Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini import qilishda bojxona to‘lovlarini kechiktirib to‘lashga ruxsat beriladi
• Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini import qilishda bojxona to‘lovlarini kechiktirib to‘lashga ruxsat beriladi
“Qayta tiklanuvchi energiya manbalari asosida energiya ta’minotini tashkil etish sohasini tartibga solish va rivojlantirish to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (13-son, 08.01.2024 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, Bojxona qo‘mitasi tomonidan:
➖ 2024-yil 1-fevralgacha “Yashil energiya” axborot tizimi to‘liq funksional rejimida ishga tushiriladi va Energetika vazirligiga o‘tkazilishi ta’minlanadi;
➖ “Yashil energiya” axborot tizimining uzluksiz ishlashi va kiritilayotgan ma’lumotlarning to‘g‘riligi doimiy nazorat qilinadi.
Quyidagilarga ruxsat beriladi:
- qayta tiklanuvchi energiya manbalari va ularning asbob-uskunalari, xomashyo, butlovchi va ehtiyot qismlarini import qilishda bojxona to‘lovlarini 120 kun muddatga foizlar undirilmagan holda kechiktirib to‘lashga;
- mazkur import qilish faoliyati bilan 3 yildan ortiq davr mobaynida shug‘ullanayotgan, bojxona to‘lovlari bo‘yicha majburiyatlarini o‘z vaqtida bajarib kelgan tadbirkorlarga 6 oy muddatga bojxona to‘lovlarini ta’minlash qo‘llanilmagan holda, bojxona to‘lovlarini bo‘lib to‘lashga.
Bunda tadbirkorlar tomonidan oxirgi 3 yil davomida to‘langan bojxona to‘lovlarining miqdori to‘lov muddati uzaytiriladigan summaning 50 foizidan oshmaydigan miqdorini tashkil etishi lozim.
2024-yil 1-martdan texnik hujjatlarida yoki markirovkasida quyosh elementlarining sifat ko‘rsatkichlarini ifodalovchi “A”, “V”, “S” va “D” tegishli sinfi to‘g‘risidagi axborotlar mavjud bo‘lmagan quyosh panellarini chetdan olib kirish taqiqlanadi.
Quyosh panellari texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga muvofiqligi tasdiqlanishi majburiy bo'lgan mahsulotlar ro‘yxatiga kiritiladi.
Qayta tiklanuvchi energiya manbalari va ularning asbob-uskunalari, xomashyo, butlovchi va ehtiyot qismlarining texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlarga muvofiqligini baholash bo‘yicha sinov laboratoriyasi faoliyati tashkil etiladi.
Import qiluvchilar tomonidan “Yagona darcha” bojxona axborot tizimi orqali “O‘zbekiston ilmiy-sinov va sifat nazorati markazi” DUKning muvofiqlikni baholash organlariga qayta tiklanuvchi energiya manbalari va ularning asbob-uskunalari, xomashyo, butlovchi va ehtiyot qismlarini sertifikatlashtirish uchun ariza yuborish imkoniyati yaratiladi.

При импорте возобновляемых источников энергии допускается отсрочка уплаты таможенных платежей
Принято Постановление Правительства «О регулировании и развитии сферы организации энергоснабжения на основе возобновляемых источников энергии» (№13 от 08.01.2024 года)
Согласно Постановлению, Таможенным комитетом:
➖информационная система «Зеленая энергия» будет запущена до 1 февраля 2024 года в полнофункциональном режиме и передана в Министерство энергетики;
➖будет контролироваться бесперебойная работа информационной системы «Зеленая энергия» и точность вводимой информации.
Разрешается следующее:
- при ввозе возобновляемых источников энергии и их оборудования, сырья, комплектующих и запасных частей уплачивать таможенные пошлины в рассрочку без взимания процентов сроком на 120 дней;
- выплата таможенных платежей в рассрочку в течение 6 месяцев без применения обеспечения таможенных платежей предпринимателями, осуществляющим данную деятельность по импорту в течение более чем 3-летнего периода, своевременно выполняющим свои обязательства по таможенным платежам.
При этом, сумма таможенных платежей, уплаченных предпринимателями за последние 3 года, не должна превышать 50 процентов суммы, для которой будет продлен срок выплаты.
С 1 марта 2024 года будет запрещен ввоз солнечных панелей, техническая документация или маркировка которых не содержит сведений о соответствующем классе «А», «В», «С» и «D», представляющих показатели качества солнечных элементов.
Солнечные панели входят в перечень продукции, для которой обязательным является подтверждение соответствия требованиям нормативных документов в области технического регулирования.
Будет организована деятельность испытательной лаборатории по оценке соответствия возобновляемых источников энергии и их оборудования, сырья, комплектующих и запасных частей нормативным документам в области технического регулирования.
Импортеры через таможенную информационную систему «Единое окно» смогут направлять в органы оценки соответствия ГУП «Узбекский центр научных испытаний и контроля качества» заявки на сертификацию возобновляемых источников энергии и их оборудования, сырья, комплектующих и запасных частей.