Oʻzbekistonlik rahbar ayollar Fransiyada liderlik boʻyicha stajirovka dasturida ishtirok etdi
Turli davlat organlari va tashkilotlarida faoliyat olib boruvchi, shuningdek, Milliy kadrlar zaxirasiga kiritilgan bir guruh oʻzbekistonlik rahbar ayollar Fransiyada “Lider ayollar” stajirovka dasturi doirasida malaka oshirdi.
Xususan, ular orasida Oʻzbekiston Energetika, neft-gaz va geologiya xodimlari kasaba uyushmasi Respublika Kengashi Raisining xotin-qizlar masalalari boʻyicha maslahatchisi Yulduz Adilova hamda “Oʻzbekneftgaz” AJ Biznesni istiqbolli rivojlantirish departamenti Xalqaro hamkorlik boʻlimi boshligʻi Sevara Ibrohimova ham bor.
Ushbu dastur Oʻzbekiston Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi va Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ)ning “Samarali davlat boshqaruvi” loyihasi, Fransiya Respublikasining Oʻzbekistondagi elchixonasi hamda Fransiyaning Davlat xizmati milliy instituti (Institut National du Service Public, INSP) hamkorligida ishlab chiqilgan.
Malaka oshirish stajirovka kurslari davomida tinglovchilar uchun davlat boshqaruvi va qarorlar qabul qilishda ayollarning roli hamda bunda xalqaro va Yevropa tajribasi; rahbar ayollar uchun netvorking ahamiyati, liderlik koʻnikmalari, mohiyati, davlat xizmatida rahbar ayollarni qoʻllab-quvvatlashga yoʻnaltirilgan siyosat hamda boshqa dolzarb mavzularda malakali trenerlar tomonidan taqdimotlar va oʻquv mashgʻulotlari olib borildi.
Dasturda belgilangan maqsad hamda vazifalarga koʻra, ishtirokchilar rahbarlik lavozimlariga koʻtarilish uchun zarur koʻnikmalarni shakllantirish yuzasidan oʻz strategiyasi, shuningdek, oʻrganilgan tajriba asosida ayol davlat xizmatchilariga moʻljallangan trening dasturini ishlab chiqishlari lozim.

Женщины-лидеры Узбекистана прошли стажировку во Франции
Группа узбекских женщин-лидеров, работающих в различных государственных органах и организациях, а также входящих в Национальный резерв кадров  «Миллий кадрлар захираси», прошли стажировку во Франции в рамках программы «Женщины-лидеры».
В частности, среди них советник по женским вопросам председателя Республиканского Совета профсоюза работников энергетики, нефти-газа и геологии Узбекистана Юлдуз Адилова и начальник отдела Международного сотрудничества Департамента перспективного развития бизнеса АО «Узбекнефтегаз» Севара Ибрагимова.
Данная программа разработана Агентством по развитию государственной службы при Президенте Республики Узбекистан совместно с Французским национальным институтом государственной службы (INSP) при сотрудничестве и поддержке проекта «Эффективное государственное управление» Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) и Посольства Франции в Узбекистане.
Занятия и тренинги в институте INSP проводились квалифицированными тренерами и сотрудниками государственной службы Франции. Данные занятия были направлены для улучшения лидерских качеств женщин-руководителей, поддержку их на государственной службе и укреплению роли женщин в государственном управлении и принятии решений.
Согласно целям и задачам, определенным в программе, участники должны разработать программу обучения женщин-госслужащих на основе полученного опыта и знаний с целью развития необходимых лидерских навыков для продвижения женщин на руководящие должности. Это позволит им внести свой вклад в развитие стратегии гендерного равенства в Узбекистане.