ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ ВА «ГАЗПРОМ» ҚЎШМА ЛОЙИҲАЛАР, КАДРЛАР ТАЙЁРЛАШНИ ВА БОШҚА МАСАЛАЛАРНИ МУҲОКАМА ҚИЛДИ
• ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ ВА «ГАЗПРОМ» ҚЎШМА ЛОЙИҲАЛАР, КАДРЛАР ТАЙЁРЛАШНИ ВА БОШҚА МАСАЛАЛАРНИ МУҲОКАМА ҚИЛДИ
Бугун, 29 январь куни Энергетика вазирлигида «Газпром» ОАЖ раис ўринбосари Виталий Маркелов бошчилигидаги делегацияси билан музакаралар бўлиб ўтди.
Учрашув давомида «Ўзбекнефтегаз» АЖ ва «Газпром» ОАЖ ўртасида қўшма нефт-газ лойиҳалари бўйича аввал эришилган келишувлар, шу жумладан Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикасининг Устюрт минтақасидаги Жел конини маҳсулот тақсимотига оид битим шартлари асосида ўзлаштириш тўғрисида»ги қарорининг амалга оширилиши муҳокама қилинди.
Мазкур қарор доирасида, 2019 йил сентябрида «Жел конини МТБ шартлари асосида ўзлаштириш» бўйича Техник топшириқ (ТТ) келишилган, сўнгра «ЎзЛИТИнефтгаз» АЖ томонидан ушбу лойиҳа ишлаб чиқилган ва 2020 йил 14 январда «Ўзбекнефтегаз» АЖ Соҳа илмий-техник кенгашининг  лойиҳанинг ТИА бўйича ТТ ни кўриб чиқиш бўйича йиғилиши ўтказилди.
Учрашувда таъкидланганидек, Ўзбекистон томонидан 2 йил давомида «Газпром» ОАЖ мутахассислари 5 та блок бўйича геологик материаллар ўрганиб чиқилган. Жумладан, Чегара-Тагман, Чинабод, Узункуин, Коссор, шунингдек Бухоро-Хива минтақалари. Ҳозирги пайтда  «Газпром» ОАЖ томонидан ушбу масалалар бўйича корпоратив қарор қабул қилиниши кутилмоқда. Шундан сўнг ишларни ўзаро келишилган жадвал асосида олиб бориш мумкин бўлади.
Шунингдек, «Газпром» ОАЖ га тажриба алмашиш, кадрларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш масалаларида самарали ҳамкорлиги учун миннатдорлик билдирилди. Таъкидландики,  «Газпром» ОАЖ томонидан ташкил қилинган курсларда Ўзбекистондан 78 нафар мутахассис таълим олди, 2020 йилда ҳам шундай курслар ўтказилиши режалаштирилмоқда.
Учрашувда айни пайтда стандартлаштириш ва мувофиқликни баҳолаш соҳаларида ўзаро ҳамкорликнинг аҳамияти алоҳида таъкидланди. Бу борада «Ўзбекнефтегаз» АЖ ва «Газпром» ОАЖ ўртасида «ИНТЕРГАЗСЕРТ» ихтиёрий сертификациялаш тизимига мувофиқликни баҳолаш бўйича ишлар доирасида технологик ривожланиш, стандартлаштириш соҳаларида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум устида иш олиб борилмоқда.
Учрашувда Россия томони Бухоро-Хива инвестицион блокида 2 ва 3D тадқиқотлари ўтказилиши кўзда тутилган ҳолда геолог қидирув ишларини давом эттиришдан манфаатдор эканлигини қайд этди.
Шунингдек томонлар ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини, жумладан магистрал газ тармоқларини ривожлантиришни муҳокама қилди. Россия томонига Ўзбекистон нефть газ соҳасини ислоҳ қилишнинг асосий йўналишлари ва бу соҳада амалга ошириладиган йирик лойиҳалар ҳақида маълумотлар берилди.

МИНЭНЕРГО И «ГАЗПРОМ» ОБСУДИЛИ СОВМЕСТНЫЕ ПРОЕКТЫ, ПОДГОТОВКУ КАДРОВ И ДРУГИЕ ВОПРОСЫ
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 29 января 2020 года состоялись переговоры с делегацией ПАО «Газпром» во главе с заместителем председателя Виталием Маркеловым.
В ходе встречи обсужден ход ранее достигнутых договоренностей АО «Узбекнефтегаз» и ПАО «Газпром» по совместным нефтегазовым проектам, в том числе реализация постановления Президента Республики Узбекистан «О разработке месторождения Джел в Устюртском регионе Республики Узбекистан на условиях Соглашения о разделе продукции».
В рамках ПП-4376, в сентябре 2019 года согласовано Техническое задание (ТЗ) на разработку «Проекта разработки месторождения Джел на условиях СРП», затем АО «УзЛИТИнефтгаз» разработан данный проект и 14 января 2020 года проведено заседание Отраслевого научно-технического совета (ОНТС) АО «Узбекнефтегаз» по рассмотрению ТЗ на ТЭО проекта.
Как было отмечено в ходе встречи узбекской стороной на протяжении 2-х лет специалистами ПАО «Газпром» были изучены геологические материалы по 5-ти блокам, в числе которых: Чегара-Тагманский, Чинабадский, Узункуинский, Коссорский, а также Бухара-Хивинский регион. В настоящее время ожидается ускорение принятия корпоративного решения со стороны ПАО «Газпром» по данным вопросам, чтобы вести работу в соответствии со взаимно предусмотренным графиком.
Также была выражена благодарность ПАО «Газпром» за успешное сотрудничество в сфере обмена опытом, подготовки кадров и повышения их квалификации. Отмечено, что на курсах, организованных ПАО «Газпром», прошли обучение 78 специалистов из Узбекистана, ведется работа по планированию таких курсов на 2020 год.
Было подчеркнуто важное значение взаимодействия в сферах стандартизации и оценки соответствия, в частности проработку Меморандума между АО «Узбекнефтегаз» и ПАО «Газпром» о взаимодействии в сферах технологического развития, стандартизации в рамках работ по оценке соответствия в системе добровольной сертификации «ИНТЕРГАЗСЕРТ».
В ходе встречи российская сторона отметила заинтересованность в продолжении проведения геологоразведочных работ с проведением 2 и 3D исследований на Бухара-Хивинском инвестиционном блоке.
Также, стороны обсудили такие перспективные направления сотрудничества, как развитие магистральных газовых сетей. Российская сторона была проинформирована об основных направлениях реформирования нефтегазовой отрасли Узбекистана и крупных проектах, реализуемых в данной сфере.