Mayning faoliyati bilan shug‘ullanish qonunchilik bilan tartibga solingan
Adliya vazirligi tomonidan “Mayning faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnoma berish tartibi to‘g‘risida”gi nizom davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan.
Ushbu nizom bilan mayning faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnoma berish hamda uning faoliyatini tashkil etish tartibi belgilangan.
Bunda talabgor (mayning bilan shug‘ullanish maqsadida ruxsatnoma olish uchun murojaat qiluvchi yuridik shaxs) ruxsatnoma olish uchun axborot tizimiga Yagona identifikatsiya tizimi (OneID) orqali kirib, arizani elektron ravishda to‘ldiradi.
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (vakolatli organ) tomonidan ruxsatnoma berish yoki berishni rad etish to‘g‘risidagi qaror ariza va belgilangan ma’lumotlar hamda hujjatlar to‘liq taqdim etilgan kundan e’tiboran 20 kun ichida qabul qilinadi.
Arizani ko‘rib chiqish hamda ruxsatnoma rasmiylashtirish uchun yig‘im undirilmaydi. Ruxsatnoma 5 yil muddatga beriladi.
Ruxsatnoma vakolatli organ tomonidan qaror qabul qilingan kundan boshlab bir kun ichida QR-kod qo‘yilgan holda elektron hujjat tarzida rasmiylashtiriladi.
Mayning faoliyati faqat yuridik shaxs tomonidan quyosh fotoelektr stansiyalari orqali ishlab chiqarilgan elektr energiyasidan foydalangan holda amalga oshiriladi, qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan hollar bundan mustasno.
Maynerlar iste’mol qilingan elektr energiyasini hisobga olish uskunasini o‘rnatib, qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan hollarda yagona elektr energetika tizimiga ulanishi mumkin.
Ruxsat berish tartib-taomillari to‘g‘risidagi qonunchilikni buzganlik uchun ma'muriy va jinoiy javobgarlik belgilangan.
Shuningdek, elektr tarmog‘iga o‘zboshimchalik bilan ulanish, hisobga olish asboblariga, ularning plombalariga shikast yetkazish yoxud hisobga olish asboblarining ko‘rsatkichlarini o‘zgartirish o‘g‘rilik yoki oz miqdorda talon-toroj qilish sifatida baholanib, javobgarlikka sabab bo‘ladi.

Законодательно регламентировано осуществление деятельности по майнингу
Положение о порядке выдачи разрешения для осуществления деятельности по майнингу прошло государственную регистрацию Министерства юстиции.
Данное Положение определяет порядок выдачи разрешения для осуществления и организации деятельности по майнингу.
При этом, для получения разрешения соискатель (юридическое лицо, обращающееся для получения разрешения в целях осуществления майнинга) заполняет заявление в информационной системе, вход в который осуществляется через Единую систему идентификации (OneID).
Решение о выдаче или отказе в выдаче разрешения Национальное агентство перспективных проектов (уполномоченный орган) принимает в течение 20 дней со дня подачи заявления, указанных сведений и документов в полном объеме.
За рассмотрение уполномоченным органом заявления сбор не взимается. Разрешение выдается сроком на 5 лет.
Разрешение оформляется в однодневный срок в виде электронного документа с нанесением QR-кода со дня принятия решения уполномоченным органом.
Майнинг осуществляется исключительно юридическим лицом с использованием электроэнергии, произведенной солнечной фотоэлектрической станцией, за исключением случаев, предусмотренных актами законодательства.
Майнеры могут подключаться к единой электроэнергетической системе в случаях, предусмотренных актами законодательства, с установкой отдельного прибора учета электрической энергии.
За нарушение законодательства о разрешительных процедурах установлена административная и уголовная ответственность.
Также, самовольное подключение к электрическим сетям, порча приборов учета, их пломб или изменение показателей приборов учета расценивается как кража или мелкое хищение, а также влечет за собой ответственность.