Energetika islohotidagi navbatdagi vazifalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida energetika bozori regulyatori faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida 26-oktabr kuni energetika bozori regulyatori faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Mamlakatimiz energetika sohasi bosqichma-bosqich isloh qilib kelinmoqda. Birinchi bosqichda boshqaruv tizimi o‘zgartirildi. So‘nggi yillarda 22 ta elektr stansiyasi, jumladan, ilgari generatsiya bo‘lmagan viloyatlarda yangi stansiyalar ishga tushirildi. Elektr generatsiyasi tizimiga ilk bor xususiy kapital jalb qilinmoqda.
Hozirgi kunda jami quvvatlar 85 milliard kilovatt soatga yetgan. Kelgusi yillarda yana 20 gigavattlik quvvatlarni ishga tushirish mo‘ljallangan. Yetti milliard dollar xususiy sarmoya evaziga 9 gigavatt quvvat yaratish rejalashtirilgan.
Jadal rivojlanayotgan iqtisodiyotimiz va aholining o‘sib borayotgan talabini qondirish uchun elektr ishlab chiqarish hajmini kamida 120 milliard kilovatt soatga yetkazish maqsad qilingan. Yangi quvvatlarni ishga tushirish va tarmoqlarni to‘liq modernizatsiyalashga 52 milliard dollar investitsiya zarurligi hisob-kitob qilingan.
Bunday katta hajmdagi investitsiyalarni xususiy sektor ishtirokisiz shakllantirib bo‘lmaydi. Sohaning xususiy investorlar uchun jozibadorligini oshirish uchun esa, xalqaro tajriba ko‘rsatganidek, eng avvalo, ochiq raqobat muhitiga ega energetika bozorini yaratish kerak.
Ayni shu maqsadlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 28 sentyabrdagi “Energetika sohasini isloh qilishning navbatdagi bosqichini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonida belgilangan.
Unga ko‘ra, 2026-yilga borib, elektr energiyasi talab va taklif asosida shakllanadigan erkin, ulgurji bozor ishga tushadi. Shu bilan birga, normativ-huquqiy bazani shakllantirish, bozor infratuzilmasini yaratish, energetika tizimini eng quyi bo‘g‘iniga qadar raqamlashtirish, inson omilisiz real vaqtda ishlaydigan aqlli boshqaruv tizimini (SCADA) joriy etish zarur.
Ko‘plab davlatlarda bu islohotlar uchun 15 yil vaqt ketgan. Mamlakatimizda buni uch bosqichda, 2030-yilgacha yakunlash rejalashtirilgan.
Shu bois, farmonga muvofiq, Energetika bozorini rivojlantirish va tartibga solish agentligi tuzildi hamda unga energoregulyator vazifasi yuklatildi.
Taqdimotda energetika vaziri J.Mirzamahmudov farmonda belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish muddatlari va sohadagi rejalar haqida axborot berdi.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga respublikani elektr bilan ta’minlash konsepsiyasini ishlab chiqish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berdi. Bunda, erkin energetika bozoriga o‘tishning asosiy sharti mamlakatimizda elektr energiyasiga bo‘lgan talabni to‘liq ta’minlash uchun yetarli generatsiya quvvatlarini yaratish ekani alohida ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, yagona elektr savdosi platformasini yaratish va 2024-yil yakuniga qadar uni sinovdan o‘tkazib, ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Prezidentimiz energetika bozorini erkinlashtirish jarayonida elektr energiyasini aholiga respublikaning barcha hududlarida 2035 yilga qadar bir xil narxda sotilishi talabiga hamda tariflarni belgilashda ijtimoiy himoya prinsipiga qat’iy rioya etish shartligini ta’kidladi.
Yangi tizim samarali ishlashi uchun uchta yo‘nalish – kadrlar tayyorlash, tarmoqning ilm-fan bilan uzviyligini ta’minlash va raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi. Bunday kompleks ishlash tartibini markazdan tortib hududlargacha tatbiq etish topshirildi.
Shu bois agentlikka bilimli mutaxassis va xorijiy konsultantlar ishga olinadi. Xodimlar Ispaniya, Xitoy, Turkiya va Germaniyaga malaka oshirishga yuboriladi. Xorijiy tajriba asosida yurtimizda ham muhandis, dispetcher, SCADA operatori va boshqa mutaxassislarni tayyorlash uchun o‘quv kurslari tashkil qilinadi.

Рассмотрены дальнейшие задачи энергетической реформы
При Президенте Шавкате Мирзиёеве состоялась презентация мер по эффективной организации деятельности регулятора энергетического рынка.
При Президенте Шавкате Мирзиёеве 26 октября состоялась презентация мер по эффективной организации деятельности регулятора энергетического рынка.
Энергетический сектор нашей страны последовательно реформируется. На первом этапе была изменена система управления отраслью. За последние годы введены в строй 22 электростанции, в том числе в тех регионах, где прежде не было генерации. Впервые в производство электроэнергии привлекается частный капитал.
В настоящее время энергетические мощности страны достигли 85 миллиардов киловатт-часов. Еще 20 гигаватт мощностей планируется запустить в ближайшие годы. Планируется создать 9 гигаватт генерирующих мощностей за счет 7 миллиардов долларов частных инвестиций.
Для удовлетворения растущих потребностей динамично развивающейся экономики и населения предстоит довести объем производства электроэнергии минимум до 120 миллиардов киловатт-часов. Подсчитано, что для ввода новых мощностей и полной модернизации сетей потребуются инвестиции в размере 52 миллиардов долларов.
Столь масштабные инвестиции не могут быть сформированы без участия частного сектора. А для повышения привлекательности отрасли для частных инвесторов, как показывает международный опыт, прежде всего необходимо создать энергетический рынок с открытой конкурентной средой.
Эти цели определены в Указе Президента Республики Узбекистан «О мерах по проведению очередного этапа реформирования сферы энергетики» от 28 сентября текущего года.
Согласно документу, к 2026 году намечено внедрить свободный оптовый рынок, который будет формироваться на основе спроса и предложения электроэнергии. При этом необходимо сформировать нормативно-правовую базу, создать рыночную инфраструктуру, цифровизировать энергосистему вплоть до низового уровня, внедрить интеллектуальную систему управления в режиме реального времени (SCADA), исключающую человеческий фактор.
Во многих странах на эти реформы ушло в среднем 15 лет. В нашей стране планируется провести этот процесс в три этапа и завершить к 2030 году.
В соответствии с указом было создано Агентство по развитию и регулированию рынка энергетики, на который возложены функции энергорегулятора.
На презентации министр энергетики Ж.Мирзамахмудов доложил о сроках реализации предусмотренных указом мер и запланированной работе в сфере.
Глава государства дал ответственным лицам конкретные указания по разработке концепции электроснабжения республики. При этом особо указано, что главным условием перехода к свободному энергетическому рынку является создание в стране достаточных генерирующих мощностей для полного удовлетворения спроса на электроэнергию.
Также поставлена задача создать единую площадку торговли электроэнергией, протестировать и запустит ее до конца 2024 года.
Президент подчеркнул, что в процессе либерализации энергетического рынка необходимо строго соблюдать требование о реализации электроэнергии населению по единой цене во всех регионах республики до 2035 года, а также принципа социальной защиты при установлении тарифов.
Отмечено, что для эффективной работы новой системы необходимо уделить особое внимание трем компонентам – подготовке кадров, обеспечению взаимосвязи отрасли с наукой и цифровизации. Поручено организовать эту комплексную работу как в центре, так и в регионах.
В связи с этим Агентство будет укомплектовано высококлассными специалистами и иностранными консультантами. Сотрудники будут направлены на повышение квалификации в Испанию, Китай, Турцию и Германию. На основе зарубежного опыта будут организованы курсы по подготовке инженеров, диспетчеров, операторов SCADA-систем и других специалистов.