Buxoro viloyatida barpo etilayotgan 2 ta shamol elektr stansiyasi uchun 73 ta turbina oʻrnatib boʻlindi
• Buxoro viloyatida barpo etilayotgan 2 ta shamol elektr stansiyasi uchun 73 ta turbina oʻrnatib boʻlindi
Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi tomonidan Buxoro viloyatining Peshku va Gʻijduvon tumanlarida har birining quvvati 500 MVtdan boʻlgan 2 ta (jami 1000 MVt) shamol elektr stansiyasi qurilmoqda.
Mazkur loyihalar doirasida “Envision” kompaniyasining (Xitoy) har birining quvvati 6,5 MVtdan boʻlgan shamol turbinalari oʻrnatilyapti. Hozirgi kunga qadar jami quvvati 474,5 MVtga teng boʻlgan 73 ta shamol turbinasi oʻrnatib boʻlindi.
Har bir turbina minorasining balandligi 100 metr, shamol parraklarining har biri esa 84 metrni tashkil qiladi.
Maʼlumot uchun, ushbu yirik loyihalar doirasida jami 158 ta mana shunday shamol turbinalari oʻrnatiladi.
Mazkur elektr stansiyalarining dastlabki 400 MVt quvvati 2024-yil yakuniga qadar ishga tushiriladi.
Stansiyalar toʻliq ishga tushirilgach, yiliga 3 mlrd 600 mln kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. Buning natijasida yiliga 1 mlrd 100 mln kubometr tabiiy gaz tejalishiga erishiladi hamda atmosferaga 1 mln 500 ming tonna zararli gazlar chiqishining oldi olinadi.
Shuningdek, ushbu loyihalar doirasida uzunligi 260 kilometr boʻlgan 500 kV kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari va 2 ta 500 kV kuchlanishli ochiq taqsimlash uskunalari quriladi.
Mazkur elektr uzatish tarmoqlari energetika tizimining shimoli-gʻarbiy (Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyati) hamda janubi-gʻarbiy (Buxoro va Navoiy viloyatlari) qismlarining bogʻlanishini mustahkamlaydi.
Eslatib oʻtamiz, Navoiy viloyatining Tomdi tumanida ham 500 MVt quvvatli shamol elektr stansiyasi qurilyapti va uning ishga tushirilgan dastlabki quvvatlari hozirgi kunda “yashil” energiya ishlab chiqarmoqda.

Установлены 73 турбины на 2 строящихся ветряных электростанциях в Бухарской области
Компанией «ACWA Power» из Саудовской Аравии реализуются проекты по строительству 2-х ветряных электростанций мощностью по 500 МВт каждая (всего 1000 МВт) в Пешкунском и Гиждуванском районах Бухарской области.
В рамках данного проекта устанавливаются ветряные турбины компании «Envision» (Китай), мощностью 6,5 МВт каждая. На сегодняшний день установлены 73 турбины общей мощностью 474,5 МВт.
Высота каждой турбинной башни составляет — 100 метров, а длина каждой лопасти — 84 метра.
Для информации: всего в рамках данного проекта будут установлены 158 таких же ветряных турбин.
Первые 400 МВт мощности данных электростанций будут введены в эксплуатацию до конца 2024 года.
В результате полного ввода в эксплуатацию ветряных электростанций, в год будет производиться 3 миллиарда 600 миллионов кВтч электроэнергии. Что позволит ежегодно сэкономить 1 миллиард 100 миллионов кубометров природного газа и предотвращению выбросов в атмосферу 1 миллиона 500 тысяч тонн вредных газов.
Помимо этого, в рамках проекта будут построены 260 км воздушных линий электропередач, напряжением 500 кВ и 2 открытых распределительных устройств в 500 кВ.
Необходимо отметить, что данные сети электропередачи позволит повысить надежность соединений между северо-западной (Республика Каракалпакстан и Хорезмская область) и юго-западной (Бухара и Навоийская области) частей энергосистемы Республики Узбекистан.
Напоминаем, что в Томдинском районе Навоийской области строится ветроэлектростанция мощностью 500 МВт, её первые мощности, введенные в эксплуатацию в декабре 2023 года производят «зеленую» энергию.