“2024-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘gЇrisida”gi Prezident Qarori (PQ-113-son, 04.03.2024 y.) qabul qilindi
• “2024-yilgi Navro‘z umumxalq bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘gЇrisida”gi Prezident Qarori (PQ-113-son, 04.03.2024 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, 2024-yilgi Navro‘z umumxalq bayrami mamlakatimizda “Olam nurga to‘lsin sen bilan, Navro‘z!” degan bosh g‘oya asosida umumxalq sayillari shaklida ko‘tarinki ruh va yuqori darajada keng nishonlanadi.
Navro‘z umumxalq bayramini yuqori saviyada tashkil etish uchun quyidagilarga alohida e'tibor qaratiladi, jumladan:
- Toshkent shahridagi “Yangi O‘zbekiston” majmuasida alohida dastur asosida xalq sayillarini tashkil etishga;
- Bu yilgi Navro‘z bayrami muqaddas Ramazon oyida nishonlanishini inobatga olib, keksa avlod vakillarini, xususan, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat fronti faxriylarini har tomonlama e'zozlash, “Mehribonlik”, “Saxovat” va “Muruvvat” uylarida yashayotgan shaxslar, ijtimoiy himoya daftarlariga kiritilgan hamda ko‘makka muhtoj insonlarning holidan xabar olish, ular uchun dasturxonlar tashkil etish hamda turli xayriya tadbirlarini amalga oshirishga;
- “Yashil makon” umummilliy loyihasida belgilangan tadbirlarni amalga oshirish, Navro‘z bayrami arafasida respublikamizning barcha hududlarida, ko‘cha, mahalla, tuman va shaharlarda obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish ishlariga qaratilgan umumxalq hasharlarini o‘tkazishga.

Принято Постановление Президента «О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2024 году» (ПП №113 от 04.03.2024 года).
• Принято Постановление Президента «О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2024 году» (ПП №113 от 04.03.2024 года).
Согласно Постановлению, всенародный праздник Навруз в 2024 году в стране будет широко отмечен как всенародные гулянья – сайиль в приподнятом настроении и на высоком уровне под девизом: «С тобой, Навруз, мир светом озарится!».
Для организации всенародного праздника Навруз на высоком уровне особое внимание будет уделено, в том числе:
- организации народных гуляний на основе отдельной программы в комплексе «Янги Узбекистон» в городе Ташкенте;
- принимая во внимание, что в этом году праздник Навруз отмечается в священный месяц Рамазан, оказанию всестороннего уважения и почтения представителям старшего поколения, в частности, участникам Второй мировой войны и ветеранам трудового фронта, заботы и внимания лицам, проживающим в домах «Мехрибонлик», «Мурувват» и «Саховат», внесенным в социальные тетради и всем нуждающимся в поддержке, организации для них дастарханов и проведению разных благотворительных мероприятий;
- реализации в преддверии праздника Навруз мероприятий, предусмотренных общенациональным проектом «Яшил макон», проведению всенародного хашара, направленного на благоустройство и озеленение во всех регионах нашей республики, на каждой улице, в каждой махалле, районах и городах.