtamiz, xalqaro tadbirda Tojikiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Turkmaniston elektr energetika tashkilotlari vakillari ishtirok etmoqda. Rossiya Federatsiyasi mutaxassislari kuzatuvchi maqomida qatnashmoqdalar.

В Самарканде специалисты проводят рабочую встречу по обсуждению электроэнергетической отрасли Центральной Азии
• В Самарканде специалисты проводят рабочую встречу по обсуждению электроэнергетической отрасли Центральной Азии
Как сообщалось ранее, 42-е заседание Координационной комиссии начало свою работу. В соответствии с задачами повестки дня первоначально обсуждены вопросы эффективного управления существующими водными ресурсами в Центральной Азии, то есть сельскохозяйственного орошения в период вегетации 2023 года.
Актуальной темой являются проблемы, ожидаемые в осенне-зимнем периоде 2023/2024 годов и их решения, кроме того, строящиеся в регионе новые энергоблоки (станции), подключение возобновляемых источников энергии к электроэнергетической кольцевой системе Центральной Азии и их рациональное использование.
Напоминаем, что в международном мероприятии принимают участие представители электроэнергетических организаций Таджикистана, Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана. В качестве наблюдателей участвуют специалисты Российской Федерации.