СИФАТЛИ ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИ ЕТКАЗИБ БЕРИШ – ЖАМИЯТ ТАРАҚҚИЁТИГА ХИЗМАТ ҚИЛАДИ
Бугунги кунда мамлакатимиз тараққиёти ва халқимиз фаровонлиги иқтисодий соҳадаги ислоҳотлар самараси билан чамбарчас боғлиқдир. Хусусан,  ҳудудларда энергетика соҳасида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар иқтисодиётимизнинг  юксалиши, инвестицион салоҳиятнинг ошиши ҳамда халқаро миқёсда ҳамкорлик алоқаларининг ўрнатилишига хизмат қилаётир.
«Навоий ҳудудий электр тармоқлари корхонаси» акциядорлик жамияти томонидан ҳам 2019 йилда соҳа ривожи йўлида тизимли ишлар амалга оширилди. Жумладан, мақсадсиз энергия сарфини камайтириш, аҳолининг бу борадаги маданиятини оширишга алоҳида аҳамият қаратилганини эътироф этиш жоиз.
2019 йилда корхона томонидан ҳудуддаги мавжуд 11 минг 698 километр 0,4 110 кВли электр узатиш тармоқларининг 9,036 километрида жорий, 1,128 километр қисмида мукаммал таъмирлаш ишлари тўлиқ бажарилди. Бундан ташқари, 75 дона 35/110 кВли подстанцияда жорий ва мукаммал таъмирлаш ишлари олиб борилди. Кармана, Навбаҳор, Нурота, Хатирчи ва Қизилтепа туманларидаги юкланиш билан ишлаётган 27 та трансформатор пункти юқори қувватлисига алмаштирилди.
Қиш мавсумида истеъмолчиларни барқарор электр энергияси билан таъминлаш муҳим масала ҳисобланади. Шу мақсадда фавқулодда ўчишларни зудлик билан бартараф этиш учун туман ва шаҳар электр таъминоти корхоналарида 30 дона ҳар хил қувватдаги трансформаторлар захираси яратилди. Мазкур тадбирларнинг амалга оширилиши тармоқлардаги йўқотишларни камайтириш билан бир қаторда, электр ускуналарни 2019-2020 йиллар куз-қиш мавсумида беталафот ишлаши ҳамда электр энергиясини ҳисобга олиш самарадорлигини оширишга хизмат қилади. Шу билан бирга, вилоятнинг олис ва тоғли ҳудудларида аҳоли, ижтимоий соҳа объектлари, тадбиркорлик субъектларини узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш мақсадида жамият томонидан 2019 йилда 3,5 миллиард сўм маблағ ҳисобига 20 га яқин махсус техника ва енгил автомашина харид қилинди.
Бундан ташқари «Обод қишлоқ», «Обод маҳалла» ва «Обод марказ» давлат дастурлари доирасида 207,4 километр электр узатиш тармоғи, 50 дона трансформатор пункти янгидан қурилди ва модернизация қилинди. Бу ишларга жами 6 миллиард 946 миллион сўм маблағ сарфланди.
Ҳудудда аҳоли, кичик саноат ва эркин иқтисодий зоналардаги янги ташкил этилаётган корхоналарни етарли миқдорда электр энергияси билан таъминлаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Хусусан, янги 110/6 кВли «БСИ» подстанциясида қуввати 25 мегаватт бўлган трансформаторлар ўрнатилди. Ушбу ишлар учун 9 миллиард сўм маблағ сарфланди. Натижада Навоий шаҳрининг «Бунёдкор», «Бинокор», «Тинчлик» маҳалла фуқаролар йиғинларидаги аҳоли хонадонлари, шунингдек, саноат-иқтисодий зоналарида янги ташкил этилаётган корхоналар учун 9 мегаватт қувват захираси яратилди.
Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 12-13 март кунлари Навоий вилоятига ташрифи давомида соҳага оид берган топшириқларини ўз вақтида бажариш юзасидан 35/10 кВли “Ғазғон” подстанциядаги 2500 ва 4000 кВли куч трансформаторлари қуввати 6300 кВлисига алмаштирилди. Ғозғон шаҳрида ташкил этилаётган инвестиция лойиҳалари учун қўшимча 4 мегаватт қувват захираси яратилиши мақсадларига 1 миллиард 296 миллион сўм маблағ сарфланди.
Сифатли электр энергияси етказиб бериш иқтисодий барқарорликни ошириш, пировардида эртанги фаровон ҳаётимиз учун ҳал этувчи муҳим омиллардан бири эканлигини англаган жамият ходимлари барча имкониятларни ишга солиб, 2020 йилда ҳам салмоқли натижаларга эришиш йўлида меҳнат қилади.

КАЧЕСТВЕННОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИЕЙ – ЗАЛОГ БЛАГОПОЛУЧИЯ ОБЩЕСТВА
Сегодня от уровня развития и надежности энергетической инфраструктуры в регионах напрямую зависит будущее страны, ее экономики и инвестиционной активности, перспективы международного сотрудничества. В последующие годы нарастающий рост потребности в электроэнергии накладывает большую ответственность на работников энергопредприятий. Для более полного удовлетворения спроса и бесперебойного обеспечения жителей этим важным ресурсом акционерным обществом «Навоийское предприятие территориальных электрических сетей» в 2019 году проделана весомая работа.
На сегодняшний день потребность Узбекистана в электроэнергии составляет 69 млрд кВт/час, а вырабатывается порядка 64 млрд кВт/ч. Согласно экспертным оценкам, к 2030 году первый показатель достигнет 117 млрд кВт/ч за счёт развития экономики, роста численности и уровня жизни населения.
В соответствии с постановлением главы государства «О программе по дальнейшей модернизации и обновлению низковольтных электрических сетей на период 2017-2021 годы» от 23 ноября 2016 года АО «Навоийское предприятие территориальных электрических сетей» в прошлом году осуществлена работа по модернизации низковольтных линий электропередачи протяженностью 9,036 км, а также в полном объеме завершен капитальный ремонт 1,128 км линий электропередачи. Кроме того, на 75 подстанциях мощностью 35/110 кВт был проведен текущий и капитальный ремонт. Также запланированные работы по модернизации и строительству 70 трансформаторных пунктов выполнены в заданном объёме, на них направлено более 14 миллиардов сумов.
В рамках госпрограмм «Обод кишлок», «Обод махалла» и «Обод марказ» в 2019 году была осуществлена работа по реконструкции и обновлению 207,4 километров линий электропередачи, а также установке и модернизации 50 трансформаторных пунктов. На эти работы было затрачено 6 млрд 946 млн сумов.
Как и во всех регионах страны, в Навоийской области с резким похолоданием спрос на энергетический ресурс населения, субъектов предпринимательства и крупных потребителей порядком вырос. Для решения этих задач работающие с предельной нагрузкой 27 трансформаторных пунктов в Карманинском, Навбахорском, Нуратинском, Хатырчинском и Кызылтепинском районах заменили на трансформаторы более высокой мощности.
Также, в соответствии с реализацей постановлений главы государства, нацеленных на обеспечение в осенне-зимний период населения отдаленных и горных селений области, объектов социальной сферы, субъектов предпринимательства непрерывным электричеством, в 2019 году приобретено около двадцати единиц спецтранспорта и легковых автомобилей. Кроме того, с целью недопущения чрезвычайных отключений в районных и городских предприятиях сформирован резерв из 30 трансформаторов различной мощности, создан запас масла, необходимого для нормального функционирования установок.
Важно отметить, что в Навоийской области ведутся масштабные работы по подключению потребителей электрической энергии к АСКУЭ. В частности, согласно соответствующему Указу Президента от 9 июля 2019 года началась повсеместная установка современных приборов учета. Полную замену старых приборов планируется завершить к концу нынешнего года. В прошлом году новые счетчики установлены бесплатно абонентам пяти регионов области, включая отделанные северные районы – Зарафшанский, Тамдынский и Учкудукский.
Помимо этого, в целях исполнения поручений главы нашего государства в ходе визита в Навоийскую область 12-13 марта 2019 года в подстанции «Газгон» заменены трансформаторные пункты мощностью 2 500 и 4 000  на 6 300 КВт . Также для реализации инвестиционных проектов в городе Газган создано 4 мегаватта резервной мощности.
Несмотря на многочисленные обоснованные претензии со стороны потребителей, АО «Навоийское предприятие территориальных электрических сетей» продолжает осуществлять особый контроль за состоянием электроэнергетической отрасли в регионе, проводить постоянный анализ основных параметров ее функционирования и надежности, совершенствовать механизмы работы.