Ҳурматли тадбиркорлар!
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 1 февралдаги “Ўзбекистон Республикаси ёқилғи-энергетика тармоғини бошқариш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5646-сон Фармони билан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Электр энергетикада назорат бўйича давлат инспекцияси (“Ўздавэнергоназорат” инспекцияси) негизида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ҳузурида Электр энергетикада назорат инспекцияси (Ўзэнергоинспекция) ташкил этилган.
Ушбу инспекциянинг асосий вазифаларидан бири, бу юридик ва жисмоний шахслар (аҳолидан ташқари) томонидан электр энергиясини ишлаб чиқариш, ўзатиш, тақсимлаш ва истеъмол қилиш соҳасида норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳамда техник қоидалар ва нормалар талабларига риоя қилиниши устидан давлат назоратини амалга оширишдан иборат.
Ўз вазифаларини амалга ошириш доирасида Ўзэнергоинспекция бир қатор давлат хизматларини амалга оширади. Жумладан, электр энергияси истеъмолчилари учун электр таъминоти лойиҳасини келишиш, электр энергияси истеъмолчилари электр қурилмаларининг тайёрлигини аниқлаш ва кейинчалик истеъмолчилар электр қурилмаларини электр тармоғига улаш тўғрисидаги далолатномани имзолаш каби хизматларни амалга оширади.
Ўзэнергоинспекция томонидан тадбиркорлик субъектларининг текширувлари, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил билан келишган ҳолда, фақат уларнинг электр қурилмалари амалдаги техник эксплуатация қилиш ва хавфсизлик техникаси қоидалари нормаларига мувофиқлиги доирасида амалга оширилади.
Ўзэнергоинспекция ўз ваколати доирасида, тадбиркорлик субъектлари билан ишлаш услубига янгича ёндашган ҳолда, уларнинг фаолиятини самарали ташкил этиш ҳамда енгиллаштиришга қаратилган таклиф ва мурожаатларни чуқур ўрганиб, уларни амалга оширишда ўз тавсиялари билан кўмаклашади. Хусусан:
реактив энергияни компенсация қилиш билан боғлиқ ишларни ташкил этиш;
электр қурилмаларни электр тармоқларига улаш бўйича технологик таҳлиллар ўтказиш;
электр таъминоти корхонаси томонидан берилган техник шартларнинг қонун ҳужжатлари талабларига мувофиқлиги юзасидан таҳлил қилиш;
электр таъминоти шартномаларини тузишда амалий ёрдам кўрсатиш ва уларнинг қонунчиликка мувофиқлигини таҳлил этиш;
электр таъминотининг жорий ҳолатини таҳлил қилиш;
низоли вазиятларни ўзганиб чиқиб, хулоса бериш;
тадбиркорлик субъектларининг раҳбар ходимлари ва мутахассислари малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш каби хизматларни кўрсатиши мумкин. Шунингдек, ҳар бир тадбиркор ва таъминотчи ўртасида юзага келган муаммоларга холисона ечим топиш, уларга зарур қулайликлар яратишда кўмаклашувчи ҳамкор бўлишга ҳам энг устувор вазифалардан бири сифатида қаралади.
2019 йилда инспекция томонидан тадбиркорлик субъектлари раҳбарлари ва мутахассислари иштирокида энергия самарадорлиги ва тежамкорлиги, энергия ресурсларидан оқилона фойдаланиш мавзуларида бир қатор семинар машғулотлари ўтказилди. Жумладан, ташкил этилган 221 дан зиёд ана шундай семинарда электр жиҳозлари ва қурилмаларидан хавфсиз фойдаланиш бўйича тавсиялар берилди. Зарур ахборот-плакатлар нашр этилиб, тарқатилди. Шунингдек, ижтимоий тармоқ ва сайтларда расмий саҳифа ҳамда каналлар ташкил этилди. Уларда муҳим ахборот ва янгиликлар мунтазам равишда эълон қилиб борилмоқда.
Истеъмолчилар соҳа бўйича саволларига жавоб олиши учун energoWIKI мобиль иловаси ишга туширилди ва маълумотлар базаси тизимли равишда такомиллаштириб борилмоқда. Бу албатта, ушбу соҳада ҳуқуқий базанинг яратилиши истеъмолчиларнинг манфаатларини ҳар томонлама ҳимоя қилишда ҳамда уларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишни тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва керакли кўрсатмаларга эга бўлишда муҳим аҳамият касб этади.
Бу, ўз навбатида, кичик бизнес ва тадбиркорлик субъектлари олдидаги долзарб муаммоларни ҳал қилишда Ўзэнергоинспекция ҳам четда турмасдан, мавжуд масалаларни ечишда доимо уларнинг ҳамкори бўлишида катта аҳамият касб этади.
Дарҳақиқат, бугунги куннинг долзарб масалаларидан бири ҳисобланган коррупцияга қарши кескин кураш олиб борилмоқда. Унинг йўлига қатъий тўсиқ қўйиш эртанги кунимизнинг фаровонлигига, халқимизнинг давлатимиздан рози бўлиб яшашида ҳал қилувчи роллардан бирини ўйнайди. Шундай экан, истеъмолчилар томонидан соҳада коррупция аломатлари ва ҳар қандай қоидабузилишлар кузатилганда тезкор мурожаат қилиш учун “ишонч телефони” (71 233-02-86) фаолияти йўлга қўйилган.
Ўзэнергоинспекция томонидан тадбиркорларга яна қандай амалий ёрдам ва хизматлар кўрсатилиши лозим деб ҳисоблайсиз?
Таклифларингизни evuzenergoinspeksiya@umail.uz электрон почтамиз ёки телеграм ижтимоий тармоғидаги қуйидаги манзилимизга юборишингизни сўраймиз: t.me/Energoinspeksiya.

УВАЖАЕМЫЕ ПРЕДПРИНИМАТЕЛИ!
Указом Президента Республики Узбекистан от 1 февраля 2019 года №УП-5646 «О мерах по коренному совершенствованию системы управления топливно-энергетической отраслью Республики Узбекистан» на базе Государственной инспекции по надзору в электроэнергетике («Уздавэнергоназорат» при Кабинете Министров Республики Узбекистан) была образована Инспекция по контролю в электроэнергетике («Узэнергоинспекция») при Министерстве энергетики Республики Узбекистан.
Одна из основных задач данной испекции заключается в осуществлении государственного контроля за соблюдением требований нормативно-правовых актов, технических правил и норм в сфере производства, передачи, распределения и потребления электроэнергии юридическими и физическими лицами (кроме населения).
В рамках выполнения своих задач, «Узэнергоинспекция» реализует ряд государственных услуг. В частности, для потребителей электроэнергии представляются такие услуги, как: согласование проекта энергоснабжения, определение готовности электрических устройств потребителей электроэнергии,  подписание актов о подключении электрических устройств потребителей к электросети.
Проверка субъектов предпринимательства «Узэнергоинспекцией» осуществляется при согласовании с Уполномоченным при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, только в рамках соответствия их электрических устройств нормам технической эксплуатации и техники безопасности.
«Узэнергоинспекцией» в рамках своих полномочий, при применении нового подхода к работе с субъектами предпринимательства, глубоко изучаются предложения и обращения, направленные на эффективную организацию и упрощение их деятельности, оказывается содействие в их реализации.
В частности, могут быть представлены следующие виды услуг:
организация работы, связанной с компенсацией реактивной энергии;
проведение технических анализов по подключению электрических устройств к электрическим сетям;
анализ соответствия технических условий, представленных предприятием энергоснабжения, требованиям законодательных актов;
оказание практического содействия в заключении договоров энергоснабжения и анализ их соответствия законодательству;
анализ текущего состояния электроснабжения;
изучение спорных ситуаций и подготовка заключений;
повышение квалификации и переподготовка руководящих работников и специалистов субъектов предпринимательства.
Вместе с тем, еще одной приоритетной задачей является поиск объективного решения проблем, возникающих между предпринимателем и поставщиком электроэнергии, оказание содействия в создании для них необходимых условий.
В 2019 году с участием руководителей субъектов предпринимательства и специалистов проведен ряд семинаров на тему энергоэффективности, энергосбережения и рационального использования энергии. В частности, в ходе проведенных более 220 таких семинаров были даны рекомендации по безопасному использованию электрических устройств и оборудования. Были напечатаны и розданы необходимые информационные плакаты. Также открыты официальные страницы в социальных сетях и сайтах, где регулярно размещаются важные сообщения и новости.
Для получения потребителями ответов на свои вопросы, по отрасли запущено мобильное приложение energoWIKI и постоянно совершенствуется база данных. Все это играет важную роль для всесторонней защиты интересов потребителей, в создании нормативно-правовых актов, упорядочивающих защиту их прав.
Это в свою очередь, предполагает, чтобы «Узэнергоинспекция» не остается в стороне от решения актуальных проблем субъектов малого бизнеса и предпринимательства, являясь их партнером в решении имеющихся проблем.
В настоящее время ведется жесткая борьба с коррупцией, являющейся одной из актуальных проблем сегодняшнего дня. Обеспечение надежного заслона на ее пути играет решающую роль в обеспечении нашего благополучия в будущем, гармоничного развития государства и общества. В связи с этим, налажена деятельность «телефона доверия» для обращения граждан в случае выявления признаков коррупции и любых правонарушений (71 233-02-86).
Уважаемые предприниматели!
Как вы считаете, какие именно виды практической помощи и услуг должны предоставляться предпринимателям «Узэнергоинспекцией»?
Отправляйте ваши ответы на нашу электронную почту evuzenergoinspeksiya@umail.uz или по следующему адресу в социальной сети:  t.me/Energoinspeksiya.