VARSHAVA, 17-yanvar. /"Dunyo" AA/. Polshaning "PAP" davlat axborot agentligi O'zbekistonda qayta tiklanadigan energiya manbalari bo'yicha yirik loyiha ishga tushirilgani haqidagi maqola e'lon qildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Unda qayd etilishicha, O'zbekistonda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanish bo'yicha ilg'or loyiha doirasida 3 GVt dan ortiq shartnomalarga ega quyosh energiyasi monitoringi tizimlarining yirik yetkazib beruvchisi "Arctech" 2023-yil 27-dekabrda SkyWings bir o'qli trekerlarini ishga tushirdi va bu umumiy quvvati 1 GVt bo'lgan China Energy Engineyering Group (CEYEC) quyosh elektr stansiyasi loyihasining birinchi bosqichi hisoblanadi.
«Qayta tiklanadigan energiya salohiyatining 97 foizini qoplaydigan ulkan quyosh energetika resurslariga ega O'zbekiston 2050 yilgacha uglerod neytralligiga erishishga qaratilgan yirik energiya o'tish strategiyasini birinchilardan bo'lib amalga oshirmoqda. O'zbekistonning infratuzilmani rivojlantirish bo'yicha asosiy hamkori bo'lgan CEYEC loyihasi, 8,1 milliard AQSH dollaridan ortiq "yashil" investitsiyalari bilan qayta tiklanadigan energiya sohasida inqilobiy yutuqlarning yangi davrini boshlab bermoqda», - deyiladi maqolada.
Nashrda ma'lum qilinishicha, CEYEC loyihasi Markaziy Osiyodagi eng yirik quyosh elektr stansiyasi loyihasi sifatida ulkan yutuqdir. 1 GVt quvvatga ega loyiha to'liq ishga tushirilgach, yiliga 2,4 milliard kVt/soat quvvat ishlab chiqaradi va 1600 ta yangi ish o'rni yaratiladi.
«Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etgan quyosh va shamol elektr stansiyalarini tarmoqqa ulashga bag'ishlangan marosim O'zbekistonning "Arctech" kabi hamkorlarning yechimlaridan foydalangan holda energiya almashinuvini rivojlantirish va quyosh energiyasining ulkan salohiyatidan to'g'ri foydalanishga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi», - deyiladi nashrda.
Mamlakat iqtisodiyoti ochiqlik sari davom etar ekan, CEYEC kabi Xitoy kompaniyalari qayta tiklanadigan energiya salohiyatini rivojlantirishni qo'llab-quvvatlashda tobora muhim rol o'ynamoqda. Quyosh energiyasi resurslarining boyligi tufayli texnologiyalar transferi va ishchi kuchini tayyorlash kabi yo'nalishlarda hamkorlik barqaror kelajak uchun yo'l ochadi.
«Ushbu innovatsion loyiha Xitoy va Markaziy Osiyo o'rtasida «Bir makon, bir yo'l» tashabbusi doirasida "yashil" infratuzilmani yaratish bo'yicha hamkorlikni mustahkamlash ramzi hisoblanadi. Xitoy korxonalari O'zbekistonning energetika sohasini isloh qilish bo'yicha ulkan rejalarini amalga oshirishni jadallashtirish uchun tajriba, texnologiya va sarmoyalarni almashishga tayyor», - deb yozgan "PAP".

Запуск фотоэлектрического проекта в Узбекистане в фокусе внимания СМИ Польши
ВАРШАВА, 17 января. /ИА «Дунё»/. На сайте государственного Польского агентства печати «PAP» опубликована статья о запуске в Узбекистане крупного проекта в сфере возобновляемой энергетики, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ней отмечается, что в рамках новаторского проекта по возобновляемым источникам энергии в Узбекистане компания «Arctech», крупнейший поставщик систем мониторинга солнечной энергии с контрактами мощностью более 3 ГВт 27 декабря 2023 года запустила одноосные трекеры SkyWings, начав первую фазу фотоэлектрического проекта China Energy Engineering Group (CEEC) общей мощностью 1 ГВт.
«Обладая огромными ресурсами солнечной энергии, которые на 97% удовлетворяют потенциал возобновляемых источников энергии, Узбекистан является пионером амбициозной стратегии энергетического перехода, направленной на достижение углеродной нейтральности к 2050 году. Проект CEEC, главного партнера Узбекистана по развитию инфраструктуры с более чем 8,1 миллиарда долларов США в виде "зеленых" инвестиций, открывает новую эру революционных достижений в области возобновляемых источников энергии», - говорится в статье.
Проект CEEC представляет собой монументальный прорыв как крупнейшая фотоэлектрическая установка в Центральной Азии. При полной эксплуатации проект мощностью 1 ГВт будет генерировать 2,4 миллиарда кВтч в год, создавая при этом 1600 новых рабочих мест.
Сообщается, что церемония подключения к сети, на которой присутствовал Президент Шавкат Мирзиёев, подтвердила приверженность Узбекистана продвижению энергетического перехода и использованию огромного потенциала солнечной энергии, используя при этом решения таких партнеров, как «Arctech».
«Поскольку экономика страны продолжает становиться открытой, китайские компании, такие как CEEC, играют все более важную роль в поддержке развития потенциала возобновляемых источников энергии. Благодаря богатству ресурсов солнечной энергии сотрудничество в таких областях, как передача технологий и обучение персонала, прокладывает путь к более устойчивому будущему в ближайшие десятилетия», - говорится в статье.
Подчеркивается, что этот новаторский проект символизирует укрепление сотрудничества между Китаем и Центральной Азией в создании зеленой инфраструктуры в рамках инициативы «Один пояс, один путь». Китайские предприятия готовы делиться опытом, технологиями и инвестициями для ускорения реализации амбициозных планов Узбекистана по трансформации энергетики.