O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoni bilan ustuvor loyihalarni amalga oshirish muhimligini qayd etdi
• O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoni bilan ustuvor loyihalarni amalga oshirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-may kuni uchinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida qatnashish uchun mamlakatimizga kelgan Saudiya Arabistoni energetika vaziri shahzoda Abdulaziz bin Salmon Ol Saud boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida vazir O‘zbekiston yetakchisiga Podshoh Salmon bin Abdulaziz Ol Saud va Valiahd, Bosh vazir Muhammad bin Salmon Ol Saudning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish, O‘zbekistonda ustuvor investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklikda yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugungi kunda qo‘shma loyihalar portfeli 30 milliard dollardan oshdi.
Mamlakatimizda energetika tarmog‘ini rivojlantirishga eng ko‘p investitsiya kiritgan “ACWA Power” kompaniyasi bilan samarali hamkorlik qilinayotgani ta’kidlandi.
Bu galgi forum doirasida “yashil” energetika, infratuzilma, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika sohalarida 18 milliard dollarlik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha bitimlar imzolanadi.
Shuningdek, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi va boshqa yo‘nalishlarda yangi loyihalarni ilgari surish zarurligi qayd etildi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность практической реализации приоритетных проектов с Саудовской Аравией
• Президент Узбекистана подчеркнул важность практической реализации приоритетных проектов с Саудовской Аравией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 мая принял делегацию Саудовской Аравии во главе с министром энергетики принцем Абдулазизом бин Салманом Аль Саудом, прибывшим в нашу страну для участия в третьем Ташкентском международном инвестиционном форуме.
В начале встречи высокий гость передал лидеру Узбекистана тёплые приветствия и наилучшие пожелания Короля Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда и Наследного принца, Премьер-министра Мухаммада бин Салмана Аль Сауда.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия, реализации приоритетных инвестиционных проектов в Узбекистане.
С удовлетворением отмечен достигнутый высокий уровень торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
В настоящее время портфель совместных проектов превысил 30 миллиардов долларов.
Подчеркнуто плодотворное партнерство с компанией «ACWA Power», являющейся крупнейшим инвестором в развитие сектора энергетики в нашей стране.
В рамках нынешнего форума будут подписаны соглашения по реализации проектов в сфере «зеленой» энергетики, инфраструктуры, здравоохранения и фармацевтики на 18 миллиардов долларов.
Отмечена также необходимость продвижения новых проектов в области информационно-коммуникационных технологий, сельского хозяйства и других.