Burg‘ilash samaradorligi oshib, texnologik jarayonlar aniq va xavfsiz boshqariladi
Davlatimiz rahbari tomonidan berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida “O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan mamlakatda ilk bor Burg‘ilash ishlarini boshqarish markazi to‘liq ishga tushirildi.
Qayd etish joizki, markazlashgan tashkiliy-raqamli boshqaruvni yaratish Jamiyatga quduqlarni burg‘ilash muddatini 45 foizgacha qisqartirish va ularni qurilish qiymatini 35 foizga kamaytirish imkonini beradi. Har bir quduq qurilishi uchun ko‘zda tutilgan loyihaviy qiymatdan 4,0 mlrd so‘mdan 10,0 mlrd so‘mgacha iqtisod qilish imkoni paydo bo‘ladi.
Ochilish marosimida tezkor burg‘ilash jarayonlarida masofaviy muhandislik yordamini ko‘rsatgan Rossiya Federatsiyasi Muravlenko shahrida joylashgan Quduqlarni qurishni boshqarish markazi hamda “Dengizko‘l” konidagi 326-sonli quduq bilan teleko‘prik aloqasi o‘rnatildi. Xorijiy mutaxassislar o‘z faoliyati va 326-sonli quduqni burg‘ilashda erishilgan natijalar haqida batafsil so‘zlab berishdi.
Markazning eng muhim vazifalaridan biri — real vaqt rejimida burg‘ilash jarayonlarini kuzatib borishdan iboratdir. Burg‘ilash ishlarini raqamlashtirish, zamonaviy texnologiyalar va masofaviy monitoring tizimlari tufayli, markaz mutaxassislari yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan avariya va baxtsiz hodisalarni tezkorlik bilan aniqlash va uni oldini olish imkoniyatiga ega bo‘lishadi.
Ma’lumotlarni Burg‘ilash ishlarini boshqarish markaziga yetkazish jarayoni quyidagicha amalga oshiriladi: har bir burg‘ilash uskunasidan burg‘ilash rejimlarining asosiy parametrlari bo‘yicha ma’lumotlar real vaqt rejimida uzatiladi, internet orqali ma’lumotlar bosh ofisda joylashgan kompaniya serveriga uzatiladi.
Shundan so‘ng ixtisoslashtirilgan dasturiy ta’minot yordamida burg‘ilash maydonlaridan olingan ma’lumotlar parametrlar va diagrammalar ko‘rinishi ekranda aks ettiriladi.
Bugundan boshlab to‘liq rejimda ish boshlagan Markaz tomonidan O‘zbekistonning chekka hududlarida joylashgan “Dengizkul”, “Zevarda”, “Yangi Tegirmon”, “Sho‘rtan”, “Quyi Sharqiy Berdaq” va “Quyi Surgil” konlaridagi 23 ta dastgoxlarning burg‘ilash jarayoni onlayn 24/7 rejimida nazorat qilib borilmoqda.
Mutaxassislar real vaqt rejimida burg‘ilash maydonlaridan olingan ma’lumotlarni tahlil qilib, quduqlar qurilish jarayonining samaradorligi va xavfsizligini oshirish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqmoqda.
Markaz faoliyatining muhim vazifalaridan biri bu — kadrlarni o‘qitish, qayta tayyorlash va malakasini oshirish hisoblanadi. Ayni paytda markaz xodimlari muhandislik hisoblarga ixtisoslashgan maxsus dasturiy ta’minotdan foydalangan holda o‘z tajribalarini orttirmoqda.

Повышается эффективность бурения, а технологические процессы будут управляться точно и безопасно
В целях обеспечения выполнения поручений Главы государства со стороны АО «Узбекнефтегаз» впервые в стране полностью введен в эксплуатацию Центр управления бурением.
Следует отметить, что создание централизованного организационно-цифрового управления позволяет Обществу сократить продолжительность бурения скважин на 45% и снизить стоимость их строительства на 35%. На строительстве каждой скважины можно будет сэкономить от проектной стоимости от 4,0 млрд сумов до 10,0 млрд сумов.
В ходе церемонии открытия установлен телемост с Центром управления строительством скважин, расположенном в российском городе Муравленко, который обеспечивает дистанционное инженерное сопровождение процессов ускоренного бурения, и скважиной №326 месторождения «Денгизкуль». Российские специалисты подробно рассказали о своей деятельности и достигнутых результатах при бурении скважины №326.
Одной из важнейших задач Центра управления бурением является мониторинг процессов бурения в режиме реального времени. Благодаря цифровизации буровых работ, современным технологиям и дистанционным системам мониторинга специалисты Центра смогут оперативно выявлять и предотвращать возможные аварии и несчастные случаи.
Процесс передачи данных в Центр управления бурением осуществляется следующим образом. Данные об основных параметрах режимов бурения передаются с каждой буровой установки в режиме реального времени. После данные видны на сервере компании, расположенном в Головном офисе.
Затем с помощью специализированного программного обеспечения данные с буровых площадок отображаются на экране в виде параметров и диаграмм.
С сегодняшнего дня Центр, начавший работу в полном режиме, контролирует в режиме 24/7 процесс бурения 23 установок на месторождениях «Денгизкуль», «Зеварда», «Янги Тегирмон», «Шуртан», «Нижний Восточный Бердак» и «Нижний Сургил», расположенных в отдаленных районах Узбекистана.
Специалисты анализируют данные, полученные с буровых площадок и разрабатывают рекомендации по повышению эффективности и безопасности процесса строительства скважин.
Одной из важных задач центра является подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров. В настоящее время сотрудники центра повышают свой опыт, используя специальное программное обеспечение, специализирующееся на инженерных учетах.