2023-yil, 10-yanvar, Toshkent, O‘zbekiston
– Bugun AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) Toshkentdagi “Energiya” muvofiqlashtirish va dispetcherlik markaziga (MDM) energetika sektorini boshqarish bo‘yicha 1,4 million AQSh dollarlik ilg‘or asbob-uskunalar va dasturiy ta’minotni topshirdi. Rasmiy topshirish marosimida MDM “Energiya” dispetcherlariga mintaqadagi energiya rejimini saqlash uchun dolzarb ma’lumotlarni namoyish qilish imkonini beradigan ilg‘or texnologiyalar namoyish etildi.
Ushbu sarmoyalar tarmoq barqarorligini ta’minlash va mintaqaviy energiya savdosi imkoniyatlarini kengaytirish uchun Markaziy Osiyoning elektr energiyasi oqimini boshqarish hamda nazorat qilish qobiliyatini oshiradi. Shuningdek, u qayta tiklanuvchi energiya manbalarining jadal integratsiyasi hamda Markaziy Osiyoda elektr energiyasi va quvvatlar bozorini joriy etish munosabati bilan ortib borayotgan muammolarga duch kelayotgan mintaqaviy tizim operatori sifatida MDM “Energiya” ishini modernizatsiya qiladi.
O‘zbekiston energetika vaziri o‘rinbosari Akmal Jumanazarov, AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Xenik, O‘zbekistondagi USAID missiyasi direktori janob Devid Xofman va “Energiya” muvofiqlashtirish va dispetcherlik markazi direktori Hamidilla Shamsiev boshqa va energetika sektorining muhim manfaatdor tomonlari ishtirok etgan marosimni ochib berdilar.
Elchi Xenik o‘z nutqida O‘zbekistonning mintaqa energetika sohasidagi muhim rolini alohida ta’kidladi: “O‘zbekiston markaziy geografik joylashuvi, boy energiya resurslari va asosiy infratuzilmasi tufayli mintaqada muhim rol o‘ynaydi. Markaziy Osiyoning energetika tizimi kengayib, yanada murakkablashib borar ekan, energetika sohasini rivojlantirishni rejalashtirish uchun innovatsion yechimlar zarurdir. Biz birgalikda qayta tiklanuvchi energiya manbalari tizimiga o‘tishning murakkab muammolariga javob berish uchun barqaror kelajak uchun poydevor qurmoqdamiz”.
Zamonaviy va hayotiy zarur asbob-uskunalarni yetkazib berish USAIDning mintaqaviy energetika loyihasi bo‘lgan “Power Central Asia” orqali amalga oshirilishi mumkin. 39 million AQSh dollarni tashkil etgan besh yillik loyiha energetika sektori faoliyatini yaxshilash, toza energiyani rivojlanishini jadallashtirish, mintaqaviy aloqalarni kengaytirish va transchegaraviy energiya savdosini kengaytirish orqali energiya xavfsizligi hamda barqarorligini oshirishga qaratilgan. Ushbu loyiha orqali USAID toza energiyaga 2,2 milliard AQSh dollar sarmoya kiritdi va shu kungacha Markaziy Osiyo bo‘ylab 2241 megavatt toza energiya quvvatini o‘rnatishga hissa qo‘shdi.
Uskunaning o‘rnatilishi AQSh va Markaziy Osiyoning barcha beshta davlati – Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston prezidentlarining qo‘shma farmonida bayon etilgan yuqori darajadagi ustuvor vazifalarga muvofiq holda O‘zbekiston va butun mintaqada yanada mustahkam va samarali energetika landshaftiga erishish yo‘lidagi muhim qadamdir. Ularning qo‘shma qarorida ta’kidlanganidek, “USAID “Power Central Asia”, AQSh va Markaziy Osiyo davlatlari kabi C5+1 dasturlari orqali mintaqaviy toza energiya savdosining iqtisodiy foydalari va toza iqtisodiyot kelajagi ochiladi”.
USAID dunyodagi yetakchi xalqaro rivojlanish agentligi va rivojlanish natijalariga erishish katalizatoridir. Qo‘shimcha ma’lumotlarni https://www.usaid.gov/uzbekistan va USAIDning Facebook sahifasida olishingiz mumkin: https://www.facebook.com/USAIDUzbekistan.

USAID передало оборудование на сумму 1,4 млн долларов для укрепления энергетического сектора Центральной Азии
• USAID передало оборудование на сумму 1,4 млн долларов для укрепления энергетического сектора Центральной Азии
10 января 2023 года, Ташкент, Узбекистан
– Сегодня Агентство США по международному развитию (USAID) передало Координационно-диспетчерскому центру (КДЦ) «Энергия» в Ташкенте современное оборудование и программное обеспечение для управления энергетическим сектором на сумму 1,4 миллиона долларов. На официальной церемонии передачи были продемонстрированы новейшие технологии, которые позволят диспетчерам КДЦ «Энергия» отображать актуальную информацию для поддержания энергетического режима региона.
Эти инвестиции повысят способность Центральной Азии управлять и контролировать потоки электроэнергии, чтобы обеспечить стабильность энергосистемы и способствовать расширению возможностей региональной торговли электроэнергией. Также это позволит модернизировать работу КДЦ «Энергия» как регионального системного оператора, перед которым стоит все большее количество задач в связи с интенсивной интеграцией возобновляемых источников энергии (ВИЭ) и внедрением регионального рынка электроэнергии и мощностей в Центральной Азии.
Заместитель министра энергетики Узбекистана Акмал Жуманазаров, посол США в Узбекистане Джонатан Хеник, директор миссии USAID в Узбекистане Дэвид Хоффман и руководитель Координационно-диспетчерского центра «Энергия» Хамидилла Шамсиев открыли церемонию, на которой также присутствовали другие высокопоставленные представители министерства и ключевых заинтересованных сторон энергетического сектора.
В своем выступлении посол Хеник подчеркнул выдающуюся роль Узбекистана в энергетическом секторе региона: «Благодаря своему центральному географическому положению, богатым энергетическим ресурсам и ключевой инфраструктуре, Узбекистан играет жизненно важную роль в регионе. Поскольку энергосистема Центральной Азии расширяется и становится более сложной, для планирования развития энергетического сектора необходимы инновационные решения. Вместе мы создаем основу для устойчивого будущего для решения сложных вызовов энергетического перехода».
Поставка современного и критически необходимого оборудования была осуществлена в рамках флагманского регионального энергетического проекта USAID «Энергетика Центральной Азии» (Power Central Asia). Данный проект с общим бюджетом в 39 миллионов долларов США на пятилетний период направлен на улучшение показателей энергетического сектора, ускорение развития чистой энергетики, а также повышение энергетической безопасности и надежности энергосектора за счет расширения региональных связей и трансграничной торговли электроэнергией. Только благодаря этому проекту USAID привлекло 2,2 миллиарда долларов США в инвестициях в чистую энергетику и на сегодняшний день способствовало установке 2241 мегаватт мощностей чистой энергии по Центральной Азии.
Установка оборудования является важным шагом на пути к созданию более устойчивой и эффективной энергетической среды в Узбекистане и регионе в целом, что соответствует приоритетам высокого уровня, изложенным в совместном заявлении президентов США и всех пяти государств Центральной Азии – Казахстана, Кыргызской Республики, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Как сказано в совместном заявлении стран: «Благодаря программам C5+1, таким как «Энергетика Центральной Азии» USAID, Соединенные Штаты и государства Центральной Азии извлекут экономические выгоды от региональной торговли экологически чистой энергией и будущего c чистой экономикой».
USAID – ведущее в мире агентство международного развития и катализатор достижения результатов в области развития. Для получения дополнительной информации посетите: https://www.usaid.gov/uzbekistan и страницу USAID в Facebook: https://www.facebook.com/USAIDUzbekistan.