МУҚОБИЛ ЭНЕРГИЯ МАНБАЛАРИНИ ЖОРИЙ ЭТИШ – ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯГА БЎЛГАН ЭҲТИЁЖИМИЗ УЧУН МУҲИМ ҚАДАМ
Бугун 10 январь куни Энергетика вазирлиги томонидан Президентимизнинг “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергияни тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросига кўра, «Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳада энергия самарадорлигини оширишнинг роли» мавзусида Республика семинари бўлиб ўтди.
Унда Энергетика ва Иқтисодиёт ва саноат вазирликлари, «Ўзатом» агентлиги раҳбариятлари, қатор ишлаб чиқарувчи тадбиркорлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Семинар давомида шунингдек, Ўзбекистон ҳудудларида хорижий инвестициялар учун қўшимча имкониятлар яратишда Саноат корхоналари энергия самарадорлиги жамғармасининг роли кўриб чиқилди.
Мазкур қарор билан 2019 – 2022 йилларда Ўзбекистон Республикасида иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини янада ошириш, энергияни тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш комплекс дастури тасдиқланди.
Комплекс дастурга мувофиқ, 2030 йилгача қайта тикланувчи энергия манбалари улуши электр энергиясини ишлаб чиқаришнинг умумий ҳажмидан 25 фоизгача етказилади.
Бунда замонавий қуёш фотоэлектрик станциялари ва қуёш сув иститгичларини босқичма-босқич ўрнатиш (иссиқлик таъминотининг марказлашган тизимларига уланган объектларни истисно қилганда), шунингдек, энергия самарадор иситиш тизимларини, бивалент тизимларни ўрнатиш, шу жумладан замонавий иссиқлик насослари ва рекуператорларни жорий этиш кўзда тутилган.
Шунингдек, биноларнинг иссиқлик ҳимоя тизимини яхшилаш, икки камерали ва энергия самарадор дераза блокларини, светодиодли манбаларни ўз ичига олган сенсорли датчиклар, шунингдек, ҳаво рекуператорлари ва бошқа тизимларни ўрнатиш;
хусусий хонадонларда қуёш фотоэлектрик станциялари (ўртача 2 кВт) ва қуёш сув иситкичларини (ўртача 200 литр) ўрнатиш;
маиший истеъмолчиларнинг, шунингдек, юридик шахсларнинг ностандарт газ-горелкали қурилмаларини замонавий ва энергия самарадор газ-горелкали қурилмаларга алмаштириш чоралари режалаштирилган.
Қарорда 2020 йилнинг 1 январидан бошлаб якка тартибдаги уй-жой қурилишидан ташқари барча бинолар ва иншоотларни лойиҳалаштириш, реконструкция қилиш ва қуришда қурилиш нормалари ва қоидаларига мувофиқ биноларнинг энергия самарадорлигини таъминлаш зарурлиги белгиланган.
Давлат органлари ва ташкилотлари ўз балансидаги бинолар ва иншоотларда ёритиш тизимлари учун светодиодли манбаларни ўз ичига олган сенсорли датчиклар, энергия самарадор газ-горелкали қурилмаларни ўрнатишга мажбурлиги кўзда тутилган.
Шунингдек Мамлакатимиз  корхоналари ва ташкилотларида 2019 йил 1 декабрдан 2023 йил 1 январга қадар энергетика менежменти тизимини халқаро стандарт (ISO 50001) жорий қилиниши кўзда тутилган. Унда хусусан, энергия истеъмоли самарадорлигини баҳолашнинг шаффофлиги ва холислиги, корхоналарнинг энергия сарфи ҳажмини пасайтириш, шунингдек, атмосферага чиқариладиган чиқиндиларни камайтириш кўзда тутилган.
Жисмоний шахслар томонидан ҚЭМ дан фойдаланиш орқали энергия самарадорликни ривожлантиришни рағбатлантиришга йўналтирилган бир қатор чора-тадбирлар кўзда тутилган. Хусусан, уйларда фотоэлектрик қуёш станциялари ўрнатилганда уларни харид қилишга сарфланган харажатларнинг учдан бир қисми қопланади. Шунингдек жисмоний ва юридик шахсларга тижорат банкларидан қайта тикланучи энерния манбалари қурилмалари, энергия самарадор газ-горелкали қурилмалар ва бошқа энергия самарадор ускуналарни харид қилиш учун олинган кредитлар бўйича фоиз тўловларини қоплаш учун компенсация берилиши кўзда тутилган.
Шу тарзда, қарорда Ўзбекистонда энергия самарадорлик соҳасидаги вазиятни тубдан ўзгартириш, шу жумладан, тўғридан тўғри хорижий инвестицияларни жалб қилган ҳолда ушбу йўналишдаги янги лойиҳаларни рағбатлантириш бўйича қатор муҳим чоралар белгиланган.

GREAT POTENTIAL FOR ENERGY EFFICIENCY
On 10 January 2020 the Ministry of Energy organised a workshop on energy efficiency and the role of Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan (No. PP-4422 dated 22 August 2019) – “On Accelerated Measures to Improve Energy Efficiency in Economic and Social Sectors, the Introduction of Energy-Saving Technologies and the Development of Renewable Energy Sources”.
The workshop also discussed the role of the Energy Efficiency Fund for industrial enterprises in creating additional opportunities for foreign investments in the regions of Uzbekistan.
Resolution No. PP-4422 approved the Complex programme for further improving the energy efficiency of economic and social sectors, introducing energy-saving technologies and developing renewable energy sources in the Republic of Uzbekistan for 2019-2022.
According to the Complex programme, the share of renewable energy sources will be increased to over 25% of total electricity generation by 2030.
A phased installation of modern solar photovoltaic plants and solar water heaters (with the exception of facilities connected to host heating systems), as well as energy-efficient heating systems, including bivalent, and the introduction of modern heat pumps and heat recovery units are envisaged.
Scheduled targets include:
·        Improvement of building thermal protection systems, installation of two-chamber and energy-efficient window units, sensors combined with LED sources, as well as air recuperations and other systems;
·        Installation of  solar photovoltaic plants in private households (on average 2 kW) and solar water heaters (on average 200 liters);
·        For domestic consumers, the replacement of non-standard gas-burning devices with modern and energy-efficient  devices.
The Resolution stipulates that from 1 January 2020, when designing, reconstructing and constructing all buildings and structures, except for individual housing construction, it is mandatory to ensure the energy efficiency of buildings.
Also, starting in 2020, it is mandatory to determine the class or technical indicators of energy efficiency of products (equipment, goods) and technologies when they are certified in Uzbekistan.
From 2021, government bodies and organisations are required to install sensors combined with LED sources for lighting systems and energy-efficient gas-burning devices in buildings and structures which are on their balance sheet.
From 1 December 2019 until 1 January 2023, domestic enterprises and organisations will gradually implement energy management system ISO 50001. This system provides transparency and objectivity in the assessment of energy efficiency, reduced energy consumption by enterprises and a reduction in emissions.
Resolution No. PP-4422 also contains measures to stimulate the development of energy efficiency in the domestic sector, including the use of renewable energy sources by individuals.
A third of installation cost for solar photovoltaic plants in households will be covered. Compensation will also be provided to individuals and legal entities to cover the interest on loans from commercial banks for purchasing renewable energy installations, energy-efficient gas burners, boilers and other energy-efficient equipment.
The decree will radically improve Uzbekistan’s energy efficiency and attract foreign direct investment.