O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi joriy yil 1-2 dekabr kunlari Dubay shahrida bo‘lib o‘tadigan BMTning Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasining 28-konferensiyasida ishtirok etadi
• O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi joriy yil 1-2 dekabr kunlari Dubay shahrida bo‘lib o‘tadigan BMTning Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasining 28-konferensiyasida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi joriy yil 1-2 dekabr kunlari Dubay shahrida bo‘lib o‘tadigan BMTning Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasi ishtirokchilarining 28-konferensiyasi doirasidagi Iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashish sohasidagi harakatlar bo‘yicha jahon sammitida ishtirok etadi.
Dunyoning deyarli barcha mamlakatlari, nufuzli xalqaro tashkilotlar va fuqarolik jamiyati vakillari to‘planadigan ushbu forum iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va uning oqibatlarini yumshatish, iqlim bo‘yicha strategiyalar va “yashil” energetikaga o‘tishni moliyalashtirish borasidagi xalqaro saʼy-harakatlarni birlashtirishda g‘oyat muhim ahamiyatga ega.
Iqlim o‘zgarishi muammosi Orol dengizining qurishi oqibatida kelib chiqqan ekologik inqirozni boshidan kechirayotgan Markaziy Osiyo mintaqasi uchun eng o‘tkir muammolardan biriga aylanmoqda.
O‘zbekistonda “yashil” kun tartibidagi masalalarni ilgari surishga jiddiy eʼtibor qaratilmoqda, iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini iqlim o‘zgarishiga moslashtirish, uglerod neytralligiga erishish hamda qayta tiklanuvchi energetika ulushini oshirish choralari ko‘rilmoqda.
Mamlakatimiz global ekologik xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘p tomonlama saʼy-harakatlarda faol ishtirok etmoqda. Xususan, 2023 yil 13-17 noyabr kunlari Samarqand shahrida 130 dan ortiq mamlakat delegatsiyalari ishtirokida BMTning Cho‘llanishga qarshi kurashish konvensiyasi bajarilishini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Kelgusi yilda Samarqandda Xalqaro iqlim forumi bo‘lib o‘tadi, unda Markaziy Osiyo mamlakatlarining iqlim bilan bog‘liq tahdidlarga qarshi kurashish bo‘yicha saʼy-harakatlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi loyihasi muhokama qilinadi.
Dubay shahrida bo‘lajak SOR-28da O‘zbekiston milliy, mintaqaviy va global darajada iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashni kuchaytirish yuzasidan qator taklif va tashabbuslarni ilgari suradi.
Shuningdek, O‘zbekiston Birlashgan Arab Amirliklari rahbariyati tomonidan SOR-28 raisi sifatida ilgari surilayotgan muhim tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlaydi.

The delegation of the Republic of Uzbekistan will attend in the 28th Conference of the UN Framework Convention on Climate Change, which will be held in Dubai on December 1-2, 2023
• The delegation of the Republic of Uzbekistan will attend in the 28th Conference of the UN Framework Convention on Climate Change, which will be held in Dubai on December 1-2, 2023
The delegation of the Republic of Uzbekistan will attend the World Climate Summit, a part of the 28th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change, which will be held in Dubai on December 1-2, 2023.
This Forum will bring together representatives of almost all countries of the world, major international organizations and civil society. The event is crucial for consolidating international efforts to combat climate change and mitigate its consequences, finance climate strategies and for transition to green energy.
Climate change is becoming one of the most acute problems for Central Asia, which is already facing an environmental crisis caused by the drying up of the Aral Sea.
Uzbekistan has taken a serious approach to promoting the green agenda, taking measures to adapt key sectors of the economy to climate change, achieve carbon neutrality, and increase the share of renewable energy.
Our country actively participates in multilateral efforts to address global environmental challenges. In particular, on November 13-17, 2023, Samarkand will host the Committee for the Review of the Implementation of the Convention (CRIC 21) of the United Nations Convention to Combat Desertification. The delegations from over 130 countries will attend the event.
Next year, Samarkand will also be the venue of the International Climate Forum, which will discuss a draft UN General Assembly resolution on support for Central Asian countries’ efforts to combat climate change.
At the forthcoming COP 28 session in Dubai, Uzbekistan will put forward a number of proposals and initiatives aimed at strengthening the fight against climate change at the national, regional and global levels.
Uzbekistan also supports the important initiatives of the leadership of the United Arab Emirates as COP 28 Chair.