“Saneg” Markaziy Osiyoda savdo uchun metan chiqindilari dasturini ro‘yxatdan o‘tkazgan birinchi kompaniya bo‘ldi
• “Saneg” Markaziy Osiyoda savdo uchun metan chiqindilari dasturini ro‘yxatdan o‘tkazgan birinchi kompaniya bo‘ldi
“Sanoat Energetika Guruhi” (Saneg) MCHJ QK Markaziy Osiyoda o‘zining ishlab chiqarish aktivlarida metan chiqindilarini kamaytirish loyihasini amalga oshirgan birinchi kompaniya bo‘lib, uni Germaniya atrof-muhit vazirligi tasarrufidagi Germaniya chiqindilar savdosi agentligi (DEHSt) ro‘yxatdan o‘tkazdi.
Kompaniya shu kunlarda o‘zining infratuzilma obyektlarini texnik modernizatsiya qilishning keng ko‘lamli dasturi birinchi bosqichini yakunladi. Bu esa metan chiqindilarining sezilarli darajada kamayishiga olib keldi.
Ish jarayoni VEMA SA (Shveytsariya) va ICA-Finance AS (Norvegiya) bilan yaqin hamkorlikda chiqindilarni zamonaviy usulda aniqlash va bartaraf etish (LDAR) vositalaridan foydalangan holda qo‘shma dekarbonizatsiya loyihasi doirasida amalga oshirildi. Ushbu tashkilotlar energetika tarmog‘ida metan va boshqa bug‘ gazlarini (BG) kamaytirishni qo‘llab-quvvatlaydilar.
Saneg asoschisi Baxtiyor Fazilovning taʼkidlashicha:
“Loyiha yiliga 83 000 tonnadan ortiq CO2 ekvivalentida metan gazlarining havoga chiqishini sezilarli va ortga qaytmas darajada kamaytirishga yordam beradi, bu taxminan 20 000 ta avtomobilni foydalanishdan chiqarishga barobar. Bundan tashqari, loyiha Saneg chiqindilarini monitoring qilish samaradorligini oshiradi va chiqindilarning atrof-muhitga salbiy taʼsirini kamaytiradi. Biz juda katta natijalarga erishdik, ammo hali ham uzoq yo‘lning boshida ekanligimizni tushunamiz. Biz 2024-yil uchun yanada ulkan maqsadlarni qo‘ymoqdamiz”.
Janob Fazilovning so‘zlariga ko‘ra, “bu kompaniya tarixidagi juda muhim bosqichdir”.
“Neft va gaz qazib olish obyektlarimizda LDAR sertifikati Sanegning ekologik mas‘uliyat va texnologik taraqqiyotning eng yuqori standartlariga javob berishga nisbatan sodiqligini tasdiqlaydi, - deya ta‘kidlab o‘tdi u. – Vema Carbon va ICA Finance bilan qo‘shma loyiha bizning barqaror rivojlanish va atrof-muhitga ta‘sirimizni kamaytirishga bo‘lgan sodiqligimizni aks ettiradi”.
Loyiha Yevropaning yoqilg‘i sifati bo‘yicha direktivasi (FQD) tomonidan o‘rnatilgan Toza rivojlanish mexanizmi (CDM) metodologiyasi doirasida ishlab chiqilgan va uch hamkor tomonidan moliyalashtirilgan.
2024-yil oxiriga kelib, keyingi tashabbuslarni amalga oshirish natijasida Saneg issiqxona gazlari chiqishini yiliga taxminan 410 000 tonna CO2 miqdorida kamaytirishni mo‘ljallamoqda.
Saneg O‘zbekistondagi yirik xususiy neft va gaz ishlab chiqaruvchi korxona bo‘lib, mamlakatdagi neft qazib olishning 80 foizlik va gaz qazib olishning 5 foizlik ulushiga ega.
VEMA S.A. issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish va energiya tejamkor texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan loyihalarni ishlab chiqishda 25 yildan ortiq tajribaga ega.
“Ushbu esdalik sertifikati va haykalcha Saneg bilan yaqin hamkorlikni anglatadi hamda uning barqaror rivojlanishga sodiqligini namoyish etadi”, - deya ta‘kidladi ushbu yutuqqa bag‘ishlangan marosimda so‘zga chiqar ekan VEMA SA direktori Mixail Partikevich.
ICA-Finance AS milliy va nodavlat neft-gaz kompaniyalari kabi hamkorlar bilan uglerod birliklarining butun faoliyat davri davomida CDM va UER loyihalarini boshqarishda 20 yildan ortiq tajribaga ega.
Loyiha doirasida Qarshi, Muborak va Andijondagi kompaniya hududida 200 ga yaqin gaz chiqish holatlari aniqlangan obyektlar ta‘mirdan chiqarildi. Gaz chiqish hajmlarini aniqlash va o‘lchash maqsadida shu jumladan, uchuvchisiz uchish apparatlariga asoslangan zamonaviy tahliliy tizimlar qo‘llanildi.

«Saneg» стала первой компанией в Центральной Азии, зарегистрировавшей программу по выбросам метана для торговли
• «Saneg» стала первой компанией в Центральной Азии, зарегистрировавшей программу по выбросам метана для торговли
Ведущая узбекская нефтегазовая компания СП ООО «Sanoat Energetika Guruhi» (Saneg) стала первой компанией в Центральной Азии, реализовавшей проект по сокращению выбросов метана на своих производственных активах и зарегистрировавшей его в Агентстве по торговле выбросами (DEHSt), которое находится в ведении Министерства окружающей среды Германии.
Компания только что завершила первый этап масштабной программы технической модернизации своих инфраструктурных объектов, что привело к значительному сокращению выбросов метана.
Работы проводились в рамках совместного проекта по декарбонизации с использованием современных средств обнаружения и устранения утечек (LDAR) в тесном сотрудничестве с VEMA SA (Швейцария) и ICA-Finance AS (Норвегия) – организациями, поддерживающими сокращение выбросов метана и других парниковых газов в энергетическом секторе.
Основатель Saneg Бахтиёр Фазылов сказал:
«Проект способствует значительному и необратимому сокращению выбросов метана более чем на 83 000 тонн эквивалента СО2 в год, что равнозначно выводу из эксплуатации около 20 000 автомобилей. Кроме того, проект позволит повысить эффективность мониторинга выбросов Saneg и снизить негативное воздействие выбросов на окружающую среду. Мы достигли впечатляющих результатов, при этом понимаем, что пока находимся в начале большого пути. На 2024 год мы ставим еще более амбициозные цели».
По словам г-на Фазылова, «это очень значимый этап в истории компании».
«Сертификация LDAR на наших нефтегазодобывающих объектах подтверждает стремление Saneg соответствовать самым высоким стандартам экологической ответственности и технологического прогресса, - подчеркнул он. – Совместный проект с Vema Carbon и ICA Finance отражает нашу приверженность устойчивому развитию и снижению воздействия на окружающую среду».
Проект был разработан в рамках методологии Механизма чистого развития, установленной Европейской директивой по качеству топлива, и финансировался каждым из трех партнеров.
К концу 2024 года, в ходе реализации дальнейших инициатив, Saneg рассчитывает сократить выбросы парниковых газов примерно на 410 000 тонн CO2-эквивалента в год.
Saneg является крупнейшим частным производителем нефти и газа в Узбекистане, на долю которого приходится 80% добычи нефти и 5% добычи газа в стране.
VEMA S.A. имеет более чем 25-летний опыт разработки проектов, направленных на снижение выбросов парниковых газов и внедрение энергоэффективных технологий.
Выступая на церемонии, посвященной этому достижению, Михаил Партикевич, директор VEMA SA, сказал:
«Этот памятный сертификат и статуэтка символизируют тесное сотрудничество с Saneg и демонстрируют его приверженность устойчивому развитию».
ICA-Finance AS имеет более чем 20-летний опыт управления проектами CDM и UER на протяжении всего жизненного цикла углеродных единиц с такими партнерами, как национальные и негосударственные нефтегазовые компании.
В рамках проекта на территории компании в Карши, Мубареке и Андижане обнаружено и отремонтировано около 200 объектов c утечками. Для обнаружения и измерения объёмов утечек, в том числе, использовались современные аналитические системы на базе беспилотных летательных аппаратов.