AQSh va Yevropada avtomobil transporti uchun benzin va dizel yoqilgʻisiga boʻlgan talab allaqachon eng yuqori choʻqqiga chiqdi va bu yil Xitoyda eng yuqori choʻqqiga chiqishi kutilmoqda
• AQSh va Yevropada avtomobil transporti uchun benzin va dizel yoqilgʻisiga boʻlgan talab allaqachon eng yuqori choʻqqiga chiqdi va bu yil Xitoyda eng yuqori choʻqqiga chiqishi kutilmoqda
AQSh va Yevropada avtomobil transporti uchun benzin va dizel yoqilgʻisiga boʻlgan talab allaqachon eng yuqori choʻqqiga chiqdi va bu yil Xitoyda eng yuqori choʻqqiga chiqishi kutilmoqda. Hindistonda ushbu yoqilgʻiga nisbatan talab 2030-yillarda pasayishni boshlaydi.
Bloomberg prognozlariga koʻra, elektr transport vositalari 2040-yilga borib neftga boʻlgan kunlik 20 million barrel talabni siqib chiqaradi. Bu elektr transport vositalari tufayli hozirgi pasayishdan 10 baravar koʻp.
Xitoy Milliy neft-gaz korporatsiyasi Davlat Iqtisodiyot va texnologiya ilmiy-tadqiqot instituti prezidenti Lu Jusyuanning taʼkidlashicha, 2024-yilda Xitoyda elektr transport vositalari neftga nisbatan 20 million tonnalik talabni kamaytiradi. Bu esa mamlakatdagi benzin va dizel yoqilgʻisining barcha isteʼmolini 10 foiziga teng.
Xitoyda akkumulyatorli elektr transport vositalarini sotish yanvar-fevral oylarida 18,2 foiz oshgan. Shunga qaramay, 2023-yildagi 20,8 foizli oʻsishning pasayishi tendensiyasi kuzatilgan.
Biroq Xitoyda gibrid avtomobillar bilan bir qatorda, yangi elektr transport vositalari (NEV) sotuvi ikki oylik davrda 2023-yildagi 36,2 foizdan 37,5 foizga oʻsgan.

Спрос на бензин и дизельное топливо для автомобильного транспорта уже достиг своего пика в США и Европе и должен достичь своего пика в Китае в текущем году
• Спрос на бензин и дизельное топливо для автомобильного транспорта уже достиг своего пика в США и Европе и должен достичь своего пика в Китае в текущем году
Спрос на бензин и дизельное топливо для автомобильного транспорта уже достиг своего пика в США и Европе и должен достичь своего пика в Китае в текущем году. Спрос в Индии начнет сокращаться в 2030-х годах.
Bloomberg прогнозирует, что к 2040 году электромобили вытеснят 20 миллионов баррелей в сутки спроса на нефть, что в 10 раз выше нынешнего сокращения из-за электромобилей.
По словам Лу Жуцюаня, президента государственного научно-исследовательского института экономики и технологий Китайской национальной нефтяной корпорации, в 2024 году электромобили вытеснят в Китае более 20 млн тонн спроса на сырую нефть, что соответствует 10% потребления бензина и дизельного топлива в стране.
Продажи электромобилей с аккумуляторным питанием в Китае выросли на 18,2% в январе-феврале, что ниже роста по сравнению с 20,8% за весь 2023 год.
Однако вместе с подключаемыми гибридами продажи новых энергетических транспортных средств (NEV) в Китае подскочили на 37,5% за двухмесячный период против 36,2% за 2023 год.