Бугун, 1 февраль куни И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университетининг Тошкент шаҳридаги филиалида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султоновнинг бир қатор ёшлар ҳамда талабалар билан учрашуви бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва тизим таркибидаги барча ташкилот раҳбарияти, филиал ўқитувчилари ва талабалар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатининг қўшма мажлисида мамлакат раҳбарияти нефть ва газ соҳасида муносиб кадрлар тайёрлаш масалаларини илгари сурилган эди. Сўнгги йилларда геологлар, муҳандислар, менежерлар ва жаҳон миқёсидаги нефть ва газ саноатининг бошқа мутахассислари тайёрланди.
Ҳозирги вақтда кўп йиллик иш тажрибасига эга бўлган ёш амалиётчилар ўқув жараёнига жалб қилинмоқда, улар соҳага тегишли корхона ва ташкилотларда амалиёт ўтамоқда.
Бугунги кунда Энергетика вазирлиги тизимида жами 121600 киши ишлайди. Уларнинг 21761 нафари (17,8%) 30 ёшгача бўлган ёш мутахассислар, улардан 444 нафари турли даражадаги менежерлардир. Ёш мутахассисларнинг (21761) 3113 нафари (14,3%) қизлар, шундан 26 нафари менежерлар, шу жумладан 2 та биринчи ўринбосар ва 8 та бўлим бошлиқлари (бўлим, маъмурият, устахона, бўлим).
Вазир Алишер Султонов ўз нутқида президентимиз мурожаатидан келиб чиқадиган вазифалар, соҳа муаммоларини ечишда ёшларнинг ўрни, вазирлик амалга оширмоқчи бўлган режаларга тўхталиб ўтди. Ёш мутахассислар ва талабаларнинг янги лойиҳалари, халқаро олимпиадаларда қатнашиш, спорт комплекслари фаолиятини йўлга қўйиш каби ташаббусларини қўллаб-қувватлади.
Шунингдек, учрашувда филиал талабалари, ёшлар етакчилари нефть ва газ соҳасидаги амалий ишлари, ўзларининг олиб бораётган илмий ишлари ва тадқиқолари, соҳада амалга оширилиши зарур инновацион ғоялари, турли муаммалар ва уларнинг ечимлари ҳамда ўзларининг қатор таклифларни билдиришди.
Учрашувда Кимё фанлари доктори профессор, Академик Сайёра Шарафовна Рашидова, Ўзбекистон халқ артисти Мельникова Галина Витальевна ва шу соҳа профессор устозлари ҳам иштирок этишди.
Эслатиб ўтамиз, И.М.Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университетининг филиали талабалари билан олдинги учрашув 2019 йил апрель ойида бўлиб ўтган эди. Унда талабалар ва профессор-ўқитувчиларнинг инновацион ғоялари, илмий фаолияти, шунингдек талабалар илмий ишлари кўриб чиқилган эди.

МИНИСТР ЭНЕРГЕТИКИ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ВСТРЕТИЛСЯ СО СТУДЕНЧЕСКОЙ МОЛОДЁЖЬЮ
1 февраля т.г. в Филиале РГУ нефти и газа имени И.М.Губкина в городе Ташкенте, состоялась встреча Министра энергетики Республики Узбекистан Алишера Султанова со студенческой молодёжью.
Среди участников мероприятия присутствовали руководство и представители Министерства энергетики Республики Узбекистан, представители АО «Узбекнефтегаз», приглашённые гости, в числе которых Сайёра Шарафовна Академик Академии наук Республики Узбекистан, Галина Мельникова народная артистка Узбекистана, педагоги, выпускники, студенты и представители СМИ.
- Масштабные проекты развития нефтегазовой области, порождает потребность в ВУЗе нового типа. Задача Филиала в сохранении конкурентоспособности, в том числе и в международном плане, требует организационных, нетрадиционных и содержательных решений. Стратегической целью филиала, является стать флагманом инновационного развития нефтегазовой отрасли. Важно осознать, что подготовка высококвалифицированных специалистов – задача не только отдельно взятого учебного заведения, а всей образовательной системы в тесной взаимосвязи с производством, - открыл встречу Заместитель директора - исполнительный директор Филиала РГУ нефти и газа им. И.М.Губкина Абдулла Магрупов.
Во время встречи Алишера Султанова интересовали достижения студентов филиала в учебном процессе и их предложения, он внимательно выслушал все идеи и предложил практические советы для их реализации.
«Мы собрались сегодня вместе, чтобы услышать о ваших успехах и послушать ваши предложения. Сегодня в нефтегазовой отрасли проводится большая работа. Наша главная цель - видеть нашу молодежь активной во всех сферах деятельности. Мы, министерство, будем всячески поддерживать вас. Я бы хотел, чтобы наши встречи происходили как можно чаще», - отметил Министр Алишер Султанов.
На встрече прозвучали предложения по расширению музея нефтегазовой сферы, создании произведственно- учебных летних баз на объектах энергетической отрасли. Создании единой системы персонального учёта профессиональной квалификации студентов. Озвучены просьбы по финансовой поддержке зарубежных стажировок студентов и молодых преподавателей и многое другое. Каждое предложение было принято во внимание и даны практические рекомендации.
В данное время к образовательному процессу привлекаются молодые специалисты практики, имеющие многолетний трудовой стаж, организовываются стажировки на предприятиях и организациях, соответствующих отрасли.
На сегодняшний день в системе Минэнерго работает всего 121600 человек. Из них 21761 (17,8%) молодые специалисты в возрасте до 30 лет, в том числе 444 – руководители разных уровней. Из числа молодых специалистов (21761) 3113 (14,3%) – это девушки, из которых 26 являются руководителями, в том числе 2 заместителя первых руководителей и 8 руководителей подразделений (департамент, управление, цех, отдел).
Напомним, что предыдущая встреча со студентами Филиала РГУ нефти и газа имени И.М.Губкина, прошла в апреле 2019 года, где были рассмотрены инновационные идеи, научно-исследовательская деятельность студентов и профессорско-преподавательского состава, а также презентованы студенческие научные работы.