“Yer qa’ridan foydalanish, sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi hamda atom energiyasidan foydalanish sohalarida davlat boshqaruvi va nazorati tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF-79-son, 24.05.2024 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, quyidagilar tashkil etiladi:
Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi huzuridagi Tog‘-kon, geologiya va sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasi negizida:
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi (Qo‘mita);
Tog'-kon sanoati va geologiya vazirligi huzuridagi Tog'-kon sanoati va geologiya sohasini nazorat qilish inspeksiyasi (Inspeksiya);
Energetika vazirligi huzuridagi Atom energetikasini rivojlantirish agentligi negizida:
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligi (Agentlik).
Bunda:
Qo‘mita atom energetikasi va yadro texnologiyalari obyektlarida radiatsiya va yadro xavfsizligini ta’minlash, shuningdek, xavfli ishlab chiqarish obyektlarida sanoat xavfsizligi sohalarida yagona davlat siyosatini amalga oshirish va muvofiqlashtirish bo‘yicha vakolatli respublika ijro etuvchi hokimiyat organi hisoblanadi;
Agentlik atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish sohasida davlat siyosatini amalga oshiruvchi respublika ijro etuvchi hokimiyat organi hisoblanadi;
Inspeksiya yer qa’ridan foydalanish va muhofaza qilish sohasida davlat nazorati va tekshiruvini amalga oshiruvchi respublika ijro etuvchi hokimiyat organi hisoblanadi.

При Кабинете Министров будет создано Агентство по атомной энергии
Принят Указ Президента «О мерах по совершенствованию системы государственного управления и контроля в области использования недр, промышленной, радиационной и ядерной безопасности, а также использования атомной энергии» (УП №79 от 24.05.2024 года).
Согласно Указу, будут созданы:
на базе Инспекции по контролю горнодобывающей, геологической и промышленной безопасности при Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии:
Комитет промышленной, радиационной и ядерной безопасности при Кабинете Министров (Комитет);
Инспекция по контролю сферы горнодобывающей промышленности и геологии при Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии (Инспекция);
на базе Агентства по развитию атомной энергетики при Министерстве энергетики:
Агентство по атомной энергии при Кабинете Министров (Агентство).
При этом:
Комитет будет являться уполномоченным республиканским органом исполнительной власти по реализации и координации единой государственной политики в области обеспечения радиационной и ядерной безопасности на объектах атомной энергетики и ядерных технологий, а также промышленной безопасности на опасных производственных объектах;
Агентство будет являться республиканским органом исполнительной власти, осуществляющей государственную политику в области использования атомной энергии в мирных целях;
Инспекция будет являться республиканским органом исполнительной власти, осуществляющим государственный надзор и контроль в области использования и охраны недр.