ЖОРИЙ ЙИЛДА СИРДАРЁ ИССИҚЛИК ЭЛЕКТР СТАНЦИЯСИНИНГ 2 ТА ЭНЕРГОБЛОКИ МОДЕРНИЗАЦИЯ ҚИЛИНАДИ
Президентимизнинг 2017 йил 29 декабрдаги «Сирдарё иссиқлик электр станциясида энергоблокларни босқичма-босқич модернизация қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармойишига мувофиқ, Россиянинг «Силовые машины» ОАЖ компанияси томонидан жорий йилда Сирдарё иссиқлик электр станциясининг бешинчи ва олтинчи энергоблоклари модернизация қилинади.
Модернизацияни амалга ошириш ҳисобига энергоблокларнинг самарадорлиги ошади, ҳар бир энергоблокнинг қуввати 325 МВт га етказилади, 1 кВт/с учун шартли ёқилғи сарфи 40 граммга қисқаради натижада йилига 180 млн м3 табиий газ тежашга эришилади.
Маълумот учун: 2019 йилда учинчи ва тўртинчи сонли энергоблокларда модернизация ишлари муваффақиятли амалга оширилди. Бунинг натижасида иккита энергоблокнинг қуввати 650 МВтга етказилди. Мазкур энергоблокларнинг йиллик электр энергия ишлаб чиқариш амалда 3,0 дан 3,7 миллиард кВт/соатгача оширилди, шартли ёқилғи сарфи 47 граммга қисқарди.
Иккита энергоблокнинг модернизация ишлари март ойида бошланиб ноябрь ойида тўлиқ якунланади ва энергоблоклар тўла қувватга чиқарилади. Хозирги кунда модарнизация ишларини амалга ошириш бўйича тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда.

В ТЕКУЩЕМ ГОДУ НА СЫРДАРЬИНСКОЙ ТЕПЛОЭЛЕКТРОСТАНЦИИ БУДУТ МОДЕРНИЗИРОВАНЫ 2 ЭНЕРГОБЛОКА
В соответствии с Распоряжением Президента Республики Узбекистан “О мерах по поэтапной модернизации энергоблоков Сырдарьинской ТЭС” от 29 декабря 2017 года, российской компанией ОАО «Силовые машины» в текущем году будут модернизированы пятые и шестые энергоблоки на Сырдарьинской ТЭС.
За счет модернизации энергоблоков повысится эффективность энергоблоков, мощность каждого из них будет доведена до 325 МВт, условное топливо за 1 кВт/ч сократится на 40 граммов и в год будет сэкономлено до 180 млн м3 природного газа.
Для сведения: в 2019 году на третьем и четвертом энергоблоках была успешно осуществлена модернизация. В результате мощность двух энергоблоков доведена до 650 МВт. Годовое производство электроэнергии данными энергоблоками на практике увеличилась с 3,0 до 3,7 млрд кВт/ч, расход условного топлива сократился на 47 граммов.
Работа по модернизации двух энергоблоков начнется в марте и полностью завершится в ноябре, когда энергоблоки выйдут на полную мощность. В настоящее время ведется подготовка к осуществлению модернизации.