2024-yil 1-yanvardan Yangi obyektlarni loyihalashtirishda chang-gaz tozalash uskunalari o‘rnatilishi ko‘zda tutilmagan loyihalar ekologik ekspertizadan o‘tkazilmaydi
• 2024-yil 1-yanvardan Yangi obyektlarni loyihalashtirishda chang-gaz tozalash uskunalari o‘rnatilishi ko‘zda tutilmagan loyihalar ekologik ekspertizadan o‘tkazilmaydi
Qonunchilikka ko‘ra, atrof-muhitga ta’siri bo‘yicha I toifaga va II toifaga kiruvchi yangi obyektlarni loyihalashtirishda yuqori samaradorlikka ega chang-gaz tozalash uskunalari va lokal suv tozalash inshootlari o‘rnatilishi ko‘zda tutilmagan loyihalarni davlat ekologik va shaharsozlik ekspertizalaridan o‘tkazish hamda qurilishi tugallangan obyektlarni, ularni o‘rnatmagan holda foydalanishga qabul qilish man etiladi.

С 1 января 2024 года проекты, в которых при проектировании новых объектов не предусмотрена установка пыле-и газоочистных устройств, не подлежат экологической экспертизе
• С 1 января 2024 года проекты, в которых при проектировании новых объектов не предусмотрена установка пыле-и газоочистных устройств, не подлежат экологической экспертизе
Согласно законодательству, запрещается проведение государственной экологической и градостроительной экспертиз проектов, в которых при проектировании новых объектов, отнесенных к I и II категориям воздействия на окружающую среду, не предусмотрена установка высокоэффективных пыле- и газоочистных устройств или локальных водоочистных сооружений, а также приемка к эксплуатации объектов завершенного строительства без их установки.