«ЎЗАТОМ» АГЕНТЛИГИДА ФРАНЦИЯ РЕСПУБЛИКАСИ ЭЛЧИХОНАСИ ДЕЛЕГАЦИЯСИ БИЛАН УЧРАШУВ БЎЛИБ ЎТДИ
2020 йил 17 январда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Атом энергетикасини ривожлантириш агентлигида («Ўзатом» агентлиги) Франциянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Изабель Сервоз-Галлуччи раҳбарлигидаги Франция элчихонаси делегацияси ва Россия Федерациясидаги Франция элчихонасининг Атом энергияси бўйича минтақавий маслаҳатчиси ҳамда Ўзбекистондаги вакили Александр Горбачев билан Франция Республикаси элчихонаси делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Франция томони «Атом энергиясидан тинч мақсадда фойдаланиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг қабул қилинганини ижобий баҳолади. Таъкидландики, аҳолининг хавфсизлигини таъминлаш ва жамоатчилик назорати шаффофлигини оширишга алоҳида эътибор қаратилган ушбу қонун барча халқаро меъёрларга тўла мос келади.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон делегациясининг Францияга ташрифи давомида эришилган икки томонлама келишувлар, шунингдек француз компаниялари билан ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунинг билан бирга, мамлакатимизда Ўзбекистон Республикаси Геология ва минерал ресурслар давлат қўмитаси иштирокида Франциянинг “Orano Mining S.A.” компанияси билан уран қидириш ва қазиш бўйича қўшма корхона таъсис этилгани, “Assystem” компанияси билан ҳамкорликда барча турдаги электр тармоқлари ва энергетика объектларини инновацион технологиялар қўлланган ҳолда лойиҳалаштиришга ихтисослашган «Uzenergoengineering–Assystem» қўшма корхонаси ташкил этилгани қайд этилди.
Икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш доирасида Ўзбекистон томони нергетик соҳа бўйича ускуналар ишлаб чиқариш бўйича Франциянинг йирик компаниялари билан қалин алоқалар ўрнатиш ва уларни бу ишга жалб этиб, уларни саноат кооперацияси йўли билан ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришни жадаллаштириш таклифини билдирди. Бундан ташқари, учрашувда Ўзбекистон Республикаси делегациясининг 2020 йил 21-24 январь кунлари Парижга ташрифи давомида Франциянинг атом соҳаси бўйича маҳсулотлари тақдимотини ўтказиш таклиф қилинди.
Учрашувда шунингдек, кадрлар тайёрлаш соҳасидаги ҳамкорлик, атом энергетикаси соҳасидаги мутахассисларнинг профессионал салоҳияти, атом энергетикасидан фойдаланиш соҳаси бўйича асосий халқаро ҳужжатларни ратификация қилиш каби Ўзбекистондаги мавжуд қонунчилик асослари ва меъёри ҳолатларга доир масалалар кўриб чиқилди.

UZATOM AGENCY HOLDS MEETING WITH DELEGATION OF THE EMBASSY OF FRANCE
On 17 January 2020 the Agency for the Development of Nuclear Energy under the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan (Uzatom Agency) met with a delegation of the French Embassy.
The French delegation noted Uzbekistan’s adoption of the law on nuclear energy use for peaceful purposes. It was noted the law complied with all international best practice where safety of the general public population and overall transparency is concerned.
Attendees also discussed bilateral agreements reached following the visit of the Uzbek delegation to France in September 2019 and commercial relationships established with French companies.
It was also noted that Uzbekistan has established a joint venture with the participation of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Geology and Mineral Resources, and the French company Orano Mining S. A., for the exploration and production of uranium. The joint venture Uzenergoengineering–Assystem in the energy sector was also noted. Assystem is a specialist in the design of electric grids and energy facilities using innovative technologies.
To develop bilateral relations further, the Uzbek delegation was invited to consider closer ties with the largest French manufacturers of equipment for the energy industry and inviting them to Uzbekistan to accelerate production localisation and industrial cooperation.
It was proposed that a presentation and demonstration of products of the French nuclear industry be organized for 21-24 January 2020, during a visit of the delegation of the Republic of Uzbekistan to Paris.
The current state of legislation and regulations in Uzbekistan was also discussed, as was cooperation in training nuclear energy personnel plus the ratification of major international legal acts in the field of nuclear energy use.