Suv va elektr energiyasini tejash loyihasi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Energetika vazirligi hamda Yaponiya-O‘zbekiston yoshlar innovatsion markazi hamkorligida suv va elektr energiyani tejash bo‘yicha ENE Kids loyihasining pilot dasturiga start berildi.
Unda Toshkent shahar va Sirdaryo viloyatidan tanlab olingan 11 ta maktabning 500 nafardan ortiq 7-sinf o‘quvchilari ishtirok etishmoqda.
Ushbu dastur o‘quvchilarga energiya va suvdan unumli foydalanish ko‘nikmalarini shakllantirishga yordam beradi hamda butun mamlakat ko‘lamida qanchalik suv va energiya tejalishi mumkinligini ko‘rsatаdi.
Ta’kidlash joiz, bu kabi tadbirlar yoshlarga energiya resurslaridan unumli foydalanish, tejash orqali ekologik muammolarni yechishda o‘z hissalarini qo‘shishlariga ko‘maklashadi.
Loyiha doirasida yaponiyalik ekspert Yuki Yanagida tomonidan mazkur tajriba-sinov maktablarining o‘qituvchilari uchun treninglar ham tashkil etildi.

Water and electricity saving project
The Ministry of Preschool and School Education of Uzbekistan, the Ministry of Energy, and the Uzbek-Japanese Youth Innovation Center launched the ENE Kids pilot project to save water and electricity.
More than 500 seventh-grade students from 11 selected schools in Tashkent city and Syrdarya region are participating in the project.
The project helps develop children’s skills in efficient energy and water use and demonstrates the benefits of saving resources throughout the country.
It is worth noting that such initiatives encourage the younger generation to contribute to solving environmental problems.
As part of the project, Japanese expert Yuki Yanagida organized trainings for teachers of experimental schools.