O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi joriy yil 1-2 dekabr kunlari Dubay shahrida bo‘lib o‘tadigan BMTning Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasining 28-konferensiyasida ishtirok etadi
• O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi joriy yil 1-2 dekabr kunlari Dubay shahrida bo‘lib o‘tadigan BMTning Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasining 28-konferensiyasida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi joriy yil 1-2 dekabr kunlari Dubay shahrida bo‘lib o‘tadigan BMTning Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasi ishtirokchilarining 28-konferensiyasi doirasidagi Iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashish sohasidagi harakatlar bo‘yicha jahon sammitida ishtirok etadi.
Dunyoning deyarli barcha mamlakatlari, nufuzli xalqaro tashkilotlar va fuqarolik jamiyati vakillari to‘planadigan ushbu forum iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va uning oqibatlarini yumshatish, iqlim bo‘yicha strategiyalar va “yashil” energetikaga o‘tishni moliyalashtirish borasidagi xalqaro saʼy-harakatlarni birlashtirishda g‘oyat muhim ahamiyatga ega.
Iqlim o‘zgarishi muammosi Orol dengizining qurishi oqibatida kelib chiqqan ekologik inqirozni boshidan kechirayotgan Markaziy Osiyo mintaqasi uchun eng o‘tkir muammolardan biriga aylanmoqda.
O‘zbekistonda “yashil” kun tartibidagi masalalarni ilgari surishga jiddiy eʼtibor qaratilmoqda, iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini iqlim o‘zgarishiga moslashtirish, uglerod neytralligiga erishish hamda qayta tiklanuvchi energetika ulushini oshirish choralari ko‘rilmoqda.
Mamlakatimiz global ekologik xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘p tomonlama saʼy-harakatlarda faol ishtirok etmoqda. Xususan, 2023 yil 13-17 noyabr kunlari Samarqand shahrida 130 dan ortiq mamlakat delegatsiyalari ishtirokida BMTning Cho‘llanishga qarshi kurashish konvensiyasi bajarilishini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Kelgusi yilda Samarqandda Xalqaro iqlim forumi bo‘lib o‘tadi, unda Markaziy Osiyo mamlakatlarining iqlim bilan bog‘liq tahdidlarga qarshi kurashish bo‘yicha saʼy-harakatlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi loyihasi muhokama qilinadi.
Dubay shahrida bo‘lajak SOR-28da O‘zbekiston milliy, mintaqaviy va global darajada iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashni kuchaytirish yuzasidan qator taklif va tashabbuslarni ilgari suradi.
Shuningdek, O‘zbekiston Birlashgan Arab Amirliklari rahbariyati tomonidan SOR-28 raisi sifatida ilgari surilayotgan muhim tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlaydi.

Делегация Республики Узбекистан примет участие 28-й Конференции конвенции ООН об изменении климата, который состоится 1-2 декабря текущего года в городе Дубае
• Делегация Республики Узбекистан примет участие 28-й Конференции конвенции ООН об изменении климата, который состоится 1-2 декабря текущего года в городе Дубае
Делегация Республики Узбекистан примет участие во Всемирном саммите по действиям в области борьбы с изменением климата в рамках 28-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата, который состоится 1-2 декабря текущего года в городе Дубае.
Данный форум, на котором соберутся представители практически всех стран мира, ключевых международных организаций и гражданского общества, имеет исключительно важное значение для консолидации международных усилий в сфере противодействия изменению климата и смягчения его последствий, финансирования климатических стратегий и перехода к «зеленой» энергетике.
Проблема изменения климата становится одной из наиболее острых проблем для региона Центральной Азии, которая и так переживает экологический кризис, вызванный высыханием Аральского моря.
В Узбекистане уделяют серьезное внимание продвижению вопросов «зелёной» повестки, принимаются меры по адаптации основных отраслей экономики к изменению климата, достижению углеродной нейтральности и увеличению доли возобновляемой энергетики.
Наша страна активно участвует в многосторонних усилиях по противодействию глобальным экологическим вызовам.
В частности, 13-17 ноября 2023 года в городе Самарканде состоится 21-е заседание Комитета по рассмотрению осуществления Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием, в котором примут участие делегации свыше 130 стран.
В следующем году здесь же пройдет Международный климатический форум, где будет обсужден проект резолюции Генассамблеи ООН по поддержке усилий стран Центральной Азии по борьбе с климатическими угрозами.
На предстоящем СОР-28 в городе Дубае Узбекистан выступит с рядом предложений и инициатив по усилению борьбы с изменением климата на национальном, региональном и глобальном уровнях.
Узбекистан также поддерживает важные инициативы руководства Объединенных Арабских Эмиратов, выдвигаемых в качестве председателя СОР-28.