O‘zbekistonda “yashil” energetikani rivojlantirish masalasi Xitoy OAV nigohida
Xitoyning yetakchi “Diplomat” nashri sahifalarida “O‘zbekistonda “yashil” energetika: quyosh va shamol elektr stansiyalarining istiqbollari” sarlavhasi ostida maqola e’lon qilindi.
Nashrda O'zbekiston qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish bo'yicha yuqori salohiyatga ega ekanligi ta'kidlanadi. Xalqaro energetika agentligi va BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasining hisob-kitoblariga ko'ra, respublikada qayta tiklanadigan energiya manbalarining umumiy salohiyati 2091 milliard kVt/soatni tashkil etadi.
Nashrda yozilishicha, O'zbekiston yillik 320 ga yaqin quyoshli kunga ega mamlakat sifatida quyosh energetikasini rivojlantirish bo'yicha yuqori salohiyatga ega. Shu nuqtai nazardan qaraganda, O'zbekistonning eng istiqbolli hududlari Surxondaryo, Buxoro va Qashqadaryo viloyatlari bo'lib, ularda har bir paneldagi o'rtacha ishlab chiqarish yiliga 1680-1700 kVt/soatni tashkil qiladi. Quyosh radiatsiyasining o'rtacha darajasi Qoraqalpog'iston, Sirdaryo va Toshkent viloyatlarida, eng pasti esa Farg'ona vodiysida kuzatiladi. Ayni paytda quyosh energiyasi salohiyatidan foydalanish maqsadida 1,3 milliard dollarlik 8 ta davlat-xususiy sheriklik loyihasi amalga oshirilmoqda.
Maqolada O'zbekistonning shimoli-g'arbiy va janubi-g'arbiy hududlarida shamol energiyasidan foydalanishning ham yaxshi istiqbollari mavjudligi ta'kidlangan. Ushbu yo'nalishning rivojlanishi yiliga 3,3 milliard kub metr tabiiy gazni tejash imkonini beradi. So'nggi yillarda 3,6 milliard dollarlik 7 ta loyiha amalga oshirildi.
Ta'kidlanishicha, O'zbekistonda "yashil" iqtisodiyot, xususan, "yashil" energetikani rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Bu borada qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishda dadil qadam tashlangan.
"Tizimli ishlar natijasida 2026-yilga borib O'zbekistonda umumiy quvvati 8000 MVt dan ortiq quyosh va shamol elektr stansiyalari hamda 868 MVt quvvatga ega gidroelektr stansiyalari ishlay boshlaydi, - deyiladi maqolada. Ayni paytda Qoraqalpog'iston Respublikasida quvvati 200 MVt bo'lgan shamol elektr stansiyasini qurish bo'yicha tender davom etmoqda".
Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan keng foydalanish tabiiy resurslarni tejash va tabiatga yetkaziladigan zararni kamaytirish imkonini beradi. Bu energiya tarmoqlarini yengillashtirish, avariyalarning oldini olish, texnologik yo'qotishlarni kamaytirish, eng muhimi, ekologik toza, "yashil" energiyaga o'tish jarayonini faollashtirishga yordam beradi. Bunday sa'y-harakatlar nafaqat bugun, balki kelajak uchun ham muhim, deya xulosa qiladi "Diplomat".

Развитие в Узбекистане «зеленой» энергетики в фокусе внимания СМИ Китая
На страницах ведущего китайского издания «Diplomat» опубликована статья под заголовком «Зеленая» энергетика в Узбекистане: перспективы солнечных и ветряных электростанций».
В публикации сообщается, что Узбекистан обладает высоким потенциалом в области использования возобновляемых источников энергии (ВИЭ). По оценкам Международного энергетического агентства и Европейской экономической комиссии ООН, в республике совокупный потенциал ВИЭ для производства электроэнергии составляет 2091 миллиард кВт.ч (в 30 раз выше годового потребления).
Как пишет издание, Узбекистан, как страна, в которой порядка 320 дней в году солнечные, обладает наиболее высоким потенциалом именно в развитии солнечной энергетики. С этой точки зрения самыми перспективными регионами Узбекистана являются Сурхандарьинская, Бухарская и Кашкадарьинская области, где средняя выработка на панель составляет 1680-1700 кВт.ч в год. Средний уровень солнечной радиации наблюдается в Каракалпакстане, Сырдарьинской и Ташкентской областях, а наименьший — в Ферганской долине. В настоящее время для освоения потенциала солнечной энергии реализуются 8 проектов государственно-частного партнерства с выработкой 4,3 миллиарда кВт.ч (1,6 ГВт) на 1,3 миллиарда долларов.
В статье подчеркивается, что в Узбекистане также хорошие перспективы использовать ветряную энергию, в частности в северо-западной и юго-западной частях страны. Развитие этого направления позволит экономить 3,3 миллиарда куб. м природного газа в год. В последние годы реализуется 7 проектов с выработкой 11,3 миллиарда кВт.ч (3,1 ГВт) на 3,6 миллиарда долларов.
Отмечается, что развитию «зеленой экономики», в частности, «зеленой энергетики» в Узбекистане уделяется особое внимание. В связи с этим был предпринят смелый шаг по увеличению объемов производства электроэнергии на основе возобновляемых источников энергии.
«В результате планомерной работы к 2026 году в Узбекистане начнут работать солнечные и ветряные электростанции общей мощностью более 8000 МВт, гидроэлектростанции мощностью 868 МВт, ‑ говорится в статье. ‑ В настоящее время в Республике Каракалпакстан продолжается тендер на строительство ветроэлектростанции мощностью 200 МВт».
Широкое использование возобновляемых источников энергии экономит природные ресурсы и уменьшает размер ущерба, наносимого природе. Это помогает разгрузить энергосети, предотвратить аварии, снизить технологические потери, а самое главное, активизирует процесс перехода на экологически чистую, «зеленую» энергию. Такие усилия важны не только для сегодняшнего дня, но и для будущего, заключает «Diplomat».