Suv va elektr energiyasini tejash loyihasi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Energetika vazirligi hamda Yaponiya-O‘zbekiston yoshlar innovatsion markazi hamkorligida suv va elektr energiyani tejash bo‘yicha ENE Kids loyihasining pilot dasturiga start berildi.
Unda Toshkent shahar va Sirdaryo viloyatidan tanlab olingan 11 ta maktabning 500 nafardan ortiq 7-sinf o‘quvchilari ishtirok etishmoqda.
Ushbu dastur o‘quvchilarga energiya va suvdan unumli foydalanish ko‘nikmalarini shakllantirishga yordam beradi hamda butun mamlakat ko‘lamida qanchalik suv va energiya tejalishi mumkinligini ko‘rsatаdi.
Ta’kidlash joiz, bu kabi tadbirlar yoshlarga energiya resurslaridan unumli foydalanish, tejash orqali ekologik muammolarni yechishda o‘z hissalarini qo‘shishlariga ko‘maklashadi.
Loyiha doirasida yaponiyalik ekspert Yuki Yanagida tomonidan mazkur tajriba-sinov maktablarining o‘qituvchilari uchun treninglar ham tashkil etildi.

Проект по экономии воды и электроэнергии
Министерство дошкольного и школьного образования Узбекистана совместно с Министерством энергетики и Узбекско-японским молодежным центром инноваций запустило пилотный проект ENE Kids по экономии воды и электроэнергии.
В нем принимают участие более 500 учащихся седьмых классов из 11 отобранных школ города Ташкента и Сырдарьинской области.
Проект помогает развить у детей навыки эффективного использования энергии и воды и показывает выгоду от экономии ресурсов в масштабах всей страны.
Стоит отметить, что подобные инициативы способствуют тому, что молодое поколение вносит свой вклад в решение экологических проблем.
В рамках проекта японским экспертом Юки Янагидой были организованы тренинги для преподавателей экспериментальных школ.