Hukumat qarori (515-son, 29.09.2023-y.) bilan “Yashil energiya” sertifikatlarini berish va muomalaga kiritish tartibi toʻgʻrisida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizomga koʻra, sertifikatlarni hisobga olish, savdosini tashkil qilish hamda monitoringini yuritish ishlari emitent nomidan “Yashil iqtisodiyot loyihalari markazi” loyiha ofisi tomonidan amalga oshiriladi.
“Yashil energiya” sertifikati birja savdolariga registrant tomonidan standart lotlar asosida sotuvga qoʻyiladi.
Savdo sessiyasida sotiladigan bir “yashil energiya” sertifikatining loti 1000 kVt/soat miqdorida belgilanadi.
Muayyan davr davomida qayta tiklanuvchi energiya manbalarida ishlab chiqarilgan va elektr tarmogʻiga uzatilgan tegishli miqdordagi MVt/soat elektr energiyasi uchun sertifikatlar faqat bir marta beriladi.
Sertifikatning amal qilish muddati chegaralanmaydi.
Registrant va emitent oʻrtasida sertifikat chiqarishning standart shartlari toʻgʻrisida shartnoma tuziladi.
Registrant platformada roʻyxatdan oʻtish uchun quyidagi hujjatlarni I-REC (Xalqaro qayta tiklanuvchi energiya manbalarini sertifikatlash tashkiloti) bosh ofisiga emitent orqali yuborish toʻgʻrisida murojaat yuboradi:
▫️Sertifikat chiqarishning standart shartlari toʻgʻrisidagi shartnomaning nusxasi;
▫️oxirgi 12 oylik buxgalteriya balansi va tashqi audit xulosasi (audit qilingan boʻlsa);
▫️CSD01 shaklidagi toʻldirilgan va imzolangan soʻrovnoma (korxonaning umumiy, rahbariyat va aksiyadorlar toʻgʻrisidagi hamda aloqa maʼlumotlari).
Generatsiya obyektini roʻyxatga olish uchun registrant tomonidan emitentga quyidagi miqdordagi bir martalik yigʻim amalga oshirilayotgan sanadagi Markaziy bankning rasmiy valyuta kursi boʻyicha milliy valyutada undiriladi:
quvvati 3 MVtgacha boʻlgan generatsiya obyektlari uchun – 500 Yevro miqdorida;
quvvati 3 MVtdan katta boʻlgan generatsiya obyektlari uchun – 1 000 Yevro miqdorida.
Roʻyxatdan oʻtuvchining arizasi yigʻim undirilgandan soʻng emitent tomonidan 5 ish kuni ichida koʻrib chiqiladi, roʻyxatdan oʻtkaziladi va generatsiya obyekti platformaga kiritiladi.
Generatsiya obyekti platformada boʻlish muddati 5 yilni tashkil etadi, ushbu muddat tugagandan soʻng generatsiya obyektni qayta roʻyxatga olish talab etiladi.

Новости законодательства: Установлен порядок выдачи сертификата «Зеленая энергия»
Постановлением Правительства (№515 от 29.09.2023 года) утверждено Положение «О порядке выдачи и ввода в обращение сертификатов «Зеленая энергия».
Согласно Положению, учет, организация продаж и мониторинг сертификатов осуществляется от имени эмитента проектным офисом «Центр проектов зеленой экономики».
Сертификат «Зеленая энергия» выставляется на биржевые торги регистрантом на основе стандартных лотов.
Лот одного сертификата «Зеленая энергия», который продается в торговой сессии, устанавливается в размере 1000 кВтч.
Сертификаты выдаются только один раз на соответствующее количество МВтч электроэнергии, произведенной на возобновляемых источниках энергии и переданной в электрическую сеть в течение определенного периода.
Срок действия сертификата не ограничен.
Между регистрантом и эмитентом заключается договор о стандартных условиях выпуска сертификата.
Регистрант направляет заявку на регистрацию на платформе в головной офис I-REC (международная организация по сертификации возобновляемых источников энергии) через эмитента со следующими документами:
▫️копия договора о стандартных условиях выпуска Сертификата;
▫️баланс за последние 12 месяцев и заключение внешнего аудита (при проведении аудита);
▫️ заполненная и подписанная Анкета по форме CSD01 (общие сведения о предприятии, руководстве и акционерах, а также контактная информация).
За регистрацию объекта генерации с регистранта взимается единовременный сбор в национальной валюте по официальному обменному курсу Центрального банка на дату осуществления платежа в следующих размерах:
для объекта генерации мощностью до 3 МВт – в размере 500 евро;
для объекта генерации мощностью более 3 МВт – в размере 1 000 евро.
Заявление регистрируемого рассматривается эмитентом в течение 5 рабочих дней после взимания сбора, затем оно регистрируется, далее объект генерации вводится на платформу.
Срок нахождения объекта генерации на платформе составляет 5 лет, по истечении данного срока требуется перерегистрация объекта генерации.