Rossiyadan O‘zbekistonga neft xomashyosi yetkazib berish hajmi oshiriladi
2024-yilda Rossiya Federatsiyasidan Qozogʻiston Respublikasi hududi orqali Oʻzbekiston Respublikasiga neft xomashyosi yetkazib berish hajmini 1 million tonnaga yetkazish rejalashtirilmoqda. Bu 2023-yilning 3-noyabr kuni Moskvada imzolangan uch tomonlama hujjatda qayd etilgan.
Hujjatni Rossiya Federatsiyasi Energetika vazirining birinchi oʻrinbosari P.Sorokin, Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirining birinchi oʻrinbosari A.Axmedxadjayev va Qozogʻiston Respublikasi energetika vaziri oʻrinbosari E.Akkenjenov imzoladi.
Hujjatda qayd etilishicha, kelishuvni amalga oshirishda “Omsk – Pavlodar – Chimkent – Shagir” neft quvuri orqali yuk tashishni taʼminlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Shartnomada tomonlarning uzoq muddatli asosda 2024-yilda va keyingi yillarda neft xomashyosi yetkazib berishni 1 million tonnaga yetkazish boʻyicha tijorat shartnomalarini amalga oshirishda har tomonlama yordam koʻrsatishi belgilab qoʻyilgan. Jumladan, neft xomashyosining oʻzaro maqbul narxini kelishish hamda uning hajmini oshirishni hisobga olgan holda, tomonlarning mamlakatlari hududi boʻylab neft xomashyosini toʻliq hajmda toʻsqinliksiz tashish taʼminlanadi.
Ushbu shartnoma quyidagi maqsadlarni amalga oshirishga imkon beradi:
- joriy yilning 6-7-oktyabr kunlari boʻlib oʻtgan muhokamalar chogʻida uch Davlat rahbarlari oʻrtasida erishilgan kelishuvni tezkorlik bilan amalga oshirish;
- transport xarajatlarini hisobga olgan holda, temir yoʻl orqali yetkazib berishga nisbatan arzonroq boʻlgan neft quvurlari taʼminotini rivojlantirish;
- Oʻzbekiston Respublikasi hamda chegaradosh hududlarning neft quvurlari infratuzilmasini rivojlantirishga koʻmaklashish;
- neft xomashyosi bilan barqaror taʼminlash va mamlakatimizda yuqori sifatli benzin hamda boshqa yoqilgʻi-moylash materiallarini ishlab chiqarish hajmining oshishi munosabati bilan Oʻzbekistondagi neftni qayta ishlashga ixtisoslashtirilgan ikkita zavodning ishlab chiqarish samaradorligini yuksaltirish;
- benzin ishlab chiqarishning koʻpayishi Oʻzbekistonda yoqilgʻi quyish shoxobchalari tarmogʻini ham kengaytirish imkonini yaratadi. Bu esa xizmat koʻrsatish hamda yoqilgʻi sotish geografiyasi boʻyicha aholiga sifat jihatidan yangi xizmatlar koʻrsatish imkonini beradi;

• Объемы поставок нефтяного сырья из России в Узбекистан будут увеличены
В 2024 году планируется увеличение объемов поставок нефтяного сырья из Российской Федерации через территорию Республики Казахстан в Республику Узбекистан до 1 млн. тонн. Это закреплено соответствующим трехсторонним документом, подписанным 3 ноября 2023 года в Москве.
Под документом свои подписи поставили первый заместитель министра энергетики Российской Федерации Павел Сорокин, первый заместитель министра энергетики Республики Узбекистан Азим Ахмедхаджаев и вице-министр энергетики Республики Казахстан Ерлан Аккенженов.
В документе отмечается, что при реализации соглашения особое внимание уделяется обеспечению приоритетного режима транспортировки через нефтепровод «Омск-Павлодар-Шымкент-Шагыр».
Данный документ позволит реализовать следующие цели:
- оперативная реализация договоренности руководителей трех стран, достигнутых в ходе обсуждений, состоявшихся 6-7 октября т. г.;
- развитие поставок трубной нефти с учетом удешевления затрат на её транспортировку по сравнению с железнодорожными поставками;
- содействие развитию нефтепроводной инфраструктуры Республики Узбекистан и приграничных территорий;
- повышение производительности двух узбекистанских нефтеперерабатывающих заводов и увеличение объёмов производства в стране качественного бензина и других ГСМ;
- увеличение производства бензина также позволит расширить сеть автозаправочных станций в Узбекистане, что даст возможность предоставления населению качественно новых услуг по сервису и географии реализации топлива;
- содействие модернизации действующих мощностей по переработке нефти и созданию новых, а также росту производства экспортной продукции с высокой добавленной стоимостью.