ERNST AND YOUNG КОМПАНИЯСИНИНГ КЎМАГИДА "ЎЗБЕКНЕФТГАЗ" АЖ ИШЛАБ ЧИҚАРИШ ЖАРАЁНЛАРИНИНГ ФАОЛИЯТ САМАРАДОРЛИГИ ВА ИШОНЧЛИЛИГИНИ ОШИРИШ ЛОЙИҲАСИ ИШГА ТУШИРИЛДИ
• ERNST AND YOUNG КОМПАНИЯСИНИНГ КЎМАГИДА "ЎЗБЕКНЕФТГАЗ" АЖ ИШЛАБ ЧИҚАРИШ ЖАРАЁНЛАРИНИНГ ФАОЛИЯТ САМАРАДОРЛИГИ ВА ИШОНЧЛИЛИГИНИ ОШИРИШ ЛОЙИҲАСИ ИШГА ТУШИРИЛДИ
“Ўзбекнефтгаз” АЖ Ernst ва Young (Е&Y) халқаро консалтинг компанияси билан биргаликда “Ўзбекнефтгаз” АЖ ишлаб чиқариш жараёнларининг фаолият самарадорлиги ва ишончлилигини ошириш лойиҳасини амалга оширмоқда.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистон Президентининг “Аҳоли ва иқтисодиётни энергия ресурслари билан барқарор таъминлаш, нефть-газ тармоғини молиявий соғломлаштириш ва унинг бошқарув тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги фармони ва компаниянинг трансформация дастури доирасида “Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан ташаббус қилинган.
Лойиҳа босқичма–босқич, компания фаолиятининг учта асосий йўналиши - углеводородни қазиб олиш, қайта ишлаш ва саноат ичида етказиб бериш соҳасида амалга оширилади.
Лойиҳанинг бевосита амалга оширилиши компаниянинг Андижон, Муборак, Шўртан нефт-газ қазиб олиш ва Устюрт газ қазиб олиш бошқармаси, Муборак газни қайта ишлаш заводи, Шўртан газ-кимё мажмуаси, шунингдек, Бухоро ва Чиноз нефтни қайта ишлаш заводлари каби йирик бўлинмаларида амалга оширилади.
Лойиҳа мақсадлари: қудуқ ишлаш коэффициентини ошириш, техник хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш тизимининг самарадорлигини ошириш, таъмирлаш харажатларини камайтириш, таъмирлаш даврини узайтириш, углеводородларни ташиш пайтида йўқотишларни камайтириш ва қувурларнинг юклаш коэффициентини ошириш.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ раҳбарияти корхоналарни самарали бошқариш тизимини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, техник ва сервис хизмат кўрсатишнинг бирлашган стратегиясини шакллантириш ҳамда импорт ўрнини босиш дастурини амалга оширишни кўзда тутади. Бу эса ўз навбатида Ўзбекистон бизнесини янада ривожлантириш, мамлакатда янги иш ўринлари яратиш ва компаниянинг ижтимоий индексларини оширишга олиб келади.
Бундан ташқари, E&Y жараёнларнинг мақсадли моделини амалга ошириш учун “Ўзбекнефтегаз ” АЖ ходимларини ўқитади. Ушбу билим келажакда компания ривожланишининг муҳим асосий элементига айланади, бу компаниянинг халқаро кредит рейтингини олиш ва МДҲнинг бошқа ёқилғи-энергетика компаниялари билан муваффақиятли рақобатни тезлаштиради, шунингдек ягона техник сиёсатни шакллантиришга ёрдам беради.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ лойиҳа натижалари компания ҳамда, умуман, саноат учун сезиларли иқтисодий самара беришини кутмоқда.

СТАРТОВАЛ ПРОЕКТ ПОВЫШЕНИЯ ОПЕРАЦИОННОЙ ЭФФЕКТИВНОСТИ И НАДЁЖНОСТИ ПРОИЗВОДСТВЕННЫХ ПРОЦЕССОВ АО «УЗБЕКНЕФТЕГАЗ» ПРИ СОДЕЙСТВИИ КОМПАНИИ ERNST AND YOUNG
• СТАРТОВАЛ ПРОЕКТ ПОВЫШЕНИЯ ОПЕРАЦИОННОЙ ЭФФЕКТИВНОСТИ И НАДЁЖНОСТИ ПРОИЗВОДСТВЕННЫХ ПРОЦЕССОВ АО «УЗБЕКНЕФТЕГАЗ» ПРИ СОДЕЙСТВИИ КОМПАНИИ ERNST AND YOUNG
АО «Узбекнефтегаз» совместно с международной консалтинговой компанией Ernst and Young (E&Y) реализует проект повышения операционной эффективности и надёжности производственных процессов предприятий АО «Узбекнефтегаз».
Данный проект инициирован АО «Узбекнефтегаз», в рамках постановления Президента Узбекистана «О мерах по стабильному обеспечению экономики и населения энергоресурсами, финансовому оздоровлению и совершенствованию системы управления нефтегазовой отраслью» и реализуемой в Компании программы трансформации.
Проект будет реализован поэтапно, в трех основных сферах деятельности компании – добыча углеводородов, переработка и внутрипромысловая транспортировка.
Непосредственная реализация проекта будет осуществлена в таких крупнейших подразделениях компании как Андижанское, Мубарекское, Шуртанское, Газлийское нефтегазодобывающие и Устюртское газодобывающее управления, Мубарекский газоперерабатывающий завод, Шуртанский газохимический комплекс, а также Бухарский и Чиназский нефтеперерабатывающие заводы.
Целями проекта являются: повышение коэффициента эксплуатации скважин, повышение эффективности системы технического обслуживания и ремонта, снижение затрат на ремонты, увеличение межремонтного периода, снижение потерь при транспортировке углеводородов, а также повышение коэффициента загрузки трубопроводов.
Руководством АО «Узбекнефтегаз» предусматривается разработка и внедрение эффективной системы управления предприятиями, формирование комбинированной стратегии технического и сервисного обслуживания, а также реализация программы импортозамещения. Это в свою очередь повлечёт за собой дальнейшее развитие бизнеса Узбекистана, создание новых рабочих мест в стране и повышение социальных индексов Компании.
Кроме того, E&Y обучит сотрудников АО «Узбекнефтегаз» внедряемой целевой модели процессов. Эти знания станут важным базовым элементом развития Компании в будущем, что позволит ускорить работы по получению международного кредитного рейтинга компании и успешной конкуренции с другими компаниями ТЭК СНГ, а также окажет содействие в формировании единой технической политики.
АО «Узбекнефтегаз» ожидает, что результаты проекты дадут ощутимый экономический эффект как для Компании, так и для отрасли в целом.