Suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etganlar davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi
Qonunchilikka ko‘ra, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning quyidagi tartibi belgilangan:
➖tijorat banklari kreditlarining garov ta’minoti 50 foizgacha, biroq 2,5 milliard so‘mdan ortiq bo‘lmagan miqdorda Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi kafilligi asosida ta’minlanadi;
➖tijorat banklarining milliy valyutada ajratiladigan, foiz stavkasi Markaziy bank asosiy stavkasining 1,5 baravaridan oshmagan kreditlari bo‘yicha foiz stavkasining asosiy stavkadan oshgan, biroq asosiy stavkaning 30 foizidan ko‘p bo‘lmagan qismini qoplash uchun Jamg‘arma hisobidan kompensasiya taqdim etiladi.

Лица, внедряющие водосберегающие технологии, получают государственную поддержку
Законодательством установлен порядок государственной поддержки внедрения водосберегающих технологий при выращивании сельскохозяйственной продукции, в соответствии с которым:
➖до 50 процентов залогового обеспечения кредитов коммерческих банков, но в размере, не превышающем 2,5 миллиарда сумов, обеспечивается на основе поручительства Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности;
➖на покрытие части процентной ставки, превышающей основную ставку, но не превышающей 30-процентов основной ставки по кредитам, выделяемым коммерческими банками в национальной валюте, процентная ставка которых не превышает 1,5-кратного размера основной ставки Центрального банка, предоставляется компенсация за счет средств Фонда.