Qozog‘iston OAV: O‘zbekistonda oltita “yashil” elektr stansiyalari ishga tushirildi
OSTONA, 30-dekabr. /"Dunyo" AA/. Qozog'istonning "Kazinform" xalqaro axborot agentligi O'zbekistonda oltita "yashil" elektr stansiyalari ishga tushirilgani haqidagi maqolani o'z o'quvchilari o'rtasida tarqatdi, deb xabar qilyapti "Dunyo" AA muxbiri.
Nashrda Toshkentda O'zbekiston rahbari va xorijiy investorlar ishtirokida umumiy quvvati 2,4 gigavatt bo'lgan yangi "yashil" elektr stansiyalarini ishga tushirish marosimi bo'lib o'tgani ma'lum qilingan.
«Respublikaning olti viloyatida beshta quyosh va bitta shamol elektr stansiyasi ishga tushirildi, - deyiladi materialda. -Navoiy va Samarqand viloyatlarida birinchi marta to'liq to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar hisobidan davlat-xususiy sheriklik shartlarida umumiy quvvati 200 megavatt bo'lgan quyosh elektr stansiyalari ishga tushirildi».
Maqolada BAAning "Masdar" kompaniyasi Jizzax, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida umumiy quvvati 900 megavatt bo'lgan uchta zamonaviy fotoelektr stansiyasini qurish bo'yicha loyihalarni amalga oshirishni yakunlagani qayd etilgan. Navoiy viloyatining Tomdi tumanida 500 megavatt quvvatga ega bo'lgan shamol elektr stansiyasining birinchi navbati qurib foydalanishga topshirildi.
Qozog'iston elektron nashri, shuningdek, qurilish ishlari bor yo'g'i to'qqiz oyda yakunlanganini bildirgan. Ma'lum qilinganidek, ayni paytda O'zbekistonda 9 gigavatt quvvatga ega 22 ta quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish loyihalari ustida ish olib borilmoqda.
«Umuman olganda, O'zbekistonda 2030-yilgacha "yashil" elektr stansiyalari quvvatini 27 gigavattga oshirish rejalashtirilgan. Bu har yili 25 milliard kub metr tabiiy gazni tejash va atmosferaga zararli moddalar chiqarilishini 34 million tonnaga kamaytirish imkonini beradi», - deb yozgan "Kazinform".

СМИ Казахстана: В Узбекистане запустили шесть «зеленых» электростанций
АСТАНА, 30 декабря. /ИА "Дунё"/. Казахстанское международное информационное агентство «Казинформ» сообщило читателям о запуске шести «зеленых» электростанций в Узбекистане, передает корреспондент ИА «Дунё».
Как информирует агентство, в Ташкенте с участием главы Узбекистана и иностранных инвесторов состоялась торжественная церемония ввода в эксплуатацию новых «зеленых» электростанций общей мощностью 2,4 гигаватта.
«В эксплуатацию введены пять солнечных и одна ветряная электростанции в шести регионах республики, ‑ говорится в публикации. ‑ Впервые полностью за счет прямых иностранных инвестиций на условиях государственно-частного партнёрства были введены в эксплуатацию солнечные электростанции в Навоийской и Самаркандской областях общей мощностью 200 мегаватт».
Отмечается, что эмиратская Masdar завершила реализацию проектов строительства трех современных фотоэлектрических станций в Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях общей мощностью 900 мегаватт. В Тамдынском районе Навоийской области построена первая очередь ветряной электростанции мощностью 500 мегаватт.
В статье подчеркивается, что строительные работы были завершены в рекордно короткие сроки - всего за девять месяцев. В Узбекистане ведется работа над проектами строительства 22 солнечных и ветряных электростанций мощностью 9 гигаватт.
«В целом в Узбекистане до 2030 года планируется увеличить мощность «зеленых» электростанций до 27 гигаватт, ‑ констатирует «Казинформ». ‑ Это позволит ежегодно экономить 25 миллиардов кубометров природного газа, сократить выбросы вредных веществ в атмосферу на 34 миллиона тонн».