Qayd etilganidek, xitoylik investorlar bilan hamkorlikda jami 1,7 milliard dollarlik 26 ta loyiha ustida ish borilmoqda. Ular energetika, elektrotexnika, mashinasozlik, to‘qimachilik, qurilish materiallari, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, ta’lim va infratuzilma kabi muhim sohalarga taalluqlidir.
Masalan, mini gidro elektr stansiyalar, uy-joy va ko‘ngilochar maskanlar qurish, elektrobuslar va ular uchun akkumulyatorlar, keramogranit hamda beton panellar, dori vositalari ishlab chiqarish, gilos va rezavor mevalar yetishtirish kabi loyihalar ko‘plab ish o‘rinlari, iqtisodiy samaradorligi bilan xalqimizga katta manfaat keltiradi.

Президент ознакомился с презентацией крупных проектов, которые планируется реализовать в Андижанской области
• Президент ознакомился с презентацией крупных проектов, которые планируется реализовать в Андижанской области
Отмечено, что в сотрудничестве с китайскими инвесторами ведется работа над 26 проектами на общую сумму 1,7 миллиарда долларов. Они охватывают такие важные секторы, как энергетика, электротехника, машиностроение, текстильное производство, строительные материалы, фармацевтика, сельское хозяйство, образование и инфраструктура.
Речь идет о строительстве мини-гидроэлектростанций, жилья и мест отдыха, производстве электробусов и аккумуляторов к ним, керамогранита и бетонных панелей, лекарственных средств, выращивании черешни, ягод и других проектах, которые окажут большой экономический эффект и создадут множество рабочих мест.