Ayrim fuqarolarga elektr energiyasi va tabiiy gaz uchun kompensatsiya beriladi
“Yoqilg‘i-energetika sohasida bozor mexanizmlarini joriy etishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (204-son, 16.04.2024 y.) qabul qilindi.
Unga ko‘ra, quyidagilar tasdiqlandi:
• 2024-2025-yillarda yoqilg‘i-energetika resurslari narxlarining bosqichma-bosqich o‘zgarish grafigi;
• 2024-yil 1-maydan aholi uchun elektr energiyasi va tabiiy gaz bir oylik iste’molining “bazaviy me’yorlari”.
2024-yil 1-maygacha yoqilg‘i-energetika resurslari narxlari oshishini hisobga olgan holda minimal iste'mol xarajatlari qiymati qayta ko‘rib chiqiladi.
Qarorga muvofiq, quyidagi toifadagi iste’molchilar uchun yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan qo‘shimcha xarajatlarni qoplash bo‘yicha vaqtincha kompensatsiya joriy etiladi:
➖“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimi orqali kam ta’minlangan oilalar, bolalar nafaqasi va moddiy yordam oluvchi oilalar;
➖Yagona reyestrga kiritilmagan, “mahalla yettiligi” xulosasi asosida aniqlanadigan qo'shimcha ehtiyojmand oilalar.
Shuningdek, isitish mavsumida (noyabr – fevral oylarida) ehtiyojmand oilalarga quyidagi kompensatsiya turlari taqdim etiladi:
• noyabr oyida 270 ming so‘m miqdorida bir martalik moddiy yordam o‘tkazib beriladi;
• elektr energiyasi va tabiiy gaz bo‘yicha quyidagi miqdorlardagi iste’mol uchun bazaviy me’yor doirasidagi hamda bazaviy me’yordan oshgan narxlar o‘rtasidagi farq kompensatsiya qilib beriladi:

Некоторым гражданам будет предоставляться компенсация за электроэнергию и природный газ
Принято Постановление Правительства «О дополнительных мерах по внедрению рыночных механизмов в топливно-энергетической сфере» (№204 от 16.04.2024 года).
Согласно Постановлению, было утверждено следующее:
• график поэтапного изменения цен на топливно-энергетические ресурсы в 2024-2025 годах;
• «базовые нормы» месячного потребления электроэнергии и природного газа для населения с 1 мая 2024 года.
До 1 мая 2024 года будет пересмотрена величина минимальных потребительских расходов с учетом роста цен на топливно-энергетические ресурсы.
В соответствии с Постановлением, вводится временная компенсация в виде возмещения возможных дополнительных расходов для следующих категорий потребителей:
➖малообеспеченные семьи, семьи, получающие пособие на ребенка и материальную помощь посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты»;
➖дополнительно определяемые на основании заключения «Махаллинской семерки» малообеспеченные семьи, не включенные в Единый реестр.
Также, в отопительный сезон (с ноября по февраль) нуждающимся семьям предоставляются следующие виды компенсаций:
- в ноябре – будет оказываться единовременная материальная помощь в размере 270 тысяч сумов;
- разница между ценами в пределах базовой нормы и сверх базовой нормы компенсируется за потребление следующих количеств электроэнергии и природного газа: